امروز:   مهر ۳, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر

Archive for مهر ۱۱ام, ۱۳۹۶

واویلا

حرکت وحشیانه یک راننده تاکسی در اصفهان؛ می‌گویند راننده را شناسایی و دستگیرش کرده‌اند؛ کسی نمی‌داند جرمش در «قانون» چه‌طور تعریف شده و قرار است چه برخوردی با او صورت بگیرد. روزانه زن‌های زیادی از همسرانشان کتک می‌خورند، فحش می‌شنوند و مورد تحقیر قرار می‌گیرند و هیچ اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد، شاید فقط یک‌بار در سال اتفاق بیافتد که یک «مرد» همسرش را روی کاپوت ماشین بگذارد و براند در واویلایی که زخمش روی تمام حیثیت‌های از دست‌رفته درد می کند بدجور. ادامه مطلب »

دختر شطرنج‌باز ایرانی در تیم ملی آمریکا

درسا درخشانیدرسا درخشانی، شطرنج باز ایرانی الاصل و استاد بزرگ و استاد بین‌المللی شطرنج که به دلیل حضور بدون حجاب در رقابت‌های بین‌المللی از تیم ایران اخراج شد، از این پس در تیم ملی آمریکا در مسابقات شرکت می‌کند. درخشانی در دو سال اخیر در چند رقابت بین‌المللی بدون حجاب شرکت کرده بود که در نهایت حضور بدون حجاب او در اوایل سال  ۲۰۱۷ و در مسابقات شطرنج جبل‌الطارق سبب اخراج او از تیم ملی ایران شد. ادامه مطلب »

معرفی کتاب/«سه‌گینی»؛ جنگ‌ستیزی یا جنگ علیه تبعیض

ویرجینیا وولف عمدتاً با «اتاقی از آن خود» و «سه‌گینی» شناخته می‌شود، سه گینی با ترجمه‌ روان منیژه نجم عراقی، مقاله‌ای است بلند و ضد جنگ و در جواب به دو پرسش اساسی است که چگونگی جلوگیری از جنگ و چرایی آن را مورد پرسش قرار می‌دهد. وولف با نوشتن این کتاب با انتقادات زیادی روبرو شد به همین دلیل هم متن کتاب و هم خود او نزدیک به دو دهه نادیده گرفته شدند. وولف با ارائه‌ تصویری از موقعیت خود و زنان آن روزهای بریتانیا در پاسخ به پرسش کننده نکات اساسی و پایه‌ای را در تفاوت تربیت دختران و پسران برمی‌شمارد. ادامه مطلب »

اخلاق فمینیستی

آیا فلسفه‌ورزی به جنسیت خنثی است؟ آیا نگریستن به عالم با رویکردی فلسفی نزد زنان متفاوت از مردان است؟ مشخصاً در حوزۀ فلسفۀ اخلاق،‌ جنسیت تا چه اندازه در بحث و نظریه‌پردازی‌های اخلاقی محوریت داشته است؟ …نگاه فمینیستی و توجه به جنسیت در حوزۀ اخلاق از اوایل قرن بیستم شکل گرفت. لورنس کولبرگ که در حوزۀ روان‌شناسی و تربیت کودکان کار می‌کرد، تحقیقاتی دربارۀ مراحل تکاملی و تدریجی اخلاق نزد پسرها و دخترها انجام داده بود. او به این نتیجه رسیده بود که نحوۀ رشد اخلاقی دخترها با پسرها تفاوت محسوسی دارد… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی