امروز:   اسفند ۱, ۱۳۹۶    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
فوریه 2018
د س چ پ ج ش ی
« Jan    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان کارگر’

افزایش فشارِکاریِ پرستاران با اجرای طرح تحول سلامت

پرستار2حسین‌ علی‌نسائی می‌گوید: اجرای نادرست طرح تحول نظام سلامت، فشار شغلیِ بر پرستارانِ شاغل در بیمارستان‌های دولتی را به صورت وحشتناکی افزایش داده است..برخورداری از خدمات پرستاری مناسب یکی از توقعاتِ به‌جای مردم است؛ اما رضایت شغلی پرستاران تامین نشده است و در عمل افزایش هزینه‌های پزشکی و دارویی، جلوی اجرای تعرفه‌های پرستاری را گرفته است…/ ادامه مطلب »

زنان و اشتغال کاذب ؛ از دست‌فروشی تا گیس‌فروشی

218096001-parsnaz-ir با توجه به نگاه مردسالارانه کشور زنان معمولا با وجود تحصیلات برای شغل‌های مدیریتی جایگاهی ندارند و همین موضوع سبب می‌شود که آن‌ها در شغل‌های کاذب پررنگ‌تر دیده شوند.از انواع اشتغال کاذب می‌توان به دست‌فروشی مخصوصا دست‌فروشی در مترو یا گیس‌فروشی که به نوعی شغل جدید دختران محسوب می‌شود.. فرقی نمی‌کند موبا شد یا قرنیه چشم یا کلیه! وقتی مجبور باشی برای ادامه حیات از وجودت مایه بگذاری یعنی چیزی برای از دست دادن نداری… از یاد نبریم به اندازه تمام موهای طبیعی که در مغازه‌های بارنگ و لعاب‌های مختلف به چشم می‌خورد دخترانی هستند که جزوی از وجودشان را برای ادامه زندگی فروخته‌اند../ ادامه مطلب »

محرومیت کارگران در ایران از منزلت انسانى

26910290_1746486035401429_4672318867760152090_o-300x191جمهورى اسلامى همراه با سیستم و ساختار سیاسى اش، مولد ساختار ارزش هایی اخلاقى است که در آن حاصل کردن ثروت از طریق دزدى و رانت و رشوه تقبیح نمى شود، بلکه تمام مسئولین حکومتى و آقازاده ها به انجام آن افتخار مى کنند و آن را نوعى زرنگى تلقى مى کنند..این حکومتى است که مردمانش را به صرف کارگر بودن و ندار بودن که از قضا سیاست های خود حکومت و فساد مسئولانش اصلى ترین دلیل فقر مردمانش است، آن ها را تحقیر و تمسخر مى کند. امروز، قسمت اعظم شهروندان ایران به خاطر بى کفایتى مسئولان جمهورى اسلامى از فقر، بیکارى و کار در شرایط سخت با مزد پایین رنج مى برند ../ ادامه مطلب »

بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران پیرامون اعتراضات سراسری مردم

timthumb.phpسوال ما از مسئولان این است که مگر اعتراضات معلمان بازنشسته و شاغل در سالهای گذشته، مدنی و صنفی و مسالمت آمیز نبوده است؟ مگر فعالان صنفی فرهنگی چیزی جز حق، در راستای رفع تبعیض و بیعدالتی گفته اند؟ آیا مطالبه آموزش با کیفیت و برابر و پیگیری بودجه عادلانه جرم است؟ اگر نیست پس چرا زندان و تبعید و تعلیق و اخراج را به فعالان صنفی تحمیل کرده اید؟ چگونه باید این دوگانگی در گفتار و رفتار حاکمیت را باور نمود؟…/ ادامه مطلب »

شنیدن صدای کارگران از پشت هفت تپه: این اعتصاب را زنان آغاز کردند

هفت-تپه-300x218چند‌نکته مهم پیرامون اعتراض کارگران حائز اهمیت است. اول اینکه برای نخستین باراین زنان بودند که آغاز‌گر یک چنین حرکت صنفی شدند. دوم تاکید کارگران بر به رسمیت شناختن سندیکای کارگری از طرف هیات‌مدیره شرکت وسوم ماهیت «آگاهی بخشی» این اعتصاب صنفی است. این مولفه ها موجب شد تا حرکت صنفی کارگران هفت تپه این بار، تا حدود زیادی رهگشا و موفقیت آمیزباشد…/ ادامه مطلب »

صدای خوزستان باشید

2017-12-15_971_kargari-7tapeh3خبرنگاران اعزامی «اعتماد»: در سومین روز اعتراض کارگران بیشتری آمده بودند. حدود پانصد نفر یا بیشتر. زنی با صورت پوشیده هم از سکو بالا آمد. برای نخستین بار در جامعه‌ای سنتی زنی با صدای محکم و کلمات قاطع خطاب به پانصد کارگر حرف زد. به گفته کارگران این نخستین بار بود که زنی برای جمع کارگران معترض سخنرانی می‌کرد. بعد از پایان این سخنرانی و سخنرانی یکی از مردان نماینده صنفی، گروه ما در کناره‌های سکو شروع به گفت‌وگو با کارگران کردند../ ادامه مطلب »

تجمع معلمان حق‌التدریسی مقابل مجلس

2همزمان با تجمع معلمان حق‌التدریسی مقابل ساختمان پارلمان، مسئولان مجلس از ورود مراجعه‌کنندگان به داخل مجلس تا پایان جلسه علنی امروز ممانعت کردند. آن هادر تجمع امروز خود شعار می‌دادند: استخدام استخدام/ ۳۰ هزار حق‌التدریسی استخدام.. معلمان حق التدریسی که به‌شکل پاره وقت در آموزشگاه‌های دولتی وزارت آموزش و پرورش تدریس می‌کنند حقوقشان پایین‌تر از معلمان رسمی و پیمانی است و شرایط کاری‌شان نیز دشوارتر است../ ادامه مطلب »

اعتراض کارگران ایران پوپلین رشت: «زن و بچه‌مان گرسنه‌اند»

کارگران کارخانه نساجی «ایران پولین گیلان» برای دومین روز متوالی در رشت تجمع کردند. این کارگران معترض که شنبه و یک‌شنبه، ۲۰ و ۲۱ آبان‌ماه روبروی ساختمان این شرکت در شهرک صنعتی رشت جمع شدند، سه ماه است که حقوق نگرفته‌اند. حق بیمه سال ۱۳۹۵ آنها نیز پرداخت نشده است. روی پارچه‌نوشته‌های کارگران معترض آمده است که «زن و بچه‌مان گرسنه‌اند. چه کسی پاسخگو است؟» ادامه مطلب »

تجمع معلمان در روز جهانی معلم + عکس

Moaleman5_1امروز (سیزدهم مهر) معلمان شاغل و بازنشسته در تهران و شهرستان‌ها تجمع برگزار کردند . معلمان استان تهران و استان البرز از ساعت ده صبح مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کرده‌اند؛ معلمان سایر استانها نیز مقابل ادارات آموزش و پرورش جمع شدند.«تخصیص بودجه عادلانه» زیربنای مطالبات است …/ ادامه مطلب »

درد مشترک

1aیکی از ویژگی‌های مردسالاری، تقسیم مشاغل به زنانه و مردانه است. به عبارت دیگر مردسالاری مشاغلی را که عمدتاً در راستای نقش خانوادگی زنان به شمار می رود، زنانه تلقی می کند؛ مشاغلی همچون معلمی، مربی‌گری مهد کودک… که زنان را موظف می‌سازد، همچون خانه و نقش‌های خانوادگی مشغول مراقبت و یا آموزش به کودکان باشند… یا منشی‌‌گری که از زنان می‌خواهد همانند خانه، وظیفهٔ تنظیم برنامه‌های دیگری (در خانواده، همسر و فرزندان و در محل کار، رئیس) را بر عهده بگیرند…/ ادامه مطلب »

معیشت‌های نسیه‌ای

شهریور که تمام شود، درست می‌شود ۶٢روز که کارگران کارخانه آجرماشینی گنبد در آزادشهر گلستان بیکارند؛ بیکارند و هر روز دست به دامان این و آن می‌شوند تا نانی به نسیه بگیرند، شیرخشکی به حساب بخرند و پولی به قرض از برادر، مادر یا پدر به آنها برسد تا یکی دو روز، روزگارشان سپری شود. کارگران کارخانه آجرماشینی گنبد، شهریور که تمام شود، طلبشان از کارخانه، به یک‌سال می‌رسد. در این یک‌سال، نه برای آنها حقوقی رد شده و نه بیمه‌ای. حالا آنها حتی هزینه‌های درمانشان را هم ندارند بدهند و بیمارستان، بیمه‌شان را نمی‌پذیرد… ادامه مطلب »

تلخی «نیشکر» زیر دندان کارگران هفت‌تپه

Ähnliches Fotoمعوقات مزدی و تنش‌های صنفی همچنان ادامه دارد؛ «به ما می‌گویند جان سخت… میدونی یعنی چی؟ اگر در این گرمای خرماپز بیایی لابه‌لای این نیزارها می‌فهمی چی میگم. ۵۵ درجه بالای صفر با رطوب ۹۰ درجه! میدونی کارگرا تو این هوا چه جوری کار میکنن؟… اونی که از کارگر شکایت میکنه به دادگاه، نمیتونه پنج دقیقه تو این نیزارها سرپا وایسه چه برسه به اینکه کار کنه. اونوقت انصافه که حق و حقوق ما رو ندن. حرف هم که بزنیم برن ازمون شکایت کنن…» اینها روایت کارگران نیشکر هفت‌تپه از دلایل اعتراضات دامنه‌دارشان در ماه‌های اخیر است… ادامه مطلب »

نگاهی به وضعیت زنان شالیکار استان گیلان

1aفروردین که به انتها می‌رسد گیلان حال و هوای تازه‌ای پیدا می‌کند. علاوه بر زیبایی‌های طبیعت، دیدن زنان و مردانی که برنج‌کاری را آغاز کرده‌اند؛ جنب‌وجوشی را به فضای روستا می‌آورد. اما حضور مردان، همین چند روز است تا زمین را که در اثر سرمای زمستان خشک شده؛ رام کرده و آماده‌اش کنند که نشاهای کوچک برنج در آن بنشیند. اما نشاکاری دیگر کاری مردانه نیست. وجین اول و دوم را هم باید زنان انجام دهند. ../ ادامه مطلب »

دست‌های زخمی زنان نان‌آور

زنان بامیه چینپای درد دل کشاورزان مزارع بامیه در حاشیه اسلامشهر؛ تابستان برای هرکس یک جوری می‌گذرد و به قول هاجر، سیما، عالیه، لیلا و… زحمتکشانی که همه روزشان را از ۶ صبح تا ۷ و۸ غروب در مزارع بامیه می‌گذرانند، خیلی سخت و عذاب آوره.  روز برای آنها وقتی تمام می‌شود که غروب شده و بامیه ها روی هم تلنبار و آماده فروش. بوته‌های سبز با گل‌های زرد چشم‌نوازی که ممکن است سرسبزی و زیبایی‌شان من و تو را به هیجان بیاورد برای آنها چیزی جز خار و زخم کردن دست‌هایشان نیست! ادامه مطلب »

تار به تار نقش رنگین کمان

darestan-gelim«جیران» را یا به چشم دیده‌اند یا نامش را شنیده‌اند؛ هم زنانی که گلیم‌بافی رمق دستشان را گرفته و هم دختر بچه‌هایی که تازه پای «دار» نشسته‌اند. بیشتر از ۴٠‌سال پیش او برای آموزش گلیم‌بافی در «دارستان» پیشقدم شد و گرد فراموشی را از نقش‌های گلیم سیرجانی تکاند. تا ۴٠٠‌سال پیش از «جیران شول»، دست‌بافته زنان سیرجانی، رنگ به رنگ، خانه‌ها را فرش می‌کرد و بعید نبود که با آمدن گلیم‌هایی با رنگ شیمیایی و فرش‌های ماشینی خانه‌ها از گلیم سیرجانی خالی شود اما زنان پشت دار نشستند، آواز «شرمه» خواندند و تارها را به هم بافتند… ادامه مطلب »

آرشیو مطالب قدیمی