امروز:   اسفند ۶, ۱۳۹۸    
فيسبوک
مارس 2018
د س چ پ ج ش ی
« فوریه   آوریل »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Archive for اسفند ۱۶ام, ۱۳۹۶

جشن‌های باشکوه ۸ مارس و لزوم پیوند جنبش‌های اجتماعی

8mars_256915850مازنان ـ هرساله با فرا رسیدن روز زن، مبارزات حق‌طلبانه زنان علیه نابرابری‌ و برای دستیابی به شرایطی انسانی‌تر مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرد. مبارزه‌ای بی‌وقفه که به‌‌رغم فشارهای روزافزون اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و مذهبی، ابعاد وسیع‌تری به خود می‌گیرد و زنان میهن‌مان با آگاهی هرچه بیشتری از حقوق انسانی خود، جبهه‌های جدیدتری را در مبارزات آگاهانه خود باز می‌کنند. ادامه مطلب »

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران به مناسبت روز جهانی زن!

پیروز باد مبارزهٔ زنان آگاه و دلیر میهن بر ضد سرکوب ضدانسانی و خشن حقوق‌شان، برای دستیابی به برابری جنسیتی، و رهایی از زنجیرهای اندیشه‌های قرون‌وسطایی رژیم ولایت فقیه!
مبارزات قهرمانانهٔ زنان در یک سدهٔ اخیر، چهرهٔ جهان ما را به‌گونه‌ای بازگشت‌ناپذیر تغییر داده است. از اروپا تا آمریکای مرکزی و لاتین، از آسیا تا آفریقا، مبارزهٔ پیگیر زنان دستاوردهایی مهم به‌همراه داشته است که از آن جمله‌اند: حق شرکت در حیات سیاسی جوامع گوناگون- یعنی حق انتخاب شدن و انتخاب کردن- تغییر قوانین ارتجاعی در زمینهٔ حقوق زنان در عرصه‌های گوناگون اجتماعی، و برداشتن گام‌هایی مؤثر در مسیر کسب برابری حقوق کامل در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی با مردان. ادامه مطلب »

بازداشت شهروندان هم چنان ادامه دارد ؛ محکومیت و زندان برای زنان

bazdashtgah-evinدادستان تهران، در “هفتمین جلسه دادستانی تهران پیرامون آسیب‌های اجتماعی” از صدور حکم دو سال حبس برای یکی از زنانی خبر داد که در اعتراض به حجاب اجباری روسری‌‌اش را از سر برداشته بود.. دادگاه نجیبه صالح زاده برگزار شد.. لیلا حسین زاده و سینا ربیعی، دانشجویان دانشگاه تهران به حبس محکوم شدند..بنفشه چراغی، دانشجوى علوم اجتماعى دانشگاه تهران روز مورخ ۱۵ اسفندماه، بازداشت شد.. پریسا رفیعی، فعال صنفی و دانشجوی هنر های زیبا دانشگاه تهران که در تاریخ ۶ اسفندماه سال جاری بازداشت شده بود، توانسته است تماس کوتاهی با خانواده خود داشته باشد. ./ ادامه مطلب »

شش رنگ: فردا روز ماست!

img_48373روز پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ از ساعت ۱۱ تا ۱۲ ظهر در برابر وزارت کار گرد هم می آییم . فردا روز ماست، هر چند هنوز حضور مستقل ما ممکن نباشد. ما دستمان را در دستان زنان و دخترانی که طعم سرکوب و حذف و تبعیض را تجربه کردهاند خواهیم گذاشت، چرا که یقین داریم،
آزادی،‌ برابری و کرامت انسانی تمام آحاد جامعه به هم وابسته است. ما اقلیت‌های جنسی برای از میان بردن قانون ظالمانه حجاب اجباری و محو خشونت و تبعیض علیه زنان، در ۸ مارس ۹۶ در کنار زنان مبارز و دیگر هموطنانمان، غرورآفرین می‌ایستیم./ ادامه مطلب »

تشکل یابی زنان: تاریخچه و چشم‌اندازها

عکسبا نزدیک شدن به ۸ مارس، مراسم گرامی داشتی در رشت به این مناسبت برگزار شد. در دعوت‌نامه این مراسم که با محوریت تشکل یابی زنان: تاریخچه و چشم‌اندازها» برگزار شد، آمده است: «به یاد می‌آوریم ۹۵ سال پیش مادرانمان در جمعیت پیک سعادت نسوان برای اولین بار در رشت، روز جهانی زن را گرامی داشتند و سنت گرامیداشت این روز، با تمام اوج و فرودهایش همواره در این سال‌ها حفظ شد.»../ ادامه مطلب »

هنگام توزیع قدرت، زنان به آشپزخانه هدایت شدند

10 فعالان سیاسی در حوزه زنان در نشست جمهوری اسلامی و مسئله زنان مطرح کردند: زنان در هر دوره رأی دادند و بالاترین میزان مشارکت سیاسی را داشتند اما موقع توزیع قدرت سیاسی به آشپزخانه هدایت شدند. هر وقت نوبت مدیریت زنان شد، گفتند که سابقه ندارند و با کدام تجربه می‌خواهند مدیر شوند؟ باید سال‌ها تلاش کنیم که این تبعیض حل شود و با خانه‌نشستن چیزی عوض نخواهد شد../ ادامه مطلب »

اطلاعیه به مناسبت روز جهانی زن، ۸ مارس ۲۰۱۸

hhe1878-women-dayاز برگزاری اولین مراسم روز زن در فوریه ۱۹۰۹ توسط حزب سوسیالیست آمریکا در گرامی داشت سال روز اعتصاب” اتحادیه جهانی زنان کارگر صنایع پوشاک” و سپس اعلام روز جهانی زن در کنفرانس زنان سوسیالیست در سال ۱۹۱۰ بیش از یک قرن می گذرد. مسئله زنان اما همچنان مسئله انسان است. تقرببا همه دست آوردها و پیش روی ها در عرصه برابری جنسیتی، در طول این قرن، حاصل اراده، عزم و مبارزه مستمر و همیشگی جنبش زنان، جنبش کارگری و نیروهای آزادی خواه برابری طلب بوده است../ ادامه مطلب »

«زنان نیمی از جهانند»

2012-03-07_62_jz-zan2اکنون هم می بینیم که زنان بازنشسته برای کسب حقوق پایمال شده شان در سنگر مطالبه خواهی چه حضور درخشانی دارند و دمی از مبارزه دست بر نمی دارند… در هر تجمع اعتراضی اعم از معلمان و کارگران و پرستاران و همه دستمزد بگیران چهره مصمم زنان بازنشسته آشکار است! ما با شناخت هر چه بیشتر از عوامل فرودستی زنان و مقابله با آنها و با حمایت از مقاومت های گوناگون زنان و دخترانمان، آینده ای روشن و به دور از خشونت را بر پرده زندگی نقاشی خواهیم کرد/ ادامه مطلب »

دختران خیابان انقلاب و ظهور نسل جدید کنشگران اجتماعی

enپیش از آغاز حرکت «دختران خیابان انقلاب»، شاید بسیاری از ما تصور نمی‌کردیم که نسل جدید زنان بتواند در چنین ابعادی جنبش زنان‌ را به تحرک وادارد و بار دیگر گفتمان حقوق برابر زنان را در افکار عمومی به شکلی گسترده مطرح سازد. ایجاد چنین موجی به این پرسش راه می‌برد که در زیر پوست شهر چه اتفاقی روی داده است؟ آیا این دختران جوان همان دخترانی هستند که ما آن‌ها را حاصل دوران سرکوب می‌دانستیم که با توجه به شرایط امنیتی پس از جنبش سبز، دیگر حاضر به پرداخت هزینه‌ی فعالیت‌های جمعی نیستند../ ادامه مطلب »

رویای ناتمام؛ روایت دختران دانشجو از بسته‌بودن بازار کار،

2b6800ed3449797f0570e3909a6130fd_XLبه باور برخی از دانشجویان، نتیجه دانشگاه یک خروجی عظیم بیکار و بی انگیزه است. به گفته این دختران حتی شاگرد اول‌ها هم انگیزه‌ای ندارند، مهمترین دلیل این بی انگیزگی به باور دانشجویان ناامیدی از یافتن کاری در خور و متناسب با تحصیلات است. این ناامیدی از بازار کار با نگرانی از وجود سهمیه‌های مختلف برای اشغال اندک مشاغلی که ارائه می‌شود، گره خورده است و به احساس بی‌عدالتی در دانشجویان منجر می‌شود../ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی