امروز:   آذر ۱, ۱۳۹۶    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
نوامبر 2017
د س چ پ ج ش ی
« Oct    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘کنوانسيونهای جهانی’

ملاحظات جنسیتی حق تجمع

1آزادی اجتماعات و حق تجمع مسالمت آمیز یکی از مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر است. این حق برای تمام شهروندان فارغ از مکان تجمع و محتوای آن، فارغ از نژاد، جنسیت، مذهب، زبان، قومیت و تعلقات سیاسی و اجتماعی می بایست محترم شمرده شود. تاریخ طرح حق تجمع به دهه های قبل از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر بر می گردد…/ ادامه مطلب »

نقدی بر نحوه پیوستن ایران به کنوانسیون حقوق کودک

2بررسی اجمالی و تطبیقی کنوانسیون حقوق کودک و وضعیت قوانین و مراجع قانونی و دولتی مرتبط با کودکان و وضعیت کودکان در ایران، نشان از فاصله زیاد بین واقعیات مشهود و موجود در ایران با تعهدات حقوقی و بین المللی آن در زمینه حقوق کودک و موازین مرتبط با حقوق بشر و حقوق شهروندی در این ارتباط دارد…/ ادامه مطلب »

۷۰ سالگی یونیسف، صندوق کودکان ملل متحد

many children holding hands in a circle (UNICEF/UNI46342/Pirozzi)صندوق کودکان ملل متحد روز یازدهم دسامبر ۱۹۴۶ پس از جنگ جهانی دوم با هدف حمایت از کودکان نیازمند تأسیس شد. این نهاد بین‌المللی امروز در خدمت کودکان نیازمند در سراسر جهان است. ادامه مطلب »

پیام تشکیلات دموکراتیک زنان ایران به کنگرهٔ شانزدهم فدراسیون دموکراتیک جهانی زنان

1009-DOIWما در این مبارزه به پشتیبانی نیروهای مترقی نیاز داریم. ما از شما می‌خواهیم که از خواست‌ها و تلاش‌های زنان ایران برای دستیابی به آزادی‌های دموکراتیک پشتیبانی کنید و با مبارزهٔ عمومی مردم ایران اعلام همبستگی کنید../ ادامه مطلب »

روز جهانی صلح و جهانی لبریز از جنگ و خشونت

0,,16253790_303,00ایده قرار دادن یک روز به عنوان روز جهانی صلح، ۳۵ سال است که شکل گرفته و ۱۴ سال است که روز ۲۱ سپتامبر رسما به عنوان روز جهانی صلح نامگذاری شده است. هرچند که روز جهانی صلح در میان مردم و شهروندان عادی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد../ ادامه مطلب »

هدف پنجم توسعه پایدار سازمان ملل: رسیدن به برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان

unwomen_logo-900x300با در نظر گرفتن بسیاری از اهداف توسعه پایدار که برابری و توانمندسازی زنان را دنبال می کنند، زنان هم به عنوان هدف و هم بخشی از راه حل نقشی‌ حیاتی در رسیدن به این اهداف دارند. هدف پنجم به طور خاص به رسیدن به این برابری اختصاص داده شده است../ ادامه مطلب »

حضور دو نماینده واپسگرای زن در شصتمین اجلاس کمیسیون مقام زن

3-6-600x450اهداف تعریف‌شده در این اجلاس هیچ‌گونه همخوانی‌ای با نظریات دو نماینده حاضر در این جلسه نداشت. به‌عنوان مثال تضمین مشارکت کامل و مؤثر زنان و فرصت‌های برابر برای مدیریت در تمام سطوح تصمیم‌گیری در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و زندگی عمومی، پایان‌دادن به همه اشکال تبعیض علیه زنان و دختران در همه‌جا، بازنگری در اعطای حقوق مساوی به زنان در زمینه منابع اقتصادی../ ادامه مطلب »

تظاهرات سراسری در فرانسه علیه اصلاح قانون کار

demof.karمخالفان طرح اصلاح قانون کار فرانسه، اعم از شاغلان، دانشجویان و دانش آموزان، به دعوت سندیکاها امروز شنبه نهم آوریل تظاهرات سراسری در کل فرانسه برگزار کردند. به همین مناسبت بیش از ۲۰۰ تظاهرات و تجمع در سراسر کشور برگزار شد. با این حال شمار شرکت کنندگان در راهپیمایی های امروز کمتر از تظاهرات سراسری ۳۱ مارس گذشته گزارش شده که در آن بین ۴۰۰ هزار تا ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر شرکت کردند ادامه مطلب »

تصویب توافق اقلیمی پاریس: دستاوردها و پیامدها

FRANCE-CLIMARE-WARNING-COP21نمایندگان و سران ۱۹۵ کشور جهان پس از دو هفته چانه‌زنی در بورژه پاریس در ‌‌نهایت بر سر یک توافقنامه الزام‌آور اقلیمی به توافق رسیدند. بسیاری از فعالان سر‌شناس محیط زیست از جمله نوام چامسکی و نائومی کلاین در مانیفستی که در آستانه این نشست منتشر کردند نظام اقتصادی بازار آزاد را مقصر اصلی گرمایش زمین عنوان کردند../ ادامه مطلب »

خشونت علیه زنان

12-03-2014Women_Violenceمجموعۀ اطلاعات مربوط به‌«سلامت، حقوق جنسی و باروری» منتشرشده از سوی سازمان ملل: اعلامیه‌ی محو خشونت علیه زنان؛ «خشونت علیه زنان» را «هر عمل مبتنی بر جنسیت که احتمال آسیب فیزیکی، جنسی و روان‌شناختی و یا رنج زنان را به دنبال دارد و یا منجر به آن می‌شود، شامل تهدید به چنین فعالیت‌هایی، اجبار یا محروم کردن خودسرانه از آزادی، چه در ملأ عام و چه در زندگی خصوصی تعریف کرده است.» این اعلامیه دولت‌ها را ملزم می‌کند تا «از فعالیت‌های خشونت‌آمیز علیه زنان بی‌توجه به اینکه این اقدامات توسط دولت یا اشخاص خصوصی انجام‌شده است، طبق قانون کشور جلوگیری کنند. ادامه مطلب »

سقط‌ جنین

seghtjaninn2نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، جرم انگاری سقط‌جنین را نوعی تبعیض علیه زنان می‌دانند که مانعی است برای دستیابی زنان به خدمات بهداشتی و مراقبتی. آن‌ها خواستار حذف تمامی مقررات تنبیهی علیه زنانی هستند که اقدام به سقط‌جنین می‌کنند. این نهادها همچنین از کشورها می‌خواهند که در موارد مشخصی سقط‌جنین را مجاز بشمارند. / ادامه مطلب »

سلامت و حقوق جنسی و باروری

sexualسلامت جنسی و باروری زنان ازجمله حقوق انسانی است که حق حیات، حق رهایی از آزار و شکنجه، حق سلامتی، حق برخورداری از حریم خصوصی، حق آموزش و منع تبعیض را شامل می‌شود. «کمیته حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی» به همراه «کمیته منع تبعیض علیه زنان» هردو به‌وضوح مشخص کرده‌اند که حق زنان برای سلامتی شامل سلامت جنسی و باروری آن‌ها نیز می‌شود/ ادامه مطلب »

چین میزبان نشست جهانی “تساوی جنسیتی و توانمندسازی زنان”

05-2سپتامبر امسال (۲۰۱۵) چین و سازمان ملل میزبان مشترک «نشست سران جهان با موضوع تساوی جنسیتی و توانمندسازی زنان» در مقر سازمان ملل خواهند بود. نماینده چین می گوید« این نشست به کشورهای عضو انگیزه قوی برای اجرای «بیانیه و طرح عمل پکن» در رابطه با حقوق زنان را خواهد داد»/ ادامه مطلب »

زنان و محیط زیست: نقشی سنتی یا مشارکتی پایدار؟


برای حمایت از نقش فعال و مشارکت مردم به شکل پیوسته و ریشه دار در یک هازمان، نیاز به توانمند سازی در آن زمینه است، آزادی عمل و قوانین حمایتگر و پشتوانه مالی، همچنین نیاز به شناخت و شکوفایی استعدادها و ایده های خلاقانه است. مسلما با چند همایش و امضای تفاهم نامه یا با انجام تبلیغات بی پشتوانه و تحمیل بار به دوش مردم و بی‌تفاوتی به آسیب‌های جبران ناپذیر تحمیل شده به طبیعت نمی‌توان به محیط زیست پایدار رسید./ ادامه مطلب »

فردا دیراست !

متاسفانه ،عدم توفیق دراهداف هزاره سوم و بهبود شرایط اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی و زیست محیطی کشورمان ، مبین این حقیقت است که در هر دوره ای مدیران کشور، نقش مردم را نادیده گرفته و صدمات جبران ناپذیری بر زندگی مردم و محیط زیست ایران وارد کرده و مردم را به بهانه های مختلف ، به سکوت و اطاعت دعوت کرده اند . این روند تا به امروز، نیز، همچنان ادامه دارد ./ ادامه مطلب »

آرشیو مطالب قدیمی