امروز:   اسفند ۶, ۱۳۹۸    
فيسبوک
مارس 2018
د س چ پ ج ش ی
« فوریه   آوریل »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Archive for اسفند ۱۳ام, ۱۳۹۶

روز جهانی زن جشنی رزمجویانه

8-March-1-596x330نوشته‌ زیر مقاله‌ای است که در سال ۱۹۲۰ به مناسبت روز جهانی زن در مسکو به چاپ رسیده. این نوشته گزارشی از تاریخ مبارزات زنان در آغاز قرن بیستم و چگونگی پدیدآمدن روز جهانی زن است…  «زمانی نه چندان دور، در واقع حدود ده سال پیش، خواسته‌ی برابری زنان، و اینکه آیا زنان می‌توانند همراه با مردان نقشی در دولت اجرا کنند به بحث داغی تبدیل شده بود. طبقه‌ی کارگر در تمام کشورهای سرمایه‌داری برای حقوق زنان کارگر مبارزه می‌کرد؛ و بورژوازی نمی‌خواست این حقوق را  قبول کند. این به نفع بورژوازی نبود که رای طبقه‌ی کارگر را در پارلمان تقویت کند؛ و در هر کشوری مانع تصویب قوانینی می‌شدند که حقی به زنان کارگر بدهد….» ادامه مطلب »

هشت مارس امسال در بلندای سکوی دختران انقلاب!

دختران انقلاب و هشت مارسامسال تاریخ هشت مارس به قامت استوار دختران انقلاب مزین شد و توانست مبارزات زنان در اسفند ۵۷ علیه حجاب اجباری را به مبارزه پرصلابت دختران خیابان انقلاب وصل کند. مبارزه‌ای که زندان و شکنجه و اسید و پونز نتوانست عزم راسخ زنان را، در طی چندین دهه، برای داشتن هویت انسانی درهم بشکند. هشت مارس دختران خیابان انقلاب می‌تواند سر آغاز پیوند مبارزات نوین رهایی زنان در سراسر دنیا باشد. از همین روی همگام با دختران انقلاب بانگ بر می‌آوریم: ادامه مطلب »

چند میلیون زن ایرانی بیکار و بدون بیمه هستند؟

حق اشتغال یکی از بنیادین‌ترین حقوق هر انسانی از جمله زنان است اما سال‌هاست که حکومت ایران و دولت‌های مختلف هم و غمی برای فعالیت اقتصادی زنان ندارند. وضعیت اشتغال زنان به‌گونه‌ای است که حدود ۷۸ درصد زنان ایرانی، هیچ فعالیت اقتصادی ندارند؛ یعنی بخش بزرگی از جامعه مولد ایرانی، هیچ سهمی در تولید ناخالص ملی ندارد. علاوه بر این ۷۰ درصد از زنان تحصیل کرده بیکار هستند. این در حالی است که… ادامه مطلب »

بازداشت دختران قانونی نبود

جزئیات بازداشت زنان در محوطه استادیوم آزادی: بازداشت دختران قانونی نبود/ به آن‌هایی که متأهل بودند گفتند شوهران بی‌غیرتی داریدروایتی از زنان بازداشتی روبه‌روی استادیوم در گفتگو با طیبه سیاوشی، بهمن کشاورز و دختران بازداشتی؛ طیبه سیاوشی به‌عنوان نماینده پیگیر بازداشت‌ها و بهمن کشاورز به‌عنوان حقوق‌دان می‌گوید دستگیری دخترانی که به امید بازشدن درهای استادیوم و اجازه ورود به آنجا تجمع کرده بودند، نه تنها که جرمی مرتکب نشده‌اند، بلکه مطابق قانون هم می‌شود با کسانی که آنها را دستگیر کرده‌اند برخورد قضائی کرد… ادامه مطلب »

دستاوردهای جنبش زنان در دوره‌ مشروطه

…جنبش نحیف و کم‌جان زنان در دوران مشروطه همچنین با اعتراض به ساختار مردسالارانه و نابرابرِ حاکم بر جامعه و خانواده، به صراحت اعلام کرد که جایگاه فرودست زنان در ایران باید تغییر کند، و ادامه‌ی راه را به نسل‌های بعدی سپرد. چهار خواسته‌ی اصلی رفع تبعیض جنسیتی در آموزش، قوانین خانواده، مشارکت سیاسی، و انتخاب نوع پوشش، که از سوی فمینیست‌های اولیه‌ی ایرانی مطرح شد، همچنان در صدر خواسته‌های زنان ایران قرار دارد؛ و اگرچه هیچ‌کدام از آن‌ها هنوز به طور کامل برآورده نشده، تحولات غیرقابل انکار در همین عرصه‌ها حاصل تلاشی است که از دوران مشروطه آغاز شده است… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی