امروز:   آذر ۲۳, ۱۳۹۸    
فيسبوک

Archive for دی ۱۷ام, ۱۳۹۶

زندگی در کنار موش‌ها و سوسک‌ها!

کانال‌خواب‌ها در حاشیه بزرگراه‌های تهران؛ نخستین تصویر، وحشت است؛ وحشت از دیدن زندگی آدم‌ها در کانال‌های تنگ و تاریک آب شهری. کانال‌هایی با بوی تعفن، پُر از موش، پُر از سوسک و مارمولک و مورچه. از کانال‌ها صدای خِش‌خِش کیسه می‌آید، صدای نفس، بخار نفس. صدای کشیده‌شدن مقوا روی سطحی ناهموار. صدای پا می‌آید. صداهای کُند و کِشدار، صدای آدم. زیر این کانال‌ها، سفیدی چشم‌ها پیداست. آن‌جا شهری جاری است؛ شهری زیرزمینی با آدم‌های زیرزمینی. معتادان بی‌خانمان، در کانال‌های آب شهری زندگی می‌کنند. کانال‌هایی در همسایگی بزرگراهی در شمال شهر… ادامه مطلب »

اگر مردم نبودند ما از گرسنگی می‌مردیم

سرپل ذهاب، چهل و چهار روز پس از زلزله؛ بهار ۲۶ ساله از سرپل ذهاب می‌گوید: روزهای اول چراغ پیک‌نیک روشن می‌کردیم و همه کنارش جمع می‌شدیم تا گرم شویم. اگر همین کمک‌های مردمی ساماندهی می‌شد و با برنامه به دستمان می‌رسید خیلی نتیجه‌ی بهتری داشت. ارتش و سپاه تعداد زیادی کنسرو و کمپوت بین مردم پخش کردند که خیلی از آن‌ها تاریخ نداشتند و در همان روزهای اول خراب شدند. کمک‌های مردم دیر و زود داشت اما به همه رسید… ادامه مطلب »

سکسیسم از کودکی آغاز می‌شود

سکسیسم از کودکی آغاز می شودو می‌توان آن را در همان کودکی متوقف کرد. البته تنها در صورتی که والدین پیامی قدرتمندتر از فرهنگ‌مان به کودکانشان منتقل کنند. هربار که یک رسوایی در زمینه آزار جنسی خبرساز می‌شود، …ترسی در من به وجود می‌آید٬ نه برای خودم، که برای کودکانم. چطور پسرم را طوری تربیت کنم تا تبدیل به مردی شود که به زنها احترام گذارد و با آنها به عنوان انسانهایی هم‌ارزش و برابر برخورد کند؟ آیا برای او ممکن است که هر روز هوای این جامعه‌ی ضد زن را استشمام کند، بدون اینکه تسلیم آن شود؟ چطور در دخترم اعتماد به نفس، عزم و مقاومت و انعطاف‌پذیری را بکارم که  بتواند در جامعه‌ای که بی‌وقفه او را پایین می‌کشد پیشرفت کند و شکوفا شود؟ ادامه مطلب »

سپردن قربانی به دستان آلوده آزارگر

shutterstock_373383394زهرا آیت‌اللهی رئیس شورای فرهنگی – اجتماعی زنان و خانواده در سرمقاله کیهان با اظهار‌نظر غیر‌کارشناسانه‌اش، نشان داد که کرسی مجلس قانون‌گذاری را به ناحق غصب کرده و نشان داد که چگونه در جامعه ما هنوز هستند زنانی که تبعیض و خشونت علیه خود، به‌ویژه در خانواده را امری طبیعی می‌دانند و مردان خانواده را حامی و صاحب جسم و جان خود می‌پندارند… وی لایحه منع خشونت علیه زنان را لایحه‌ای برای حمایت از زنان روسپی عنوان کرده… ادامه مطلب »

جنبش‌های اجتماعی مساوات‌طلب نمی‌توانند نسبت به حرکت اعتراضی اخیر بی‌توجه باشند

واکاوی اعتراضات مردمی اخیر در ایران: برای تحلیل آنچه گذشت و همچنان هم در برخی مناطق علی‌رغم سرکوب به اشکالی هرچند کوچک ادامه دارد، به سراغ فعالان مدنی و تحلیلگران سیاسی و اجتماعی رفته‌ایم تا نقطه نظر آن‌ها را در رابطه با چیستی و بستر اعتراض‌ها و چشم‌انداز آن جویا شویم. گفتگوی بیدارزنی با دکتر سیمین کاظمی جامعه‌شناس… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی