امروز:   اسفند ۱, ۱۳۹۶    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
فوریه 2018
د س چ پ ج ش ی
« Jan    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘کنوانسيونهای جهانی’

حضانت در کنوانسیون بین‌المللی حقوق کودک: حق و وظیفه

hezanat3.jpg.885x520_q85_box-0,12,274,173_crop_detail_upscaleکنوانسیون بین‌المللی حقوق کودک یا پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک، سند بالادستی بین‌المللی در مورد حقوق و وضعیت کودکان جهان است و کشورهای امضاکننده آن موظف‌اند قوانین داخلی خود را براساس این پیمان‌نامه تنظیم کنند. طبق کنوانسیون حقوق کودک، یکی از دلایلی که می‌توان کودک را از والدینش جدا کرد این است که ماندن کودک نزد خانواده به ضرر خود کودک باشد. تشخیص این مسئله در بند ۱ ماده ۹ به عهده «مقامات‌ ذی‌صلاح‌ مطابق‌ قوانین‌ و مقررات‌ و پس‌ از بررسی‌های قضایی» گذاشته شده است../ ادامه مطلب »

ده دسامبر، روز جهانی حقوق بشر، “انسان و حقوقش”

defaultحقوق برابر برای همه انسان‌ها (ماده ۱)

اعلامیه جهانی حقوق بشر در روز دهم دسامبر سال ۱۹۴۸ به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید؛ اعلامیه‌ای که هدف آن حفظ حقوق انسان‌ درعرصه‌های مختلف از بدو تولدش بود. طبق ماده‌ی ۱ این اعلامیه «تمام افراد بشر آزاد به دنیا می‌آیند و از لحاظ حیثیت و کرامت و حقوق با هم برابرند.» اعلامیه جهانی حقوق بشر برخلاف قطعنامه‌های شورای امنیت از ارزش اجرایی برخوردار نیست. ادامه مطلب »

گزارشی پیرامون اجلاس سالانه “زنان، صلح و امنیت” سازمان ملل

Women-Oct2017-1-310x165در حالی که آگاهی عمومی و جمعی در سطح جهانی نسبت به اهمیت حضور زنان و نقش ویژه ای که آنان می توانند در امر صلح پایدار داشته باشند ارتقاء یافته، اما هنوز موانع جدی در زمینه مشارکت زنان در سطوح گوناگون، حفاظت و مسئولیت در زمینه امنیت زنان و مقابله با خشونت هایی که مبنای جنسیتی داشته و مدیریت فرآیندهای سهمگین فضای جنگی، تهدید به اشغال نظامی، دخالت نظامی و سایر جنبه های اختلافات بین المللی بر زنان دارد، وجود دارد../ ادامه مطلب »

ملاحظات جنسیتی حق تجمع

1آزادی اجتماعات و حق تجمع مسالمت آمیز یکی از مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر است. این حق برای تمام شهروندان فارغ از مکان تجمع و محتوای آن، فارغ از نژاد، جنسیت، مذهب، زبان، قومیت و تعلقات سیاسی و اجتماعی می بایست محترم شمرده شود. تاریخ طرح حق تجمع به دهه های قبل از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر بر می گردد…/ ادامه مطلب »

نقدی بر نحوه پیوستن ایران به کنوانسیون حقوق کودک

2بررسی اجمالی و تطبیقی کنوانسیون حقوق کودک و وضعیت قوانین و مراجع قانونی و دولتی مرتبط با کودکان و وضعیت کودکان در ایران، نشان از فاصله زیاد بین واقعیات مشهود و موجود در ایران با تعهدات حقوقی و بین المللی آن در زمینه حقوق کودک و موازین مرتبط با حقوق بشر و حقوق شهروندی در این ارتباط دارد…/ ادامه مطلب »

۷۰ سالگی یونیسف، صندوق کودکان ملل متحد

many children holding hands in a circle (UNICEF/UNI46342/Pirozzi)صندوق کودکان ملل متحد روز یازدهم دسامبر ۱۹۴۶ پس از جنگ جهانی دوم با هدف حمایت از کودکان نیازمند تأسیس شد. این نهاد بین‌المللی امروز در خدمت کودکان نیازمند در سراسر جهان است. ادامه مطلب »

پیام تشکیلات دموکراتیک زنان ایران به کنگرهٔ شانزدهم فدراسیون دموکراتیک جهانی زنان

1009-DOIWما در این مبارزه به پشتیبانی نیروهای مترقی نیاز داریم. ما از شما می‌خواهیم که از خواست‌ها و تلاش‌های زنان ایران برای دستیابی به آزادی‌های دموکراتیک پشتیبانی کنید و با مبارزهٔ عمومی مردم ایران اعلام همبستگی کنید../ ادامه مطلب »

روز جهانی صلح و جهانی لبریز از جنگ و خشونت

0,,16253790_303,00ایده قرار دادن یک روز به عنوان روز جهانی صلح، ۳۵ سال است که شکل گرفته و ۱۴ سال است که روز ۲۱ سپتامبر رسما به عنوان روز جهانی صلح نامگذاری شده است. هرچند که روز جهانی صلح در میان مردم و شهروندان عادی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد../ ادامه مطلب »

هدف پنجم توسعه پایدار سازمان ملل: رسیدن به برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان

unwomen_logo-900x300با در نظر گرفتن بسیاری از اهداف توسعه پایدار که برابری و توانمندسازی زنان را دنبال می کنند، زنان هم به عنوان هدف و هم بخشی از راه حل نقشی‌ حیاتی در رسیدن به این اهداف دارند. هدف پنجم به طور خاص به رسیدن به این برابری اختصاص داده شده است../ ادامه مطلب »

حضور دو نماینده واپسگرای زن در شصتمین اجلاس کمیسیون مقام زن

3-6-600x450اهداف تعریف‌شده در این اجلاس هیچ‌گونه همخوانی‌ای با نظریات دو نماینده حاضر در این جلسه نداشت. به‌عنوان مثال تضمین مشارکت کامل و مؤثر زنان و فرصت‌های برابر برای مدیریت در تمام سطوح تصمیم‌گیری در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و زندگی عمومی، پایان‌دادن به همه اشکال تبعیض علیه زنان و دختران در همه‌جا، بازنگری در اعطای حقوق مساوی به زنان در زمینه منابع اقتصادی../ ادامه مطلب »

تظاهرات سراسری در فرانسه علیه اصلاح قانون کار

demof.karمخالفان طرح اصلاح قانون کار فرانسه، اعم از شاغلان، دانشجویان و دانش آموزان، به دعوت سندیکاها امروز شنبه نهم آوریل تظاهرات سراسری در کل فرانسه برگزار کردند. به همین مناسبت بیش از ۲۰۰ تظاهرات و تجمع در سراسر کشور برگزار شد. با این حال شمار شرکت کنندگان در راهپیمایی های امروز کمتر از تظاهرات سراسری ۳۱ مارس گذشته گزارش شده که در آن بین ۴۰۰ هزار تا ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر شرکت کردند ادامه مطلب »

تصویب توافق اقلیمی پاریس: دستاوردها و پیامدها

FRANCE-CLIMARE-WARNING-COP21نمایندگان و سران ۱۹۵ کشور جهان پس از دو هفته چانه‌زنی در بورژه پاریس در ‌‌نهایت بر سر یک توافقنامه الزام‌آور اقلیمی به توافق رسیدند. بسیاری از فعالان سر‌شناس محیط زیست از جمله نوام چامسکی و نائومی کلاین در مانیفستی که در آستانه این نشست منتشر کردند نظام اقتصادی بازار آزاد را مقصر اصلی گرمایش زمین عنوان کردند../ ادامه مطلب »

خشونت علیه زنان

12-03-2014Women_Violenceمجموعۀ اطلاعات مربوط به‌«سلامت، حقوق جنسی و باروری» منتشرشده از سوی سازمان ملل: اعلامیه‌ی محو خشونت علیه زنان؛ «خشونت علیه زنان» را «هر عمل مبتنی بر جنسیت که احتمال آسیب فیزیکی، جنسی و روان‌شناختی و یا رنج زنان را به دنبال دارد و یا منجر به آن می‌شود، شامل تهدید به چنین فعالیت‌هایی، اجبار یا محروم کردن خودسرانه از آزادی، چه در ملأ عام و چه در زندگی خصوصی تعریف کرده است.» این اعلامیه دولت‌ها را ملزم می‌کند تا «از فعالیت‌های خشونت‌آمیز علیه زنان بی‌توجه به اینکه این اقدامات توسط دولت یا اشخاص خصوصی انجام‌شده است، طبق قانون کشور جلوگیری کنند. ادامه مطلب »

سقط‌ جنین

seghtjaninn2نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، جرم انگاری سقط‌جنین را نوعی تبعیض علیه زنان می‌دانند که مانعی است برای دستیابی زنان به خدمات بهداشتی و مراقبتی. آن‌ها خواستار حذف تمامی مقررات تنبیهی علیه زنانی هستند که اقدام به سقط‌جنین می‌کنند. این نهادها همچنین از کشورها می‌خواهند که در موارد مشخصی سقط‌جنین را مجاز بشمارند. / ادامه مطلب »

سلامت و حقوق جنسی و باروری

sexualسلامت جنسی و باروری زنان ازجمله حقوق انسانی است که حق حیات، حق رهایی از آزار و شکنجه، حق سلامتی، حق برخورداری از حریم خصوصی، حق آموزش و منع تبعیض را شامل می‌شود. «کمیته حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی» به همراه «کمیته منع تبعیض علیه زنان» هردو به‌وضوح مشخص کرده‌اند که حق زنان برای سلامتی شامل سلامت جنسی و باروری آن‌ها نیز می‌شود/ ادامه مطلب »

آرشیو مطالب قدیمی