امروز:   خرداد ۲۷, ۱۳۹۸    
فيسبوک
آخرین نوشته ها

Archive for مهر ۱۸ام, ۱۳۹۶

روزی که جهانیان به مجازات اعدام فکر می‌کنند

4 دهم اکتبر روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام است. هنوز شمار کشورهایی که این حکم مغایر با اعلامیه جهانی حقوق بشر را اجرا می‌کنند چشم‌گیر است. مجلس ایران چندی پیش در رابطه با کاهش مجازات اعدام قانونی تصویب کرد…/ ادامه مطلب »

نامه نرگس محمدی به کمیسیون اصل نود مجلس در خصوص سلول انفرادی

nargesM.jpgنرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر که اینک در زندان دوران محکومیت خود را می‌گذراند در نامه‌ای به نمایندگان عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، با اشاره به موضوع «سلول انفرادی»، خواستار تشکیل کمیته‌ای برای بررسی ابعاد حقوقی- امنیتی این پدیده شد. خانم محمدی در نامه خود با اشاره به ابعاد پدیده سلول انفرادی، این پدیده را مصداق شکنجه دانسته و اعلام کرده است که شنیدن سخنان و تجربه‌های زنان زندانی محبوس در بند زنان زندان اوین که مدتی را در سلول‌های انفرادی گذرانده‌اند می‌تواند بخشی از حقایق مورد تحقیق و تفحص توسط نمایندگان مجلس باشد. ادامه مطلب »

کاش هیچ بچه‌ای مثل ما نباشد

Bildergebnis für ‫عکس کودکان کار در روز جهانی کودک 1396‬‎

گفتگوی «شهروند» با تعدادی از کودکان کار که در طرح‌های جمع‌آوری کودکان کار و خیابان به بهزیستی منتقل شده بودند: … هنوز جمله «صغری» تمام نشده که صدای گریه در سالن می‌پیچد. صدای گریه‌اش از پشت میکروفن می‌آید، وقتی حرف از بهزیستی و ماجرای دستگیری‌اش در خیابان می‌زند. او را چندی پیش در یکی از طرح‌های جمع‌آوری کودکان کار و خیابان گرفته و به بهزیستی برده‌اند و حالا در روز جهانی کودک او همراه با حنیفه و کبری و گل‌پری و یکی دو پسر کم سن و‌ سال دیگر، از تجربه‌شان می‌گویند؛ از زنان و مردانی که یونیفورم‌پوش، در یکی از روزهای تابستان، سرچهارراه سراغشان آمده و با زور، آنها را داخل خودرو کرده‌اند؛ مقصد بهزیستی بود. ادامه مطلب »

سیاست دادخواست: نمونه زنان و جنبش ضدبرده‌داری در آمریکای قرن نوزدهم

معرفی کتاب «امضاهای شهروندی: دادخواست‌نویسی، ضدبرده‌داری و هویت سیاسی زنان»؛ مبارزه زنان برای به دست آوردن حقوق کامل شهروندی و حق رای از طریق عمل به حق شهروندی دادخواست‌نویسی نشان می‌دهد که حق بیش از آنکه مفهومی «حقوقی‌ـ‌قضایی» باشد، مفهومی در حیطه نیروها است. به عبارت ساده‌تر، حق همواره در جریان یک مبارزه مشخص اجتماعی به دست می‌آید یا ساخته می‌شود و به نهادهای قانون‌گذار حکومت تحمیل می‌گردد و نمی‌توان آن را پیش‌فرض گرفت. درست به همین شیوه، حقْ آزادانه به قدرت تفویض نمی‌شود، بلکه از سوی قدرت سلطه‌گر ستانده می‌شود… ادامه مطلب »

خشونت خانگی و سرزنش قربانی

Concept of accused business woman with fingers pointingطبیعت امور جنسی  در بیشتر جوامع انسانی با مفهوم شرم درهم ‌آمیخته است. هرجا از روابط جنسی سخنی در میان است، شرم و نوعی بی‌میلی برای مواجهه با واقعیت، چه  در قامت اخلاق، چه در لوای سنت، و غیر آن به چشم می‌خورد. دنیای حقوق به ویژه رویه‌های جاری در خصوص جرائم جنسی‌ که در بستر روابط صمیمی و در حریم خانه اتفاق می‌افتند،  از این قاعده جدا نیست. میل به انکار واقعیت و چشم پوشیدن از ماهیت جرائم جنسی، در “سرزنش قربانی” به شکل‌های مختلف و در مرحله‌های متفاوت قضایی مانند تحقیق و رسیدگی، صدور حکم و حتی  در قانون‌گذاری رُخ می‌دهد. ادامه مطلب »

وزارت ارشاد نگذاشت درباره زنان فیلم بسازم

تهمینه میلانی نویسنده وکارگردان سینما: «الویت من، ساخت فیلم درباره‌ی زنان است. به دلایل بسیار و در دوره‌های متفاوت، مسئولین وزارت ارشاد مانع از ساخت فیلم‌هایی با محوریت زنان شدند و راه مرا سد کردند. چندین فیلمنامه نوشتم که به آنها پروانه ساخت ندادند. حقوقی که قانونگدار برای زن در ازدواج در نظر گرفته است همچون مهریه، نفقه، مسکن و … به شکلی است که موجب می‌شود مرد همیشه در موقعیت فرادست قرار بگیرد. این نگرش به صورت اتوماتیک به مرد قدرت مالکیت زن را می‌دهد، چون به‌نوعی زن را می‌خرد…» ادامه مطلب »

یا اعدامی را پایین بیاور یا از صحنه دور شو

Kein automatischer Alternativtext verfügbar.به بهانه دهم اکتبر، روز جهانی مبارزه با اعدام؛ در صحنه‌ اعدام با یک تضاد برای چگونگی واکنش روبه‌رو هستیم. یا می‌توانیم جمع شویم و اعدامی را مانند حادثه‌ اعدام دو نفر در سیرجان در سال ۸۸ پایین بیاوریم یا می‌توانیم برای مخالفت با مجازات اعدام از صحنه دور شویم. زیرا ایستادن و تماشای صحنه‌ی دست و پا زدن فردی که به هر جرم یا اتهامی به اعدام محکوم شده، نشانه‌ی پذیرفتن و تایید مجازات اعدام یا انفعال در برابر آن است. ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی