امروز:   مهر ۱, ۱۳۹۸    

Archive for آذر, ۱۳۹۶

آمارهایی از خشونت جنسی در ایران

جرایم-جنسیمعاون پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی کشورمی گوید بخش‌هایی از خشونت‌ها نادیده گرفته‌شده است و ما اطلاعات و آمار دقیقی در این مورد نداریم چراکه بسیاری از زنان خشونت‌دیده گزارش نمی‌دهند. درباره خشونت‌های جنسی در کشور خلاء قانونی وجود دارد و مردان در خشونت‌های جنسی به راحتی تبرئه و زنان متهم می‌شوند. در تنها مطالعه کشوری که در سال ۱۳۸۳ در مراکز ۲۸ استان انجام شد، شیوع حداقل یک‌ بار تجربه خشونت در عمر زنان، ۶۶ درصد برآورد شد. ../ ادامه مطلب »

بترسید از روزی که زنی به انفجار برسد!

1هزاران راه نرفته از نگاه تهمینه میلانی
تهمینه میلانی، فیلمساز مهمی است و از همان نخستین روزهای ورودش به سینما این اهمیت را داشته و روزبه‌روز و فیلم‌به‌فیلم افزوده است. می‌توان مهمترین دلیل اهمیت تهمینه میلانی در سینمای ایران را در این نکته خلاصه کرد که او زبان گویای هم‌جنسانش است… / ادامه مطلب »

گزارش مراسم سالروز کارزار منع خشونت خانوادگی + عکس

عکس-جمعیت۱روز یکشنبه، همزمان با بیست و پنج نوامبر، روز جهانی منع خشونت علیه زنان، مراسمی در شهر رشت به بهانه یکسالگی کارزار منع خشونت خانوادگی برگزار شد.این برنامه با با تیزری از فعالیت‌های کارزار آغاز شد. سپس مجری برنامه ضمن اشاره به علت نامگذاری ۲۵ نوامبر به عنوان روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، گزارش کوتاهی از فعالیت‌های کارزار منع خشونت خانگی ارایه کرد../ ادامه مطلب »

حل مشکلات مربوط به ورزش زنان به روش رژیم جمهوری اسلامی!

2ایلنا نوشته است: «دلیل حضور سرمربی که موی سر کمی داشته با کلاه گیس و روسری، ممنوعیت حضور مردان در سالن برگزار مسابقات بود و شواهد نشان می‌دهد او حداقل برای یکبار مجبور به انجام چنین کاری شده است.» گفته می‌شود برای این که او بتواند به سالن مسابقات بانوان راه پیدا کند و تیمش را کنار زمین مراقبت و راهنمایی کند، روسری سر کرده است…/ ادامه مطلب »

قوه قضاییه با آزارهای جنسی چگونه برخورد می کند؟

4در نظام حقوقی ایران تعریف مشخصی از آزار جنسی وجود ندارد. از نظر قوانین بین‌المللی طبق تعریف سازمان ملل، آزار جنسی عبارت از نوع نزدیک شدن فیزیکی ناخواسته، درخواست برای خدمت جنسی یا سایر رفتارهای فیزیکی و کلامی است. با وجود نبود تعریفی مشخص از این مساله، آزارجنسی و تجاوز در قوانین جمهوری اسلامی جرم‌انگاری شده است اما حقوق‌دانان هم معترض‌اند که این قانون هم از لحاظ مجازات و جرم تناسب ندارد و هم اثبات جرم مشکل دارد../ ادامه مطلب »

گلرخ ایرایی: صدای قربانیان دهه ۶۰ باشیم

3به پاسخ آری یا خیری هزاران نفر را راهی جوخه های آتش و چوب های دار کردند و جنازه های بی جان و بعضا نیمه جانشان را تلمبار برهم در کامیون هایی که خون چکان راهی سیاهی شب بودند به مقصد گورهای دسته جمعی وبی نام و نشان روانه کردند و به خیال خود وجود نام و یادشان را از هستی و اذهان وحشت زده ی مردمان مبهوت و ناگریز آن روزگار زدودند..عدم واکنش و همراهی ما و سکوت تمامی کسانی که روایتی در سینه دارند این امکان را فراهم میکند تا با سرپوش گذاشتن بر وقایع پیش آمده و برملا نشدن حقیقت، شرایط ایجاد اتفاق هولناک دیگری رقم زده شود …/ ادامه مطلب »

نرگس محمدی: دیگر تصویر روشن و واقعی از چهره‌های کودکانم ندارم

2نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر که اینک در زندان به‌سر می‌برد در سالروز تولد فرزندانش در هفتم آذر با نگارش دل‌نوشته‌ای، نوشته است که دیگر تصویری روشن و واقعی از چهره‌‌های کودکانش ندارد« بیش از ۱۰۰ سال است که زاییده شدیم و زاییدیم. دختر و بعد مادر شدیم و به موازات این تسلسل و تداوم زایش‌ها و مادرانگی‌ها، قصه پر غصه آزادی، در پای چوبه‌های دار و دالان‌های شکنجه و سلول‌ها، از گلوگاه‌های خسته نجوا شد و می‌شود»../ ادامه مطلب »

مطالبات کارگران زن نادیده گرفته می‌شود

1یک فعال حقوق زنان معتقد است هنگامی که راجع مطالبات زنان در مقام شهروند صحبت می‌کنیم تنها دو موضوع را به صورت پُررنگ در جامعه می‌بینیم یکی حق ورود زنان به ورزشگاه و دیگری حضور آنها در پست‌ وزارت است و ابدا به صورت جدی راجع به سایر مطالبات زنان مثلا حقوق صنفی آنها در بازار کار صحبتی نمی‌شود../ ادامه مطلب »

تبعیض جنسیتی عامل ابتلای زنان به اختلالات جسمی-روانشناختی

برخورد جنسیت زده و تبعیض جنسیتی در خیابان‌های شهر مطمئناً عملی زشت و ناپسند است. این عمل مصداقِ بارزِ تبعیض و خشونت جنسیتی است. هر روز اینگونه بیان می‌شود که پیشداوری جنسیتی علیه زنان همچنین می‌تواند به صورت جدی روی سلامت‌روانی زنان تأثیرگذار باشد… ادامه مطلب »

کودک کار دیروز، مدرس امروز

دیروز کودک کار بود و حالا تدریس می‌کند. دیروز تلخ‌ترین خاطرات را تجربه کرد و امروز خودش را فعال مدنی می‌داند که می‌خواهد به آدم‌ها خدمت کند و سهم کوچکی در زیباتر کردن این جهان از طریق فرد فرد انسانها داشته باشد. او امروز پشت تریبون می‌رود و درباره مهارت‌های زندگی برای آدم‌هایی که شبیه گذشته‌اش هستند، سخنرانی می‌کند. ٢٢ساله است و در یک «ان‌جی‌او»، فعالیت و تدریس می‌کند…

ادامه مطلب »

خشونت ممنوع!

گفتگو با دکتر سیمین کاظمی، پزشک و جامعه شناس؛ …اصطلاح فرهنگ‌سازی سال‌هاست به‌عنوان راهکار بسیاری از مسائل اجتماعی ما معرفی می‌شود و ظاهرا یک‌چیزی است مثل معجزه و جادو که هر ویرانه‌ای را آباد و هر گره کوری را باز می‌کند، غافل از اینکه فرهنگ، خود یک متغیر وابسته است و برای ساخته‌ شدن یا تغییر و اصلاحش، باید زمینه مادی و شرایط عینی هم فراهم باشد. خشونت علیه زنان بیشتر از فرهنگ با شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی یک جامعه ارتباط دارد. وقتی این‌ها تغییر کنند، ممکن است تغییرات فرهنگی به دنبالش اتفاق بیفتد و مثلا خشونت هم کمتر شود. ادامه مطلب »

روایت نرگس محمدی ،آسیه امینی و عبدالصمد خرمشاهی از خشونت علیه زنان

در این گفتگو که به مناسبت روز ۲۵ نوامبر و روز جهانی منع خشونت علیه زنان که مجددا بازنشر می‌شود پای صحبت  «آسیه امینی» و «نرگس محمدی» که سال‌ها در حوزه حقوق زنان فعالیت کرده‌اند نشستیم. آن‌ها می‌گویند آشکار کردن خشونت علیه زنان، باب را برای گفت‌وشنود و حل مسئله خشونت خانگی باز می‌کند. این فعالان حقوق زنان معتقدند در پشت پرده بسیاری از پرونده‌های جنایی، خشونت خانگی نهفته است. «عبدالصمد خرمشاهی»، حقوق‌دان که سال‌ها روی پرونده‌های جنایی کار کرده است، گفته آن‌ها را تایید می‌کند. ادامه مطلب »

رفع خشونت علیه زنان را به خواستی همگانی تبدیل کنیم

logoما مادران پارک لاله ایران، نیز پس از کشتارمردم بی‌دفاع در سال ۸۸، به عنوان بخش کوچکی از جنبش دادخواهی مردم ایران، همگام و همدوش و همراه با سایر خواهران خود در مقابل این خشونت ها ایستاده‌ایم و ضمن تاکید بر سه خواست همیشگی خود « آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی، لغو مجازات اعدام، محاکمه و مجازات آمران و عاملان همه جنایت های صورت گرفته در جمهوری اسلامی»، اعلام کرده و دوباره تأکید می‌کنیم که تا محو کامل هر گونه اشکال خشونت علیه زنان، آزادی به دست نمی آید../ ادامه مطلب »

و باز ادامه می‌دهیم راه را…

karzarکارزار منع خشونت خانوادگی برای اولین بار در روز ۵ آذر ۹۵ طی مراسمی در تهران اعلامِ آغاز به کار کرد…بیانیه‌ای با امضای جمعی از فعالین حقوق زنان شروع به کار کارزار را تکمیل کرد. فعالین کارزار همچنین دفترچه‌های راهنمای کارزار را در خیابان‌های برخی شهرها پخش و با گفت‌وگوی چهره‌به‌چهره با مردم (عموماً زنان)، کارزار را معرفی کردند… تلاش برای  وضع قانون منع خشونت خانوادگی، آنست که خشونت هرچه سریع‌تر متوقف شود و خشونت دیده در امنیت قرار بگیرد و در صورت لزوم خشونت‌گر درمان شود ادامه مطلب »

تظاهرات گروه های مختلفی از زنان در شهر برلین

20171125_152915 (2) به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

۲۵نوامبر برابر با چهارم آذرماه، روز شنبه، ساعت ۱۵ صدها فمینیست که از ملیت، زبان، جنس و جنسیت، نژاد و رنگ پوست گوناگون بودند،  طی فراخوانی درشهر برلین در بزرگداشت روز بین المللی” نه به خشونت علیه زنان” در میدان« هرمن پلتس» محله ی «کرویتس برگ» گرد هم آمدند ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی