امروز:   اسفند ۲, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر

Archive for مهر ۲۳ام, ۱۳۹۶

پرده برداری از خشونت بر زنان در دهه شصت

mansureshojaeeخشونت یعنی نظارتی سرکوبگر بر رفتار شخص با هدف کنترل وتعیین چارچوب های معین در تمامی عرصه های زندگی فرد از سوی قدرت موجود برای حفظ نظام موجود. این تعریف طیفی وسیع ازانواع خشونت را در برمی گیرد. خشونت فیزیکی از ضرب وجرح تا قتل، خشونت جنسی از آزارهای خیابانی تا تجاوز، خشونت حقوقی ازممنوعیت افراد ازحقوق مدنی تاحقوق انسانی، خشونت رفتاری وکلامی، خشونت سیاسی واقتصادی،تبعیض جنسیتی، و… ادامه مطلب »

معرفی کتاب/ نان و گُل‌های سرخ

Jelde-Ketabجستارهایی از جنبش دمکراتیکِ زنان در اروپا؛ نگارنده (م.الف. کاوه‌مهر) هدف از نگارش این کتاب را آشنایی هرچه بیشتر خوانندگان با تاریخچه و مبارزه جنبش دمکراتیک زنان در اروپا می‌داند، که به تببین دگرگونی‌ها و مبارزهٴ زنان در اروپا، در شرایط زمانی و مکانی ویژه و مشخص می‌پردازند… وی می‌نویسد: «هر اندازه مسیر پیشرفت اجتماعی، برای جامعه بشری پردرد، خونبار و دشوار بوده است، این فرآیند برای زنان به مراتب خونبار و پرهزینه‌تر بوده و راه مبارزه زنان در جامعه‌های طبقاتی در اروپا نیز، از این قاعده مستثنا نبوده و از راه‌های سنگلاخ و پر خم و پیچی گذر کرده است. گئورگ سانتایانا* می‌گوید: «اگر انسان نتواند گذشته‌اش را به یاد آورد، محکوم است تا آن را تکرار کند.» و به راستی «تکرار تاریخ»، هرچند به صورت «کمدیِ» آن، از دردناکی آن هرگز نخواهد کاست.» ادامه مطلب »

کودکی فراموش شده در «لباس سفید عروسی»

57522140آنها باید زودتر از هم‌سالانشان از عروسک‌ها و لذت دوچرخه سواری در کوچه پس کوچه محله‌شان خداحافظی کنند، زودتر بار مسئولیت زندگی خانوادگی را بچشند و قبل از مزه مزه کردن روزهای بی‌دغدغه کودکی، دغدغه‌های جدی زندگی زناشویی را تجربه کنند. پدیده « کودک همسری» سالهاست که به دغدغه فعالان حقوق کودک تبدیل شده است. به عقیده این فعالان « کودک همسری» آسیب‌های زیادی به ساختار خانواده و اجتماع وارد می‌کند و باید برای آن راه حلی اندیشیده شود. ادامه مطلب »

«سینه‌ام را بردارم، شوهرم طلاقم می‌دهد»!

جواب آزمایش «بیوپسی» (Biopsy) را تکه تکه می‌کند و خرده کاغذها را می‌ریزد توی سطل آشغال بیمارستان. همین دو ساعت پیش دکتر جواب را دیده و گفته بود:«متاسفانه توده، خوش خیم نیست؛ باید جراحی شود و بعد مراحل شیمی‌درمانی را شروع کنیم.» او اما تصمیم گرفته به هیچ‌کس چیزی نگوید و اصلا دنبال بیماری‌خود را نگیرد. وقتی پرستار به او گفت باید هر چه زودتر درمان را شروع کند، پاسخ داد:«درمان را شروع کنم که چه؟ سینه‌ام را بردارم که شوهرم طلاقم دهد؟» ادامه مطلب »

ویدئو/سه راه مقابله با سرطان پستان: آموزش، آموزش، آموزش

Bildergebnis für ‫سرطان پستان‬‎بنا بر آمار از هر چهار زن ایرانی یک نفر به سرطان سینه مبتلا می شود. سرطان پستان ۲۵٪ از تمام موارد سرطان زنان در سنین مختلف را به خود اختصاص می‌دهد.  به رغم پیشرفت‌های پزشکی در درمان و پیشگری این نوع سرطان، آگاهی زنان ایرانی با این تحولات همگام نبوده است. پزشکان معتقدند آموزش، پیشگیری و درمان به موقع موثر‌ترین روش مقابله با سرطان پستان است. ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی