امروز:   بهمن ۲۹, ۱۳۹۸    

Archive for آذر ۷ام, ۱۳۹۶

تبعیض جنسیتی عامل ابتلای زنان به اختلالات جسمی-روانشناختی

برخورد جنسیت زده و تبعیض جنسیتی در خیابان‌های شهر مطمئناً عملی زشت و ناپسند است. این عمل مصداقِ بارزِ تبعیض و خشونت جنسیتی است. هر روز اینگونه بیان می‌شود که پیشداوری جنسیتی علیه زنان همچنین می‌تواند به صورت جدی روی سلامت‌روانی زنان تأثیرگذار باشد… ادامه مطلب »

کودک کار دیروز، مدرس امروز

دیروز کودک کار بود و حالا تدریس می‌کند. دیروز تلخ‌ترین خاطرات را تجربه کرد و امروز خودش را فعال مدنی می‌داند که می‌خواهد به آدم‌ها خدمت کند و سهم کوچکی در زیباتر کردن این جهان از طریق فرد فرد انسانها داشته باشد. او امروز پشت تریبون می‌رود و درباره مهارت‌های زندگی برای آدم‌هایی که شبیه گذشته‌اش هستند، سخنرانی می‌کند. ٢٢ساله است و در یک «ان‌جی‌او»، فعالیت و تدریس می‌کند…

ادامه مطلب »

خشونت ممنوع!

گفتگو با دکتر سیمین کاظمی، پزشک و جامعه شناس؛ …اصطلاح فرهنگ‌سازی سال‌هاست به‌عنوان راهکار بسیاری از مسائل اجتماعی ما معرفی می‌شود و ظاهرا یک‌چیزی است مثل معجزه و جادو که هر ویرانه‌ای را آباد و هر گره کوری را باز می‌کند، غافل از اینکه فرهنگ، خود یک متغیر وابسته است و برای ساخته‌ شدن یا تغییر و اصلاحش، باید زمینه مادی و شرایط عینی هم فراهم باشد. خشونت علیه زنان بیشتر از فرهنگ با شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی یک جامعه ارتباط دارد. وقتی این‌ها تغییر کنند، ممکن است تغییرات فرهنگی به دنبالش اتفاق بیفتد و مثلا خشونت هم کمتر شود. ادامه مطلب »

روایت نرگس محمدی ،آسیه امینی و عبدالصمد خرمشاهی از خشونت علیه زنان

در این گفتگو که به مناسبت روز ۲۵ نوامبر و روز جهانی منع خشونت علیه زنان که مجددا بازنشر می‌شود پای صحبت  «آسیه امینی» و «نرگس محمدی» که سال‌ها در حوزه حقوق زنان فعالیت کرده‌اند نشستیم. آن‌ها می‌گویند آشکار کردن خشونت علیه زنان، باب را برای گفت‌وشنود و حل مسئله خشونت خانگی باز می‌کند. این فعالان حقوق زنان معتقدند در پشت پرده بسیاری از پرونده‌های جنایی، خشونت خانگی نهفته است. «عبدالصمد خرمشاهی»، حقوق‌دان که سال‌ها روی پرونده‌های جنایی کار کرده است، گفته آن‌ها را تایید می‌کند. ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی