امروز:   اسفند ۳, ۱۳۹۸    
فيسبوک
فوریه 2018
د س چ پ ج ش ی
« ژانویه   مارس »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Archive for بهمن ۲۴ام, ۱۳۹۶

منطقه‌بندی تهران برای جمع‌آوری زباله توسط کودکان!

20ارائه کارت به کودکان کار برای زباله گردی
یک فعال حقوق کودک : فاصله بین جمع آوری تا بازیافت زباله عمدتا توسط کودکان بین سنین ۱۰ الی ۱۵ سال پر می شود، آنها برای این کار حقوق دریافت می کنند، تحت نظر یک سیستم فعالیت می کنند، حتی کارت دارند و برمبنای منطقه بندی در سطح شهر کار می کنند..// ادامه مطلب »

گفتگو با زهره اسدپور: جهان آلترناتیو ما چگونه جایی برای زنان خواهد بود؟

B9E49732-40ED-4679-AB2B-636D5F9AFBC1به باور من منشا این اعتراضات سیاست‌های کلان اقتصادی نظام است که تأثیر عمیق و شدیدی بر روی زندگی واقعی مردم داشته است؛ و علت گستردگی این اعتراضات از یک‌سو فراگیری تأثیرات فلاکت‌بار سیاست‌های حاکم بر روی زندگی مردم و از سوی دیگر ناامیدی از بهبود خود به خودی شرایط و بی‌اعتمادی به وعده‌های سیاست‌مردان است../ ادامه مطلب »

پشت این هول‌آور تاریک آفتابی آشیان دارد*

DA0812EC-B29D-4F87-B6A9-FC180356D732_cx0_cy10_cw0_w1023_r1_sروز یکم آذرماه امسال در سالگرد قتل پدرومادرم، خانه‌ پر شده بود از «ما» که کیپ هم در حیاط و اتاق‌ها ایستاده بودند؛ اغلب‌شان جوانانی بودند که به هنگام وقوع قتل‌ها کودکی بیش نبوده‌اند. و آن روز در سکوت، با کنجکاوی و اشتیاق، فضای آن خانه، آن مکان یادآوری را تجربه می‌کردند، و حضورشان در حافظه و تاریخ آن مکان ثبت می‌شد. چیزی شبیه زلالی ادراک در فضا موج می‌زد. انگار از روزنه‌های زیر پوست این شهر جاری شده بودند تا برسند به آنجا، تا بگویند «ما» هستیم. ../ ادامه مطلب »

دخترای من اگر در زندان بمیرن خودکشی نکرده‌اند

atena-pedar-250x165خواهر آتنا دائمی در آخرین یاداشت خود نوشت:
اینان که امروز دست بر مادر و خواهرم بلند کردند و به مدت ۴ساعت چند نفری دو خانم را مورد ضرب و شتم قرار دادند بدانند که ورق برخواهد گشت و این عمل زشت و وقیحانه و وحشیانه را پاسخ خواهند داد. خانواده آتنا دائمی مسئولان قضایی را مسئول حفظ جان او و گلرخ ابراهیمی دانسته و می گویند روشن است حاکمیتی که برای حفظ و بقای خود حمام های خون به راه انداخته است و اکنون نیز خون فرزندان این مردم غیور را در زندان ها بر زمین می ریزد و نام “خودکشی” بر آن می گذارد../ ادامه مطلب »

نامه مریم اکبری منفرد: ۹ روز از اعتصاب گلرخ و آتنا می‌گذرد و کسی پاسخگو نیست

مریم اکبری منفرد زندانی سیاسی محبوس در بند نسوان (زنان) زندان اوین، با نگارش نامه ای نسبت به اعتصاب آتنا دائمی و گلرخ ایرایی واکنش نشان داده است. خانم اکبری منفرد در نامه خود گفته است «من از زندان اوین، از پشت دیوارهای سنگی دست استمداد به سوی مجامع بین‌المللی و نهادهای حقوق بشری دراز می‌کنم و از همه‌ی کسانی که قلبشان برای انسان و انسانیت می‌تپد تقاضا دارم فریاد مادر گلرخ و آتنا را بشنویید که چشمان امیدوار مادران به سوی شماهاست.» ادامه مطلب »

فرودست‌سازی زنان طی تاریخ سرمایه‌داری

Bildergebnis für ‫عکس زنان کارگر در طی تاریخ‬‎با این که روابط قدرت نابرابر و سلسله‌مراتبی بین زنان و مردان پیش از سرمایه‌داری نیز وجود داشت اما، در روند شکل‌گیری سرمایه‌داری زنان فرآیند منحصر به‌فردی از نزول درجه و فرودستی را تحمل کردند که نقش آن‌ در انباشت سرمایه اساسی و پایه‌ای بود و تا امروز نیز چنین است. شکار ساحره در اروپا و مستعمره‌ها و در کنار آن ساختارهای جدید جامعه و قانونگذاری‌ها در حوزه‌های مختلف تولید مثل، کار و دستمزد، خانواده، حذف زنان از فضاهای عمومی و شهری، اعطای قدرت کنترل زنان به مردان، اعم از شوهر، پدر، برادر و دیگر شهروندان مرد در کلیه‌ی حوزه‌های موجود جامعه، در فرودست‌سازی هویت اقتصادی و اجتماعی زنان نقش مرکزی داشت. ادامه مطلب »

چرا روابط خشونت‌بار را ادامه می‌دهیم؟

بسیاری از جامعه‌شناسان معتقدند که فقدان آگاهی باعث می‌شود که زنان و مردان به روابط «خشونت‌بار» ادامه دهند، حتی «کنترل شدن» را هم «دوست داشتن» تعبیر می‌کنند. سیما زنی چهل و پنج ساله است که بیست سال با همسر سابقش خشونت را تجربه و تحمل کرده. او خودش را یک «فمینیست» می‌داند و می‌گوید مطالعه و مبارزه برای حقوق زنان باعث شد تا با حقوق خودش آشنا و از آن زندگی خشونت‌بار زناشویی خارج شود… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی