امروز:   اسفند ۶, ۱۳۹۸    
فيسبوک
مارس 2018
د س چ پ ج ش ی
« فوریه   آوریل »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Archive for اسفند ۱۴ام, ۱۳۹۶

در ۸ مارس ۲۰۱۸ ما اعتصاب می‌کنیم

photo_2018-03-04_13-32-56علیه خشونت جنسیتی، علیه ناامنی اقتصادی، برای حق تشکل‌یابی و…
۸ مارس سال گذشته ما زنان از همه‌ی گروه‌ها، در خیابان‌ها رژه رفتیم، کار را متوقف کردیم و در ۵۰ کشور در سراسر جهان به خیابان‌ها آمدیم. در آمریکا در تمامی شهرهای بزرگ و در بسیاری از شهرهای کوچک تظاهرات کردیم، رژه رفتیم، شستن ظرف‌ها را در خانه برای مردان واگذاشتیم. ما سه حوزه‌ی آموزشی را به تعطیلی کشاندیم تا یک بار دیگر به جهان ثابت کنیم همچنان که ما (زنان) موجب بقا و پایداری جوامع هستیم می‌توانیم آن را به تعطیلی نیز بکشانیم. ۸  مارس دوباره فرا می‌رسد و اوضاع برای ما زنان در این کشور بدتر از پیش شده است… ادامه مطلب »

سوزن‌سوزن زندگی

خشکسالی که آمد، زمین‌ها که بایر شدند، دام‌ها از گشنگی که مردند و مردان خانه بیکار ماندند، روستا زمین خورد؛ روستای «سیدبار جدگال» بلوچستان که تا هشت‌سال پیش، زندگی اهالی‌اش به همین گاو و گوسفند و بزها و کشاورزی روی زمین‌های حاصلخیز گره خورده بود. از هشت‌سال قبل، ۵٠٠نفر از اهالی روستا ماندند و جای خالی گوسفندها و زمین‌های تفتیده و دست‌های خالی. دست‌های زنان اما خالی نبود، خالی نشد، نخ‌های رنگی و سوزن‌های نازک همدست هم شدند و ردیف به ردیف، طرح زدند و نقش دوختند. دوک‌های آبی و سبز و صورتی و قرمز، روی پاچه‌های رنگی نشستند، روی شال‌ها و تن‌پوش‌ها و پیراهن‌ها و… این‌بار زنان به کمک آمدند تا زندگی دوباره به روستای کم‌برخوردارشان بدمد و دمید… ادامه مطلب »

ضرورت گامهای بلندتر جنبش زنان در تداوم حرکت «دختران خیابان انقلاب»

zanan 8 Marsنوشته بخشی از زنان کرج و تهران در گرامیداشت روز جهانی زن: «در هر شرایطی که هستیم با تمام توانمان و با دستانی به‌هم گره خورده تلاش کرده‌ایم که چون همیشه روز جهانی زن را در کنار همه زنان جهان به جشن بنشینیم. و در زیر انواع و اقسام بند و زنجیرهای قانونی و غیر آن، گرد هم آمدیم. همچون همیشه خوشامدگویی سرشار از عشق به همه زنان و مردانی که دغدغه رهایی همه انسانها را دارند و سپس بیان تاریخچه‌ای مختصر از این روز بزرگ و مبارزات زنان در ایران و جهان. ساز زدیم و آواز خواندیم. تئاتری در موضوع ستم هایی که می کشیم، اجرا کردیم…» ادامه مطلب »

بیانیه جمعی از فعالان حقوق زنان به مناسبت هشت مارس: «در خانه نمی‌مانیم»

10جمعی از فعالان حقوق زنان با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت هشت مارس، با انتقاد از سرکوب و به حاشیه راندن مطالبات زنان در ۴۰سال گذشته، حمایت خود را از هر حرکت فردی و گروهی که در روز پنجشنبه و در گرامی‌داشت روز جهانی زن صورت گیرد، اعلام کرده‌اند. آنها در این بیانیه با طرح این موضوع که «در انباشت مطالباتی که ۴۰ سال شنیده نشد، سرکوب شد و به حاشیه رانده شده امروز کدام را فریاد بزنیم؟» گفته‌اند که می‌خواهند همین یک روز از سال را از خانه‌هایشان بیرون بیایند و در خیابان بمانند، در خیابان‌هایی که در آن انقلاب کردند، بمباران شدند، حق‌‌شان را خواستند و سرکوب شدند، بر صورت‌هایشان اسید پاشیدند، به جرم بدحجابی بازداشت شدند، روی سکوها ایستادند و با استخوان خرد شده به زندان رفتند و … ادامه مطلب »

زنان به پیش

22اکنون دیگر تنها روز ۸ مارس، روز زنان نیست، هر روز روز زنان شده است. نه تنها در بخش هایی از کشورهای جهان، بلکه در ایران نیز مسائل و درخواست های زنان یکی از محورهای اصلی هر شعار و هر جنبشی شده اند. سال ۲۰۱۷ می بایست سال طغیان زنان علیه آزار جنسی شمرده شود. حرکت های گسترده و اعتراضی زنان علیه سیاست های ضد زن ترامپ، در مقیاس بین المللی کم سابقه بوده است. بخشی از زنان ایرانی با برداشتن روسری خود توانستند حق آزادی پوشش را به شعار پرسر و صدایی تبدیل کنند. هرچند تا زمانی که جنگ هم چنان در بخش هایی از کره زمین حاکم است، بیش از هر چیز زنان را طعمه خود می کند. ادامه مطلب »

خبرهای حوزه زنان در هفته گذشته

۲۴macholandkhaber درصد ازدواج های ایران ازدواج نوجوانان است… بازداشت شدن زنان در پشت در ورزشگاه…معترضان به حجاب اجباری در مخاطره احکام طولانی حبس …مخالفت های «زنانه» با حقوق زنان!…واکاوی ازدواج سفید…نسرین ستوده وکیل دختران معترض حجاب اجباری: بازجویی شبانه موکلم غیرقانونی بود… فراخوان برای تجمع هشت مارس  در ایران … تو سرگرم می شوی من آزار می بینم …زنی در مصرکاندیدای ریاست جمهوری…۳۲۵ سال انتشار نخستین مجله زن ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی