امروز:   مهر ۱, ۱۳۹۸    

Archive for دی ۳ام, ۱۳۹۶

در گفت‌وگو با ربابه رضایی همسر رضا شهابی

289_nرضا شهابی، از کارکنان سابق شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و یکی از مؤسسان سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران که پس از تحمل شش سال حبس دوباره به زندان رفت، وضعیت جسمانی خوبی ندارد. وعده‌های زیادی داده‌اند، از دادستانی تا وزارت کار و مجلس قول رسیدگی دادند، اما متأسفانه تا امروز کسی کاری نکرده است و حتی اوضاع بدتر هم شده است ادامه مطلب »

روایت بی کم و کاست همسر معتمدآریا

gg-300x191 از چرایی ممنوع‌الفعالیت شدن این بازیگر

فاطمه معتمدآریا از جمله بازیگران سینما و تلویزیون بوده که در ادوار مختلف فعالیتش دچار ممنوع الفعالیتی در سینما و تلویزیون شده است؛ ممنوعیت هایی که برخی از آنها به موضع گیریهای سیاسی وی برمیگردد و برخی هم ناشی از توهمات شکل گرفته پیرامون اظهاراتش ادامه مطلب »

فراخوان دبیر علمی به حضور فعال اعضای انجمن جامعه شناسی ایران!

shirinamadiniaهمایش های ملی «پژوهش های فرهنگی اجتماعی در جامعه ایران»، مطابق با سنتی که دنبال شده است دو محور عمومی و ویژه را جهت فراخوان دریافت مقالات و تدارک برنامه های همایش پیش بینی کرده و موضوع منتخب امسال که به تصویب هیات مدیره انجمن جامعه شناسی ایران رسید «نابرابری و عدالت اجتماعی» است که خوشبختانه با استقبال گسترده ای نیز روبرو شد ادامه مطلب »

بررسی سن قانونی ازدواج

ezdewajkodakUntitled-1.jpgعمر ۶۷ درصد زندگی‌های مشترک کمتر از ۱۰ سال است
بدلیل ایرادات بی‌شمار وارده بر ماده  ۱۰۴۱  قانونی مدنی در سال ۷۹  اصلاح شد که «عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن ۱۵ سال تمام شمسی منوط است به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح»…در ۴۵ درصد طلاق‌های ثبت شده نیز دوام ازدواج کمتر از ۵ سال بوده است. همچنین در ۱۱ درصد طلاق‌های ثبت شده نیز میانگین سال زندگی مشترک کمتر از یک سال بوده است ادامه مطلب »

پیشگیری از خشونت خانگی و حمایت از قربانیان در ترکیه

shutterstock_419210383ترکیه پس از تاسیس جمهوریت در سال ۱۹۲۳، راه پر فراز و نشیبی در مبارزه با خشونت خانگی طی نموده است، طوری که امروز در بیشتر قوانین مهم کشور مسئله خشونت علیه زنان و کودکان مورد توجه قرار گرفته است . ترکیه به تمامی کنوانسیون‌های بین‌المللی در مورد حمایت از زنان و کودکان پیوسته و بر طبق قانون اساسی این کشور اگر قوانین داخلی با مقررات بین‌المللی در تعارض باشد، اجرای مقررات بین‌المللی مقدم است… ادامه مطلب »

زنانگی در شعر زنان مهاجر تبلور بیشتری دارد

گفتگو با آزاده دواچی؛ …مهاجرت پدیده‌ی پیچیده‌ای است و قطعاً بر شعر زنان هم تأثیر می‌گذارد. شرایط زنان مهاجر دستخوش عوامل زیادی است و بنابراین شعری که در مهاجرت نوشته می‌شود عموما جدا از مضامین مشترک با زنان در ایران بازتاب صدای زنان مهاجر و تجربه‌ی آن‌ها از مهاجرت است. برای مثال زندگی در تبعید، زندگی در خارج از سرزمین مادری، تجربه‌ی زندگی زنان در محیط هجرت و دست و پنجه نرم کردن با مشکلات جدید همه و همه بر مضامین شعر تأثیر می‌گذارد و مسلما قادر به خلق چهره‌ای جدید از شعر زنان است. ادامه مطلب »

دستگیری ۲۳۰ نفر در دو مهمانی یلدا در تهران

پلیس تهران اعلام کرد ماموران با حمله به دو مهمانی شب یلدا در استان تهران، ۲۳۰ نفر را بازداشت کرده‌اند. بازداشت این ۲۳۰ نفر در مهمانی در حالی انجام شده است که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز سه‌شنبه هفته گذشته در سخنانی از «تجسس در زندگی خصوصی» مردم انتقاد کرد. ادامه مطلب »

سه شنبه ۱۰ صبح، مقابل وزارت کار

همسر رضا شهابی عضو زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد اعلام کرده است برای پیگیری وضعیت خطرناک همسر خود در زندان روز سه شنبه ساعت ده صبح در برابر وزارت کار حضور می یابد. بسیاری از فعالان و مدافعان کارگری از این فراخوان او پشتیبانی کرده‌اند… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی