امروز:   بهمن ۳۰, ۱۳۹۸    
فيسبوک

Archive for بهمن, ۱۳۹۶

منیره برادران: نیروهای مخالف باید اشتراک‌ها را مبنای حرکت قرار دهند

monire-baradaranمی‌دانیم که بیکاری، این مهمترین موضوع اعتراض، در بین زنان گسترده‌تر است. ولی این موضوع با تحمیل نقش مادر و خانه‌دار به زنان پوشیده می ماند. حتی ممکن است زنان هم، حتی زنان تحصیل‌کرده، به این نقش تن دهند و آگاهی لازم را بر حق کار نداشته‌باشند. از طرف دیگر همین زنانی که “خانه‌دار” به حساب می‌آیند، نقش مهمی در کسب درآمد خانواده دارند از شغل‌های خانگی گرفته تا کارهای مختلف سیال بیرون از خانه. ولی در تصویر عمومی از جوانان بیکار، مردان بیکار برجسته می‌شوند. ./ ادامه مطلب »

بس کنید مجازات دادخواهان را!

img_47826جرم منصوره بهکیش دادخواهی است. او به همراه خانواده‌های دیگر خواستند و می‌خواهند بدانند عزیزان‌شان به چه اتهامی محاکمه و اعدام شدند؟ چرا فرصت دفاع به ‌آن‌ها داده نشد؟ چرا از داشتن حق وکیل و دیگر حقوق متهم محروم ماندند؟ آنها خواستار روشن شدن جنایت های دهه ی شصت و به ویژه تابستان ۶۷ هستند…/ ادامه مطلب »

گفته‌های ضد و نقیض مطهری درباره حجاب اجباری

گشت-ارشادمطهری در حالی حجاب در ایران را اجباری نمی‌داند که قوانین کشور برای برداشتن حجاب مجازات تعیین کرده و دادستان تهران هم گفته برداشتن حجاب تجاهر به گناه و جرم است. از طرفی همچنان گشت‌های ارشاد در بسیاری از شهرهای ایران زنان را به دلیل رعایت‌نکردن حجاب دستگیر می‌کنند. بر اساس اخبار منتشرشده حداقل دو نفر از زنان معترض به حجاب اجباری بازداشت شده‌اند که همین موضوع با گفته‌های مطهری در تناقض است../ ادامه مطلب »

تکثیر «دختران خیابان انقلاب» در دیگر شهرهای ایران

42384545_303اعتراض به «حجاب اجباری» محدود به تهران باقی نماند.زنان جوان ایرانی امروز در دیگر شهرهای کشور نیز شال یا روسری خود را بر سر چوب زدند و با ایستادن بر بلندی به «حجاب اجباری اعتراض کردند. تصاویر این زنان جوان (حتی زنان مسن ، که در فیلم همراه آمده است) از شهرهای تهران٬‌ ورامین٬ ساری٬ کرمان و مشهد بارها در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد. ./ ادامه مطلب »

مهدی کروبی خامنه‌ای را مسئول وضعیت کنونی ایران دانست

15627546_303مهدی کروبی در نامه‌ای سرگشاده به علی خامنه‌ای خواستار پاسخگویی رهبر جمهوری اسلامی به عملکردش به جای سخن گفتن از “جایگاه اپوزیسیون” شد. او خامنه‌ای را مسئول سیاست‌های دهه‌های گذشته دانست و خواستار “اصلاح ساختاری نظام” شد.او با اشاره به اعتراض‌های اخیر در شهرهای مختلف ایران، آنها را اعتراض‌هایی “علیه ظلم و فساد و تبعیض” خوانده است…/ ادامه مطلب »

پسران در همبستگی با دختران خیابان انقلاب

dokhtpe02دختران خیابان انقلاب همچنان تکثیر می‌شوند. در همان حال پسران هم در اعتراض به حجاب اجباری به آن‌ها پیوسته‌اند. در شبکه‌های اجتماعی تصویری از دو دختر انقلاب دیگر در تهران و یک مرد که به حرکت اعتراضی زنان ایرانی پیوسته منتشر شده است. دوشنبه شش زن در ایران با برداشتن روسری از سر و بالا رفتن از سکوها، حرکت ویدا موحدی را ادامه دادند، یکی از این زنان به نام نرگس حسینی بازداشت شده است. نسرین ستوده، وکیل دادگستری در گفت‌وگو با زمانه خبر بازداشت نرگس حسینی را تایید کرده و می‌گوید که وکالت او را به عهده خواهد گرفت../ ادامه مطلب »

۱۰۰۰ روز از حبس نرگس محمدی گذشت

19335557_303گزارشگران بدون مرز با انتشار گزارشی خواستار آزادی فوری نرگس محمدی شده‌اند. نرگس محمدی، خبرنگار و کنشگر حقوق بشر روز ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ بازداشت شد. این سازمان از جامعه جهانی خواسته است، برای آزادی او تلاش کند. بر اساس این گزارش، روز ۲۹ ژانویه مدت حبس نرگس محمدی از مرز ۱۰۰۰ روز گذشت…/ ادامه مطلب »

از «بازدید نکردن بند زنان اوین» تا تقاضای مادری زجر دیده برای لغو اعدام فرزندش

ramin-afshin-hossein-panahi-300x191سعیدی نماینده زن مجلس : باتوجه به آن‌که به‌گفته مسوولان زندان اوین، هیچ زنی در میان بازداشت‌شدگان فعلی وجود ندارد، از بند زنان بازدید نکرده و با این حال از بندهای ۲۰۹ و بخش‌هایی دیگر از زندان مردان بازدید کردیم../نامه شرافت زرینی مادر رامین حسین پناهی به آنجلا مرکل صدر اعظم آلمان: بخاطر ندارم که کی و چه روزی در کنار همه فرزندانم، با آرامش نشسته و به آنها نگاه کرده باشم../محمد حسین پناهی پدر رامین و افشین پناهی دو زندانی سیاسی کرد که در اعتصاب غذا بسر می‌برند، سه روز است در همبستگی با فرزندانش دست به اعتصاب غذا زده است../ ادامه مطلب »

دختران انقلاب:‌ «از زندان و شکنجه نمی‌ترسیم»

نهم بهمن ماه تصویر هشت زن در تهران و اصفهان و مشهد که روی بلندی ایستاده، شال‌های سفید و رنگی خود را به چوبی وصل کردند و در هوا تکان می‌دهند در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. حرکتی که در پی کمپین «چهارشنبه‌های سفید» به راه افتاد و حالا به «دختران خیابان انقلاب»‌ یا «دختران انقلاب» موسوم شده است. این نام اشاره به ویدا موحد دارد، نخستین زنی که این حرکت را در خیابان انقلاب تهران انجام داد. یکی از این دختران، شیما بابایی است. ۲۴ مرداد ماه ۱۳۹۶، وقتی شیما بابایی سر کار بود، پلیس «امنیت اخلاقی» با منزل مادر او تماس گرفت و گفت شیما باید برای «پاره‌ای از توضیحات» به دفتر این نهاد مراجعه کند… ادامه مطلب »

خانم مهرانگیز کار، رفع و دفع حجاب شکستن سد ارتجاع است

زمانی که دخترانِ خیابانِ انقلاب هر روز بی‌حجاب و روسری بر بالایِ دستکی تکثیر می‌شوند، خانم مهرانگیز کار می‌گوید: «خواست برای بی‌حجابی را باید موکول بکنیم به وقتی که حکومت و قوانین دموکراتیک برقرار شود.» مثل همیشه کسانی که می‌بایست پیشقراول باشند، از پسِ مردم راه می‌روند. مبارزه برعلیه حجاب و مهمتر از همه روسری فقط مبارزه برای آزادیِ پوشش نیست. یک مبازره‌‍ی عمومی است بر شکستن سدِ ارتجاع. ارتجاعی که اخلاقِ خود را تحمیل می‌کند بر همگان. ادامه مطلب »

این جنبش قادر است به سازمان‌یابی از پایین به بالا دست پیدا کند

گفتگو با جعفر ابراهیمی، فعال صنفی معلمان:‌ جنبش دی‌ماه ۹۶ که به سرعت توده‌ای و فراگیر شد از عمق مطالبات سرکوب‌شده برخاست و چون بر پایه تضاد اصلی و مهم شکاف طبقاتی بروز پیدا کرد نمی‌توانست نسبت به سطوحی که این مناسبت‌های تبعیض‌آمیز را بازتولید می‌کنند بی‌توجه باشد به خاطر همین جهت‌گیری شعارها به سمت اعتراض به  ساختار سیاسی نظام حاکم سوق پیدا نمود… ادامه مطلب »

حقوق معلمان در خزانه گیر کرده است/معلمی بدون دستمزد

معلم فداکار قزوینیمعلمانی که در طرح خرید خدمات آموزشی هستند، ماه‌هاست بدون هیچ حقوقی سر کلاس درس حضور می‌یابند تا دانش‌آموزی به دلیل نبود معلم از تحصیل بازنماند اما خود بدون حقوق مانده‌اند. طرح خرید خدمات آموزشی چندسالی است که در مناطق محروم کشور اجرا می‌شود. مجری اجرای این طرح موسسات غیردولتی هستند. در این طرح، موسس با دریافت سرانه آموزشی دانش‌آموزان را که اکثرا در مناطق محروم تحصیل می‌کنند، تحت آموزش‌های رسمی دوره‌های تحصیلی قرار می‌دهد. ادامه مطلب »

«دختران خیابان انقلاب» علیه حجاب اجباری در ایران اعتراض می‌کنند

 Dokhtaran-Engehlab-e1517245822756پس از انتشار خبر آزادی ویدا موحد از سوی نسرین ستوده هنوز مقامات قضایی کشور خبر آزادی ویدا موحد را رسماً تأئید نکرده اند، با این حال، اعتراض علیه حجاب اجباری در ایران به انحاء مختلف ادامه دارد. تاکنون عکس ۶ تن از زنانی که امروز ۹ بهمن حجاب خود را برداشته‌اند در تهران و اصفهان در فضای مجازی منتشر شده است ادامه مطلب »

وضعیت وخیم جسمانی رضا شهابی زندان اوین

reza shahabiکمپین دفاع از رضا شهابی، عضو زندانی هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه،‌ وضعیت جسمانی او را «وخیم»‌ اعلام کرد و نسبت به شرایط او هشدار داد . رضا شهابی در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می‌برد، کمپین افزود که او را «تحت فشار و آزار مضاعف» قرار داده‌اند و افزود: «هر روزه، تعدادی زندانی زیر بازجویی با وضعیت وخیم روحی و جسمی را با او هم سلول می‌کنند». ادامه مطلب »

شهلا شفیق: با دفاع از خشونت نمی‌توان از آزادی دفاع کرد

chafiq-chahla_0 زنان قدرت پیدا کردند تا حرف‌هایشان را بزنند. پس اتفاقی فرخنده رخ داده است. البته ممکن است در حواشی آن مسایل پوشالی هم رخ دهد یعنی این حرکت مورد سواستفاده قرار بگیرد تا آبروی فردی را ببرند یا دروغ بگویند. اما اصل قضیه روندی است که اتفاق افتاده است. اما این قدرت همگانی نیست و در زنان دیگر طبقات و قشرها هنوز ایجاد نشده است ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی