امروز:   بهمن ۲۹, ۱۳۹۸    

Archive for دی, ۱۳۹۶

شادباش سال نوی میلادی ۲۰۱۸

مازنان فرارسیدن سال نوی میلادی ۲۰۱۸ را صمیمانه تبریک می‌گوید و سالی پربار در مبارزه‌ی مردم جهان برای حفظ محیط زیست، آزادی، صلح، عدالت اجتماعی و اقتصادی و رفع خشونت در همه اشکال آن آرزو دارد. به‌ویژه برای هموطنان مسیحی که در آستانه‌ی سال نوی میلادی دوشادوش همه، مبارزه‌ی متحدانه خود را علیه استبداد ولایت فقیهی تشدید کرده‌اند، سالی پر ثمر آرزو دارد.happy-new-year-hd-2018 ادامه مطلب »

دو کشته در دورود و بازداشت های فله ای؛ آماده سازی زندان اوین برای پذیرش تعداد زیادی از بازداشت شدگان

12 با گذشت ۴ روز از آغاز اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف ایران، مقامات مسئول علاوه بر ۲ کشته شده درگیری های دورود، به تدریج اطلاعات بیشتری از صدها بازداشت شده اعتراضات سراسری ارائه می کنند. همزمان از زندان اوین گزارش می رسد مسئولان زندان با تخلیه سالنهایی از زندان محل مشخصی برای پذیرش بازداشت شدگان این روزهای تهران آماده کردند../ ادامه مطلب »

روایت شاهدان عینی از تجمع اعتراضی مردم مشهد

…هنوز چند قدمی جلو نرفته است که یک نفر از پشت صدایش می‌زند:«آقای “هاشم خواستار” این جا چه کار می‌کنی؟» روی خود را که بر می‌گرداند، یک نفر از او عکس می‌گیرد و نفر کناری می‌گوید: «آقای خواستار برای خودت دردسر درست نکن!» «هاشم خواستار» معلم بازنشسته و رییس «کانون صنفی معلمان مشهد» است. او صبح امروز مثل تعداد زیادی از همشهریانش، به میدان «شهدا» مشهد رفته است؛ جایی که تجمع روز گذشته مردم در اعتراض به گرانی توسط نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد… ادامه مطلب »

«با فشار از پایین، قصد تصویب قانون منع خشونت خانوادگی را داریم»

فروغ سمیع نیا: با فشار از پایین، قصد تصویب قانون منع خشونت خانوادگی را داریمگفتگو با فروغ سمیع‌نیا یکی از فعالان کارزار منع خشونت خانوادگی علیه زنان؛ سمیع‌نیا یکی از فعالان این کارزار در استان گیلان می‌باشد. وی در مورد استقبال جامعه مدنی از این کارزار می‌گوید: «اساساً چون خواسته کارزار با زندگی مردم عجین شده و تقریباً اکثریت افراد، تجربه خشونت را در خانه خود یا اطرافیان داشته‌اند، انکار خشونت خانوادگی به نوعی غیرممکن است، در نتیجه طرح این مسئله با استقبال شهروندان مواجه شده است…» ادامه مطلب »

ویدئو/ دانشجو، کارگر، اتحاد اتحاد دانشگاه #تهران ۹ دی ۹۶

ویدئو/تظاهرات ضدحکومتی در برابر دانشگاه تهران

علی‌رغم تهدیدهای پی‌درپی مقامات حکومت اسلامی، امروز نهم دی ماه، در برابر دانشگاه تهران و میدان انقلاب تظاهرات تازه‌ای علیه جمهوری اسلامی برگزار شده است. مطابق تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی در روزی که حکومت آن را «روز کور کردن چشم فتنه» نامیده است، مردم با شعارهای «سیدعلی حیا کن / مملکت و رها کن»، «اصلاح‌طلب اصولگرا / دیگه تمومه ماجرا» و «ایرانی باغیرت / حمایت حمایت» دست به تظاهرات زدند. مردم در میدان انقلاب شعار «مرگ بر دیکتاتور» داده‌اند. ادامه مطلب »

دخترانی با ریش مصنوعی/ عکس

63پس از اهواز در تهران هم یک دختر با آرایشی مردانه وارد ورزشگاه شد. معاون وزیر ورزش می گوید این اتفاقات نسنجیده موضوع ورود زنان را به ورزشگاه تحت اشعاع قرار می دهد. ادامه مطلب »

اعتراض‌ به فقر، استبداد مذهبی

mshhdDokhtare-ba-jpgاعتراض انفرادی به حجاب اجباری

خبرها حاکی از آنست که برغم تدابیر شدید امنیتی اعتراض ها و تظاهرات عمومی علیه فقر و گرانی و استبداد مذهبی در ایران به سرعت به دیگر شهرهای ایران از جمله کرمانشاه سرایت کرده است… به نظر می‌رسد که همان‌طور که در تجمعات اعتراضی به وضعیت اقتصادی، مردم فراتر از جریان‌های سیاسی اصلاح طلب و محافظه‌کار ظاهر شده‌اند، در برابر خواست آزادی نیز زنان پیشروتر از بقیه اقشار بوده‌اند ادامه مطلب »

در گرامی روز تولد شاعر نامدار معاصر فروغ فرخزاد

Farokhzadسخن از روزست و پنجره های باز
و هوای تازه
و اجاقی که در آن اشیای بیهوده می سوزند
و زمینی که ز کشتی دیگر بارور است
و تولد و تکامل و غرور ادامه مطلب »

از سخنان زهرا آیت‌اللهی علیه زنان تا وعده‌های رئیس پلیس تهران

macholandkhaberخبر های حوزه زنان از دوم تا هشتم دی ماه

خانواده‌هایی که قبلاً قادر به تأمین هز‌ینه‌ خوراک و تحصیل چندین بچه بودند، حالا گزارش می‌دادند که با موقعیت غیرممکنی مواجه‌اند. هیچ‌کدام از روستاها هیچ راهی برای ثبت علمی تغییرات نداشتند یا حقیقتاً هیچ ضرورتی برای این کار نمی‌دیدند. همه‌ آنچه که می‌دانستند این بود که آب‌وهوا تغییر کرده بود و در منطقه‌ای که قبلاً قادر به پرداخت هزینه‌ مدرسه‌رفتن دخترانشان بودند؛ حالا دیگر توانایی این کار را نداشتند. تنها راه‌حل این بود که یکی یا تعداد بیشتری از دختران ازدواج کنند ادامه مطلب »

تظاهرات مردم مشهد و چند شهر ایران در اعتراض به گرانی

mashad_12262017برخی شعارهای تجمع پنجشنبه در مشهد عبارت بوده است: «اسلام رو پله کردین، ملت رو ذله کردین»، «مرگ بر روحانی»، «مرگ بر دیکتاتور»، «پلیس برو دزد رو بگیر»، «ملت ما بیدار است، از دزدی بیزار است»، «نترسید، نترسید ما همه با هم هستیم!»../ ادامه مطلب »

گورخواب‌های بی‌گور

۱معتادان بی‌خانمان نصیرآباد می‌گویند، بیشتر گورخواب‌ها دوباره کارتن‌خواب شدند و شب را در بیابان و باغ‌ها می‌مانند. تابستان اقامتگاه جدید کارتن‌خواب‌ها لو رفت، ماموران ریختند، جمع‌شان کردند و نی‌ها را هم از بین بردند. حالا «مریم» و «عزیزه»، بالای گودی، شانه به شانه دیوارها ایستاده‌اند و از وضع‌شان می‌گویند…/ ادامه مطلب »

مادرانی که دهانشان بوی شیر می دهد

2پدیده « کودک همسری» که خود نوعی خشونت علیه کودکان به شمار می رود. سال‌هاست که به دغدغه فعالان حقوق کودک تبدیل شده است. اگرچه تاکنون هیچ آمار رسمی از ازدواج کودکان در ایران در دسترس نیست. -زیرا کم نیستند خانواده هایی که بدون ثبت رسمی ازدواج، دختران شان را به عقد مردی بزرگسال در می آورند- با این حال به گفته برخی از آمارها بیش از ۵ درصد ازدواج ها مربوط به ازدواج با کودکان زیر ۱۵ سال است که رقمی بیش از ۲۸ هزار کودک دختر را در هر سال شامل می شود…/ ادامه مطلب »

دختر اهوازی : در استادیوم احساس امنیت کردم و منقلب نشدم

786217_668«وقتی دست‌هایم را بالا می‌بردم می‌فهمیدند که زن هستم. البته آنها هم با تکان دادن سر اطمینان‌ می‌دادند که قرار نیست تو را لو بدهیم. من فقط امنیت را حس می‌کردم. خبری از حتی یک نگاه اشاره یا آزار نبود. هیچ چیزی من را «منقلب» نکرد. شاید این نگاه‌های آزاردهنده وقتی برای استقبال از تیم به هتل و فرودگاه رفته بودم، وجود داشت اما در استادیوم احساس امنیت می‌کردم.»../ ادامه مطلب »

کودک همسری و چالش ها

1aدر پیمانی جهانی که در سال ۱۹۸۹ بسته شد و در سازمان ملل به تصویب رسید، هر فردی که دارای سنی کمتر از ۱۸ سال باشد، کودک به حساب می آید. به دلیل اینکه ازدواج در سنین پایین، روز به روز در حال افزایش است، باید به طور جدی تر به خطرات و عوارض کودک همسری پرداخته شود…/ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی