امروز:   آذر ۲۳, ۱۳۹۸    
فيسبوک

Archive for بهمن ۱ام, ۱۳۹۶

جایزه “اتحاد خردورزان” فرانسه به شهلا شفیق تعلق گرفت

Shahla-Shafigh11شهلا شفیق نویسنده و پژوهشگر ایرانی مقیم پاریس ۱۹ ژانویه جایزه اتحاد خردورزان فرانسه را در این شهر دریافت کرد. اتحاد خردورزان برای ترویج علم و گشودن چشم اندازهای نوین درعرصه دانستنی‌های بشری و مبارزه با هرگونه اندیشه غیرعقلانی فعالیت می‌کند. در میان برندگان این جایزه می توان به “موریس گودولیه” انسان شناس برجسته فرانسوی، “لوسین سو” فیلسوف مارکسیست و “میشل پرو” مورخ فرانسوی اشاره کرد ادامه مطلب »

تظاهرات سرتا سری زنان در اعتراض به ترامپ

در نخستین در سالگرد تشکیل دولت او

gegentramp

زنان شنبه ۲۰ ژانویه / ۳۰ دی در شهرهای مختلف ایالات متحده و چندین شهر دیگر در کشورهای کانادا، چین، برزیل و ایتالیا به خیابان‌ها ریختند تا علیه مردسالاری، تبعیض جنسیتی و نژادپرستی اعتراض کنند. بزرگترین راهپیمایی در واشنگتن و سپس لس آنجلس و نیویورک برگزار شد ادامه مطلب »

مناقشه بر سر رفتار با بازداشت‌شدگان

khodkoshi-zendan-300x191اما ادعای «خوراندن قرص» به بازداشت‌شدگان تنها ادعاهایی نیستند که در حال حاضر مورد مناقشه است. مورد دیگری که در حال حاضر مورد مناقشه است ادعای «معتاد بودن» برخی افراد بازداشتی است. اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه چندی پیش در مورد خودکشی وحید حیدری در بازداشتگاهی در اراک گفت که این فرد معتاد بود و مقداری هم موادمخدر به همراه داشت و پرونده‌ای در حوزه قضایی اراک برای او تشکیل شد که در حال پیگیری است… ادامه مطلب »

گزارش ماهانه؛ نگاهی اجمالی به وضعیت حقوق بشر در دی ماه ۹۶

اخبار نقض حقوق بشر در دی ماه ۹۶ با اعتراضات گسترده در سراسر کشور، بیش از ۳۷۰۰ مورد بازداشت، بیش از ۱۰ مورد اعدام، تنبیه متعدد دانش آموزان، محکومیت ها، احضارها، نقض گسترده حقوق زندانیان، نقض پایدار آزادی بیان، تجمعات کارگری و اصناف به‌خصوص در زمینه معوقات مزدی، آلودگی جدی هوا و موارد دیگری که در استان‌های مختلف رخ داد همراه بود. این گزارش بر مبنای اطلاعاتی گردآوری شده که صحت آنها به احراز رسیده است. ادامه مطلب »

دستیار ویژه رییس جمهوری هم اجازه بازدید از بازداشتگاه قوه قضاییه را نیافت

EBBE928B-9338-4E0D-8FB2-B8DE6DEB6D25_w1023_r1_s۱۵۵ وکیل دادگستری برای وکالت بازداشت‌شدگان حوادث اخیر اعلام آمادگی کردند..شهین‌دخت مولاوردی٬ دستیار ویژه رییس‌ جمهوری در امور حقوق شهروندی٬ اعلام کرد که درخواستی برای بازدید از بازداشتگاه‌ها به قوه قضاییه ارائه کرده اما هنوز با این درخواست موافقت نشده است../ ادامه مطلب »

خطای قانونگذاری در حقوق طبیعی

حقوقی که انسان‌ها در زندگی دارند و می‌توانند از آن بهره‌مند شوند، به‌طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شود: حقوق طبیعی و حقوق تشریعی. از حقوق طبیعی که آن‌ها را با نام حقوق بشر هم می‌شناسیم، معمولاً با وضع قانون صیانت می‌شود. این قوانین برای حفاظت از این حقوق وضع می‌شود و آن‌ها را ایجاد نمی‌کند؛ چون این حقوق به‌طور طبیعی برای هر انسانی وجود دارد. بنابراین نیازی به قانون برای ایجاد آن‌ها نیست. این حقوق جهانی است. دستۀ دوم حقوق تشریعی هستند که با وضع قانون ایجاد می‌شوند، ادامه مطلب »

این خودانگیختگی نمایانگر سرحد «بیگانگی مردم با دولت» است

مصاحبه بیدارزنی با یک فعال دانشجویی؛ …با نظرانداختن به تجمعات و شعارها به سادگی می‌توان دریافت، مشکلات معیشتی مهم‌ترین محرکِ اعتراضات اخیر مردم بوده است. امروزه سلطه می‌کوشد به یک تفسیر عجیب دامن بزند، یعنی جست‌وجوی سرمنشأها و آبشخورهای اصلی در خارج. به عقیده‌ی من این کاری عبث و بی‌معنا است. داستان‌سازی برای نسبت‌دادن جریان‌های اعتراضی مردمی به نیروهای خارجی و اهداف پشت‌پرده رنگ و لعاب خیره‌کننده‌ای دارد که گویی معماهای سیاسی را برای ملت می‌گشاید، اما این داستان‌سرایی‌ها دیگر حتی برای مخاطبان رسانه‌های دولتی هم اثرگذاری قبلی‌اش را ندارد… ادامه مطلب »

نمایشگاه «زن مردگی» با محور نقد خشونت علیه زنان

نمایشگاه زن مردگینمایشگاه عکس و چیدمان “زن‌مردگی” با رویکرد انتقادی به خشونت علیه زنان در گالری “آس” افتتاح شد. در اعلامیه این نمایشگاه آمده: «مرد بودن، زن بودن، انسان بودن … که مخاطب را فارغ از نگاه جنسیتی به فاجعه خاموش خشونت عیان و نهادینه شده علیه جمعیت وسیعی از انسان‌ها و اثرات آن بر کل جوامع بشری دعوت می‌کند.» درهای نمایشگاه تا روز چهارشنبه ۴ بهمن بر روی علاقمندان باز است. ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی