امروز:   آذر ۲۴, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
جولای 2017
د س چ پ ج ش ی
« ژوئن   آگوست »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Archive for مرداد ۳ام, ۱۳۹۶

تار به تار نقش رنگین کمان

darestan-gelim«جیران» را یا به چشم دیده‌اند یا نامش را شنیده‌اند؛ هم زنانی که گلیم‌بافی رمق دستشان را گرفته و هم دختر بچه‌هایی که تازه پای «دار» نشسته‌اند. بیشتر از ۴٠‌سال پیش او برای آموزش گلیم‌بافی در «دارستان» پیشقدم شد و گرد فراموشی را از نقش‌های گلیم سیرجانی تکاند. تا ۴٠٠‌سال پیش از «جیران شول»، دست‌بافته زنان سیرجانی، رنگ به رنگ، خانه‌ها را فرش می‌کرد و بعید نبود که با آمدن گلیم‌هایی با رنگ شیمیایی و فرش‌های ماشینی خانه‌ها از گلیم سیرجانی خالی شود اما زنان پشت دار نشستند، آواز «شرمه» خواندند و تارها را به هم بافتند… ادامه مطلب »

داستان صدیقه

داستان صدیقهدر را که باز می کند؛ با شال رنگارنگش به مرزهای خاکی رنگ و ملال‌زده دیوارهای یکرنگ درمانگاهم حمله می‌کند و درهم می‌شکندشان. صورت سبزه نمکینش در قابی از موهای سیاه لَخت تازه روییده بعد از شیمی درمانی، خودنمایی می‌کند ناخودآگاه می‌گویم: «چقدر خوشرنگی صدیقه!» با شادابی می‌خندد. آن‌قدر صورتش و رنگ‌بندی لباسهایش سرخوش است که در گوشه‌ای از ذهنم ندا می‌دهم که: «انگار صدیقه از خطرات سرطان پستان تازه درمان شده‌اش غافل است…» ادامه مطلب »

«اصرار» برای انتخاب وزیر زن؛ تبعیض مثبت جنسیتی یا جنسیت‌زدگی

arton7646اما چرا قانون برابر برای همه منجر به نابرابری می‌شود و چرا تبعیض مثبت نیاز است؟ چون پایه‌های اجتماعی عموما بر نابرابری گذاشته شده، قانون برابر در چنین شرایطی منجر به تشدید نابرابری می‌شود. چون گروه‌های مورد تبعیض به دلیل سابقه فرودستی یا سرکوب کمتر می‌توانند از مزایای قانون یا مزایای اجتماعی استفاده کنند و گروه‌های قدرتمندتر بیشتر و به این ترتیب فاصله بیشتر می‌شود. ادامه مطلب »

کلیشه‌های جنسیتی و سلامت اجتماعی زنان

جنسیت دربرگیرنده باورها، اندیشه‌ها و نگرش‌هایی است که فرهنگ حاکم در یک جامعه بر اساس آن افراد را به دو گروه زن و مرد تقسیم می‌کند و نقش‌ها و رفتارهای اجتماعی ویژه‌ای را برای آن‌ها تعریف می‌کند؛ نقش‌هایی که همراه خود جایگاه‌های متفاوتی را به لحاظ قدرت و منزلت برای دو جنس رقم می‌زند. اما آنچه در تمام تاریخ به چشم می‌خورد این است که این هویت جنسی و به دنبال آن تفاوت‌ها و نابرابری‌های جنسیتی برآمده از آن نه صرفاً متأثر از تفاوت‌های بیولوژیکی بلکه متأثر از ایدئولوژی، گذشته تاریخی، اقتصادی و فرهنگی جوامع بوده و ازاین‌رو همواره توانسته است خود را تولید و بازتولید نماید. ادامه مطلب »

«کودکان پاکبان»، کودکان رنج و فراموشی

کودکان پاکبانگزارش‌ها از رشد تعداد کودکانی که در حوزه خدمات شهری به کار گرفته می‌شوند،حکایت دارد. چنان‌که گزارش‌ها نشان می‌دهد، اغلب کودکانی که به‌دلیل مهاجرت، فقر و تنگدستی جذب بازار کار می‌شوند، وارد مشاغلی می‌شوند که در حوزه خدمات شهری جای می‌گیرد. سال‌هاست فعالان حقوق کودکان درباره عواقب سوءاستفاده واسطه‌های شهرداری از کودکان به‌عنوان نیروی کار ارزان در مشاغل خدمات شهری هشدار می‌دهند اما حالا موضوع ابعاد تازه تری به خود گرفته ../ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی