امروز:   آذر ۱, ۱۳۹۶    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
نوامبر 2017
د س چ پ ج ش ی
« Oct    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان کارگر’

اعتراض کارگران ایران پوپلین رشت: «زن و بچه‌مان گرسنه‌اند»

کارگران کارخانه نساجی «ایران پولین گیلان» برای دومین روز متوالی در رشت تجمع کردند. این کارگران معترض که شنبه و یک‌شنبه، ۲۰ و ۲۱ آبان‌ماه روبروی ساختمان این شرکت در شهرک صنعتی رشت جمع شدند، سه ماه است که حقوق نگرفته‌اند. حق بیمه سال ۱۳۹۵ آنها نیز پرداخت نشده است. روی پارچه‌نوشته‌های کارگران معترض آمده است که «زن و بچه‌مان گرسنه‌اند. چه کسی پاسخگو است؟» ادامه مطلب »

تجمع معلمان در روز جهانی معلم + عکس

Moaleman5_1امروز (سیزدهم مهر) معلمان شاغل و بازنشسته در تهران و شهرستان‌ها تجمع برگزار کردند . معلمان استان تهران و استان البرز از ساعت ده صبح مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کرده‌اند؛ معلمان سایر استانها نیز مقابل ادارات آموزش و پرورش جمع شدند.«تخصیص بودجه عادلانه» زیربنای مطالبات است …/ ادامه مطلب »

درد مشترک

1aیکی از ویژگی‌های مردسالاری، تقسیم مشاغل به زنانه و مردانه است. به عبارت دیگر مردسالاری مشاغلی را که عمدتاً در راستای نقش خانوادگی زنان به شمار می رود، زنانه تلقی می کند؛ مشاغلی همچون معلمی، مربی‌گری مهد کودک… که زنان را موظف می‌سازد، همچون خانه و نقش‌های خانوادگی مشغول مراقبت و یا آموزش به کودکان باشند… یا منشی‌‌گری که از زنان می‌خواهد همانند خانه، وظیفهٔ تنظیم برنامه‌های دیگری (در خانواده، همسر و فرزندان و در محل کار، رئیس) را بر عهده بگیرند…/ ادامه مطلب »

معیشت‌های نسیه‌ای

شهریور که تمام شود، درست می‌شود ۶٢روز که کارگران کارخانه آجرماشینی گنبد در آزادشهر گلستان بیکارند؛ بیکارند و هر روز دست به دامان این و آن می‌شوند تا نانی به نسیه بگیرند، شیرخشکی به حساب بخرند و پولی به قرض از برادر، مادر یا پدر به آنها برسد تا یکی دو روز، روزگارشان سپری شود. کارگران کارخانه آجرماشینی گنبد، شهریور که تمام شود، طلبشان از کارخانه، به یک‌سال می‌رسد. در این یک‌سال، نه برای آنها حقوقی رد شده و نه بیمه‌ای. حالا آنها حتی هزینه‌های درمانشان را هم ندارند بدهند و بیمارستان، بیمه‌شان را نمی‌پذیرد… ادامه مطلب »

تلخی «نیشکر» زیر دندان کارگران هفت‌تپه

Ähnliches Fotoمعوقات مزدی و تنش‌های صنفی همچنان ادامه دارد؛ «به ما می‌گویند جان سخت… میدونی یعنی چی؟ اگر در این گرمای خرماپز بیایی لابه‌لای این نیزارها می‌فهمی چی میگم. ۵۵ درجه بالای صفر با رطوب ۹۰ درجه! میدونی کارگرا تو این هوا چه جوری کار میکنن؟… اونی که از کارگر شکایت میکنه به دادگاه، نمیتونه پنج دقیقه تو این نیزارها سرپا وایسه چه برسه به اینکه کار کنه. اونوقت انصافه که حق و حقوق ما رو ندن. حرف هم که بزنیم برن ازمون شکایت کنن…» اینها روایت کارگران نیشکر هفت‌تپه از دلایل اعتراضات دامنه‌دارشان در ماه‌های اخیر است… ادامه مطلب »

نگاهی به وضعیت زنان شالیکار استان گیلان

1aفروردین که به انتها می‌رسد گیلان حال و هوای تازه‌ای پیدا می‌کند. علاوه بر زیبایی‌های طبیعت، دیدن زنان و مردانی که برنج‌کاری را آغاز کرده‌اند؛ جنب‌وجوشی را به فضای روستا می‌آورد. اما حضور مردان، همین چند روز است تا زمین را که در اثر سرمای زمستان خشک شده؛ رام کرده و آماده‌اش کنند که نشاهای کوچک برنج در آن بنشیند. اما نشاکاری دیگر کاری مردانه نیست. وجین اول و دوم را هم باید زنان انجام دهند. ../ ادامه مطلب »

دست‌های زخمی زنان نان‌آور

زنان بامیه چینپای درد دل کشاورزان مزارع بامیه در حاشیه اسلامشهر؛ تابستان برای هرکس یک جوری می‌گذرد و به قول هاجر، سیما، عالیه، لیلا و… زحمتکشانی که همه روزشان را از ۶ صبح تا ۷ و۸ غروب در مزارع بامیه می‌گذرانند، خیلی سخت و عذاب آوره.  روز برای آنها وقتی تمام می‌شود که غروب شده و بامیه ها روی هم تلنبار و آماده فروش. بوته‌های سبز با گل‌های زرد چشم‌نوازی که ممکن است سرسبزی و زیبایی‌شان من و تو را به هیجان بیاورد برای آنها چیزی جز خار و زخم کردن دست‌هایشان نیست! ادامه مطلب »

تار به تار نقش رنگین کمان

darestan-gelim«جیران» را یا به چشم دیده‌اند یا نامش را شنیده‌اند؛ هم زنانی که گلیم‌بافی رمق دستشان را گرفته و هم دختر بچه‌هایی که تازه پای «دار» نشسته‌اند. بیشتر از ۴٠‌سال پیش او برای آموزش گلیم‌بافی در «دارستان» پیشقدم شد و گرد فراموشی را از نقش‌های گلیم سیرجانی تکاند. تا ۴٠٠‌سال پیش از «جیران شول»، دست‌بافته زنان سیرجانی، رنگ به رنگ، خانه‌ها را فرش می‌کرد و بعید نبود که با آمدن گلیم‌هایی با رنگ شیمیایی و فرش‌های ماشینی خانه‌ها از گلیم سیرجانی خالی شود اما زنان پشت دار نشستند، آواز «شرمه» خواندند و تارها را به هم بافتند… ادامه مطلب »

حکایت “مادر حبیب” زن تخمه‌فروش مینابی

2“مادر حبیب” با اشاره به اینکه سال‌ها در سرما و گرما و زیر آفتاب به‌سختی کار کرده تا خانواده‌اش در آسایش زندگی کنند، افزود: پسرم حبیب را با همین تخمه‌فروشی و کار شبانه‌روزی به دانشگاه فرستادم تا برای خودش کسی شود و زندگی راحت‌تری برای خود بسازد. پسرم به دانشگاه رفت، درس خواند و مدرکش را گرفت اما هنوز بیکار است و به هرجایی که برای کار مراجعه می‌کند به بهانه‌های مختلفی مثل، مطابق نبودن مدرک تحصیلی، محدودیت سنی و نداشتن سابقه او را رد می‌کنند…/ ادامه مطلب »

اعتراض زنان کارگر در غسالخانه بهشت زهرا به حکم دادگاه کیفری تهران

در پی صدور حکم دادگاهی در ایرا ن که یک زن ایرانی را به اتهام رابطه نامشروع به ۷۴ ضربه شلاق و دو سال کار در غسالخانه محکوم کرده، کارگران شریف بهشت زهرا به اعتراض برخاسته و این عمل را شکستن اعتبار و حرمت شغلی خود می‌دانند و می‎گویند: «شغل ما خدمت است نه تاوان!!» در میان زنان غساله در بهشت‌زهرا دختران دانشجو و زنان تحصیلکرده‌ هم هستند. در سال ۱۳۹۱ قانون جدید مجازات اسلامی به تأیید شورای نگهبان رسید. یکی از مهم‌ترین تغییرات در این قانون سکوت در برابر مجازات سنگسار بود. اما آیا غسالی را می‌توان به عنوان یک مجازات‌ جایگزین در نظر گرفت؟ ادامه مطلب »

وجود اسناد و شواهد از تدریس مستخدمان در مدارس

3معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استفاده از نیروهای غیرمتخصص بعنوان معلم در مقطع ابتدایی را تایید کرد و گفت: نیروهایی که فاقد صلاحیت تدریس و آموزش بودند (در دولت گذشته)، صرفاً به دلیل اینکه سواد خواندن و نوشتن داشتند، برای تدریس به کار گرفته شدند و بدتر اینکه این افراد را به راحتی نمی‌توان از سیکل خارج کرد…/ ادامه مطلب »

خانوارهای زن محور، اقتصاد می خواهند

2جلب مشارکت مردمی توسط سازمان های مردم نهاد، می تواند در فقر زدایی نقش موثری داشته باشد..۲۶٫۲ درصد از دختران تاکنون ازدواج نکرده اند که بخشی از آن‌ها نیز در گروه زنان سرپرست خانوار قرار می‌گیرند. کنترل آسیب‌ها نیازمند سیاست‌هایی است که توانمندسازی، مهارت‌آموزی و در واقع آماده‌سازی این زنان را در پی داشته باشد…/ ادامه مطلب »

رنج‌های پنهان پشت جذابیت بازار*

نگاهی به وضعیت زنان دست‌فروش بازارهای گیلان؛ زنان گیلانی همواره مشغول تلاش، فعالیت و کسب ‌و کار بوده‌اند و همیشه سهم مهمی در اقتصاد خانواده و در نتیجه جامعه داشته‌اند. چه آنان که کار سخت و طاقت‌فرسا و پر از مخاطره کشاورزی را انجام می‌دهند چه آنان که با پهن کردن بساط دست‌فروشی در بازارهای محلی شهرهای مختلف گیلان در پی کسب روزی و گذران زندگی خود و خانواده هستند. زنانی که شاید دیگر قدرت انجام کارهای سخت کشاورزی را ندارند و به ناچار به دست‌فروشی و فروش محصولات محلی و خانگی و دست‌ساز خود رو آورده‌اند تا از این راه کمی از هزینه‌های کمرشکن زندگی را تامین کنند. ادامه مطلب »

دولت حق ندارد هم نان ندهد، و هم دهانمان را ببندد

حوادث ناشی از کار بیداد می‌کند. مزدها پائین‌اند و کفاف هزینه‌های روزمره را هم نمی‌دهند. بیکاری بیکاران به جای خود، ترس از بیکاری آرامش کارگران شاغل را از آنان گرفته، و اعتراض به این وضعیت همان و بلند شدن چماق اتهامات امنیتی و زندان همان. پروین محمدی فعال کارگری و نایب رئیس هیئت مدیره «اتحادیه آزاد کارگران ایران» می‌گوید: «دولت حق ندارد این همه بی‌حقوقی را به کارگران ایران تحمیل کند و جلوی فعالیت و اعتراضهای صنفی و مدنی آن‌ها را هم بگیرد، حق ندارد هم نان ندهد و هم دهانمان را ببندد.» ادامه مطلب »

چندمین تجمع اعتراضی معلمان حق‌التدریسی در مقابل مجلس

3گروهی از معلمان حق‌التدریسی روز سه‌شنبه ۹ خرداد برای چندمین بار در ماه‌های اخیر مقابل ساختمان مجلس در تهران تجمع کردند.این معلمان خواهان جذب در ساختار آموزش و پرورش هستند و می‌گویند مسئولان این وزارتخانه به مطالبات آن‌ها توجهی ندارند…/ ادامه مطلب »

آرشیو مطالب قدیمی