امروز:   بهمن ۲۹, ۱۳۹۸    

Archive for آبان, ۱۳۹۶

چه کسی باید مسائل جنسی را آموزش دهد؟

…«خانواده، دولت، آموزش و پرورش و رسانه‌ها وظیفه دارند مسائل جنسی را به کودکان و نوجوانان آموزش دهند.» این نظر بهمن کشاورز است .این وکیل دادگستری با بیان اینکه آگاهی دادن و آموزش چیزی نیست که صرفا در حیطه وظایف آموزش و پرورش تعریف شود، می‌گوید: ‌»خانواده‌ها از طریق آموزش عمومی باید در خصوص این موارد بدون خجالت و ریا آگاهی پیدا کنند و این آگاهی‌ها را به نحوی که باعث اضطراب و در هم ریختگی ذهنی کودکان نوجوانان نشود به آنان منتقل کنند.» ادامه مطلب »

ادامهٔ معضل اجتماعی کودکانِ کار و کودکانِ خیابانی تا به کی؟

برای حل معضل اجتماعی کودکان کار، ابتدا باید به تفاوت دو مقولهٔ کودکان خیابانی و کودکان کار- به‌رغم شباهت‌های‌شان- توجه داشت، زیرا حل معضل هر یک از این دو مقوله راه‌های خاص خود را می‌طلبد. …امروز میلیون‌ها کودک ایرانی و مهاجر، دختر و پسر، به‌جای رفتن به مدرسه و بهره‌مند شدن از بازی و شادی و تحصیل، در کارگاه‌هایی غیررسمی و حتی کارگاه‌هایی رسمی اما بیرون از شمول «قانون کار»، در کارگاه‌های قالی‌بافی،‌ آجرپزی، پوشاک، کفش‌دوزی، ساختمان‌سازی، مزارع و کارگاه‌های کشاورزی، کارهای خانگی و نظایر آن‌ها، در وضعیتی برده‌وار و با شدیدترین نوع بهره‌کشی به‌کار واداشته شده‌اند.

 

ادامه مطلب »

تعریف دگرگونه زنان از رابطه تنانه

مطالعه موردی زنان ۲۸ تا ۳۸ سال؛ مقاله «تعریف دگرگونه زنان از رابطه تنانه» در اولین همایش «انسان‌شناسی و جنسیت» در سال ۹۴ در انجمن انسان‌شناسی ایران ارائه‌شده است و در اینجا بازنشر می‌شود. متأسفانه مجلات علمی –پژوهشی- ترویجی از انتشار آن به دلیل آنچه فمینیستی بودن محتوا می‌خواندند، امتناع کردند. در اینجا جا دارد از زنانی که به پژوهشگر اعتماد کردند و خصوصی‌ترین تجارب زیسته خود را در اختیار من قرار دادند صمیمانه سپاسگزاری کنم که بدون این همکاری این پژوهش امکان‌پذیر نبود… ادامه مطلب »

نتایج تحقیق از ١٠٠٠ زن پایتخت‌نشین: «٢٧ ‌درصد زنان تهرانی قربانی خشونت»

Ähnliches Foto…پذیرش خشونت، تقصیر زنان نیست و ریشه فرهنگی دارد: «این اتفاق درست نیست و زنان باید خشونت را اعلام کنند و دستگاه‌های متولی که پیگیر خشونت هستند نیز، باید به دنبال احقاق حقوق این زنان باشند. از سوی دیگر زنان در یک وضع متناقض قرار گرفته‌اند، از یک طرف جنبه‌های فرهنگی باعث شده خیلی از زنان تمایل نداشته باشند زندگیشان از هم بپاشد، به همین دلیل سطح بالایی از خشونت را تحمل می‌کنند اما از طرف دیگر شرایط روز و رسانه‌ها و فضای مجازی هم اعلام می‌کنند که آنان نباید سکوت کنند.» ادامه مطلب »

داستان خوانی علی‌اشرف درویشیان در گلزار خاوران برای مادران اعدامیان

Bildergebnis für ‫عکسهای علی اشرف درویشیان‬‎علی‌اشرف درویشیان در مصاحبه‌ای با صداقت و فروتنی گفته بود: «من تمام فکر و ذکرم این بود که فضای بین صمد بهرنگی و مثلا آثار زنده یاد هوشنگ گلشیری که سطحِ بالا بود و مدرن بود را با نوشته‌هایم پر بکنم. این فضا را پر کنم که مردم از اینجا برسند به آنجا.» داستانی که علی اشرف درویشیان در گلزار خاوران برای مادران اعدامیان می‌خواند، چنین داستانی‌ست. هم در متن جنبش عدالت‌خواهی ایران شکل گرفته و هم اینکه داستانی‌ست خوش‌ساخت.

این داستان را با صدای نویسنده‌اش بشنوید: ادامه مطلب »

پیکر علی‌اشرف درویشیان با نوای «مرغ سحر» تشییع‌کنندگان به خاک سپرده شد

1فرخنده حاجی‌زاده : علی اشرف درویشیان انسانی آزاده، عدالتخواه و برابری طلب بود و که به راستی نماد تعهد درستی در ادبیات محسوب می‌شود. فاجعه درگذشت این نویسنده را باید به جامعه مستقل ادبی، فرهنگی، اجتماعی به روشنفکران ایران و همچنین تمام دوستداران و خوانندگان و مردم مخصوصا خانواده محترمش و همسر گرامی‌اش شهناز دارابیان که در این سال‌ها همواره یاری‌گر او بوده و در دوره‌های حبس، شکنجه و بیماری کنار او ایستاد، تسلیت گفت…/ ادامه مطلب »

تن‌فروشی برای نان شب

10519_121-e1452547032578اگرچه تن‌فروشی در کشور اتفاق تازه‌ای نیست و قدمتی طولانی دارد، و هیچ آمار دقیقی از زنان تن‌فروش کشور در دست نیست. اما بخش دردناک ماجرا اینجاست که بر اساس نتایج تحقیقات محدودی که در این مورد انجام شده درصد بالایی از زنان تن‌فروش دارای همسر و خانواده هستند و تحت فشار مردان خانواده و به خاطر کمک خرج بودن در تامین مخارج خانه و تامین اجاره منزل و پول درمان فرزند بیمارشان به تن‌فروشی تن می‌دهند ادامه مطلب »

در باره‌ی درگذشت علی‌اشرف درویشیان

aliashrafبیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران
علی اشرف درویشیان، قلم فرودستان و زبان کودکان رنج و کار و عضو برجسته‌ی کانون نویسندگان ایران، روز چهارم آبان درگذشت. او که نزدیک به نیم قرن پژواک صدای بی‌صدایان و تصویرگر سیمای بی‌چهره‌گان بود، در حالی برای همیشه چشم‌های نگرانش را برهم‌ نهاد که رویای زیبا کردن جهان، این جان¬مایه¬ی بی¬بدیل قلم او، همچنان به تحقق نپیوسته است؛ با این همه، شعله‌ی فروزان آرمان¬ها و آرزوهایش، که خود در پراکندن آن بسیار سهم داشت، تابناک است ادامه مطلب »

الناز رکابی و کسب مدال طلای بولدرینگ کاپ سنگ‌نوردی آسیا

elnaz.rekabiالناز رکابی، سنگ‌نورد شایسته کشورمان موفق شد در رقابت‌های سنگ‌نوردی کاپ آسیا در کشور چین بالاتر از قهرمانان سنگاپور، قزاقستان و چین به مدال طلای بخش بانوان دست یابد.در ادامه رقابت‌های سنگ‌نوردی کاپ آسیا و در ماده بولدرینگ صبح روز یکشنبه (۷ آبان) الناز رکابی موفق شد با برتری مقابل رقبا به عنوان نفر نخست راهی فینال شود ادامه مطلب »

شهرک ۵۰ ساله زنان

z

 خانه‌هایی ساده و کوچک برای زنانی که همسرانشان به هر شکلی فوت شده‌‌اند و آنها  نیز که با چند فرزند سقفی نداشته‌اند، نوبت به نوبت از این خانه‌ها سهم گرفته و ساکن آنها شده‌اند. شهرک بیوه‌زنان نیم قرن است که تعداد زیادی از زنان مشهدی و مهاجری که راهشان به مشهد افتاده و آنجا گرفتار و ماندگار شده‌‌اند را در خود  جا داده است ادامه مطلب »

قدرتمندترین زن جهان خود را فمینیست نمی‌داند

آنگلا مرکل در طول زندگی حرفه‌ای سیاسی خود با کارت جنسیتش بازی نکرده است: از نسبت دادن عنوان فمینیست به خود اجتناب کرده و در تقابلی ضمنی با تکبر مردانه از خود تواضع، احتیاط و آمادگی کافی نشان داده است. به نظر می‌رسد که صدراعظم با انتخاب شدن در انتخابات قبای قوی‌ترین زن جهان را بر تن کند. ادامه مطلب »

موفقیت اصلاحات در عربستان بستگی به استقبال زنان دارد

تغییرات اخیر و بی‌سابقه در حوزه زندگی زنان در عربستان٬ با واکنشهای زیادی از طرف زنان ایرانی که بعد از سالها مبارزه هنوز حتی موفق به کسب حقوق ساده‌ای مانند ورود به استادیوم‌های ورزشی نشده‌اند روبرو شده است. جامعه عربستان از وجود یک جنبش زنان قوی بی‌بهره است. در رابطه با این امتیازات باید پرسید این آزادی‌های جدید اعطا شده به زنان عربستانی از چه آبشخوری ریشه می‌گیرد؟ …و البته این تحولات برق آسا تا کجا تداوم می‌یابد؟ پاسخ به این پرسش‌ها توسط حبیب حسینی‌فرد، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر مسایل بین‌المللی… ادامه مطلب »

نگاهی به دلایل و چگونگی انحلال بند ۳۵۰ زندان اوین؛ نامه‌ای از آتنا دائمی و گلرخ ایرایی

گلرخ ایرایی و آتنا دائمی، دو فعال حقوق بشر محبوس در بند زنان زندان اوین طی نامه ای نسبت به بسته شدن بند ۳۵۰ زندان اوین به‌عنوان یکی از شناخته شده‌ترین اماکن نگهداری زندانیان سیاسی در ایران و تبعید زندانیان آن واکنش نشان دادند. نویسندگان این نامه بسته شدن این بند را حاصل مدتها برنامه‌ریزی دستگاه سازمان زندانها دانستند و از نشانه‌هایی سخن گفتند که احتمال دارد همین اتفاق برای بند زنان زندان اوین نیز بزودی رخ دهد. ادامه مطلب »

شهناز اکملی؛ پیگیر قتل فرزندش بود، به زندان محکوم شد

shahnaz akmaliشب گذشته (۵ آبان) کاربران توئیتر، هشتگ #MostafaMom را در اعتراض حکم صادر شده برای شهناز اکملی به کار بردند. مادر مصطفی کریم بیگی یکی از راویان مستند۸۸ بود. او در این مستند به خانه قربانیان حوادث ۸۸ می‌رفت و با آن‌ها صحبت می‌کرد. این مستند توسط مسیح علی‌نژاد ساخته از شبکه «من و تو»  پخش شد. این موضوع یکی دیگر از اتهامات شهناز اکملی است. او متهم شده که از محافل ضد انقلاب پول دریافت می‌کرده و بین خانواده‌های زندانی توزیع می‌کرده. مصاحبه با رسانه‌های خارج از کشور، راه‌اندازی گروه تلگرامی جهت اطلاع‌رسانی در خصوص وضعیت زندانیان امنیتی و عضویت در گروه‌های مادران پارک لاله و مادران عزادار از دیگر اتهامات اوست… ادامه مطلب »

نرگس محمدی برنده جایزه ساخارف انجمن فیزیک آمریکا شد

narges-w- hejabانجمن فیزیک آمریکا در بیانیه‌ای که به‌مناسبت اعلام اسامی برندگان صادر کرده، دلیل انتخاب نرگس محمدی را چنین توضیح داده‌ است: «رهبری او در  فعالیت‌های مرتبط با صلح، عدالت و لغو مجازات اعدام و تلاش‌های بی قید و شرطش برای ترویج حقوق بشر و آزادی های مردم ایران است» ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی