امروز:   اسفند ۶, ۱۳۹۸    
فيسبوک
مارس 2018
د س چ پ ج ش ی
« فوریه   آوریل »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Archive for اسفند ۲۲ام, ۱۳۹۶

اینجا با ترس و لرز زندگی می کنیم / روایت هایی از درون زندان قرچک ورامین

photo_2018-03-08_01-03-28-1این‌ها صدای پیاده شده تعدادی از زندانیان جرایم عادی زندان قرچک است که امیدی به مجلس و دولت و قوه ‌قضاییه ندارند و چشمشان به کمک‌های داوطلبانه مردمی است. چرا که این صداها بارها به گوش مقامات رسیده و هیچ. نه تنها زندانیان سیاسی و عقیدتی، بلکه زندانیان عادی هم حق و حقوق دارند و مستحق گذراندن حبس در چنین شرایطی نیستند. اصل تفکیک جرایم باید رعایت شود، اما نه تنها برای جداسازی زندانیان سیاسی از دیگران، بلکه هم‌چنین برای جلوگیری از انتقال و یادگیری تجارب بزهکارانه میان زندانیان جرائم اجتماعی../ ادامه مطلب »

مضروب کردن و انتقال گلرخ ایرایی و آتنا دائمی به محلی جدید

atena-daemi-dayemi-golroukh-golrokh-ebrahimi-irayi-iraii-300x191آتنا دائمی و گلرخ ایرایی دو کنشگر مدنی محبوس در زندان قرچک ورامین که در حین تحمل دوران محکومیت خود به شکل تبعیدی هستند صبح امروز توسط نیروهای گارد ویژه زندان با ضرب و شتم از قرنطینه این زندان به بند دیگری در همان محل منتقل شدند. این دو زندانی با تاکید بر اینکه تبعید آنان به زندان قرچک غیرقانونی بوده و لازم است به زندان اوین بازگردند از رفتن به بندهای دیگر این زندان که محل نگهداری بلند مدت است خودداری کرده بودند. از سوی دیگر وضعیت گلرخ ایرایی که از تاریخ ۱۴ بهمن‌ماه سال جاری در اعتراض به تبعید غیرقانونی‌اش دست به اعتصاب غذا زده بود نامناسب توصیف شده است،. / ادامه مطلب »

«سرخی تو از من، زردی من از تو»

چهارشنبه سوریچرا چهارشنبه آخر سال؟؛ همه می‌دانند که باید در آستانه آخرین چهارشنبه سال بساط جشن و سرور راه بیندازند اما چرا این مراسم باید حتما در آستانه روز چهارشنبه برگزار شود و آن را چهارشنبه‌سوری خطاب می‌کنند؟ چهارشنبه سوری در هر گوشه ایران با توجه به گوناگونی تنوع مراسم و چگونگی آداب آن نام ویژه‌ای دارد. «سوری» به معنای سخن بسیار است. باور دیگر بر این است که از واژه پهلوی سوریک گرفته شده و به معنای سرخ است. دکتر مهرداد بهار هم معتقد است که برگزاری «چهارشنبه سوری» در شب چهارشنبه آخر سال شاید به دلیل عدد ۴ و معرف چهار فصل بوده است… ادامه مطلب »

فیلم/ لحظه آزادی زنان مقاوم از زندان قرچک، که در ۸مارس دستگیر شده بودند

زنان بازداشت شده در تجمع اعتراضی روز جهانی زن آزاد شدند

آزادی بازداشت شدگان 8 مارسپس از گذشت پنج روز از بازداشت عده‌ای از زنان و مردان بازداشت شده در تجمع اعتراضی روز جهانی زن (۸ مارس) در تهران، عصر دیروز۲۲ اسفند، ۱۴ زن بازداشت‌شده در این تجمع  از زندان قرچک ورامین آزاد شدند؛ با این وجود کماکان ۶ تن از مردان بازداشت شده در این روز علی‌رغم تامین وثیقه و وعده آزادی در بازداشت به سر می‌برند. ادامه مطلب »

سازمان‌دهی فمینیستی و اعتصاب زنان

مصاحبه با سینزیا آروزا فیلسوف، فمینیست و فعال اجتماعی؛…مردم نابرابری در نژاد و طبقه و جنسیت را به‌عنوان پدیده‌های جداگانه تجربه نمی‌کنند، تجربه‌ی زیسته‌ی افراد این‌گونه دسته‌بندی نشده است: اینکه فرد چگونه از لحاظ نژادی بار می‌آید به‌شدت نحوه‌ی استثمار شدن یا استثمار کردن او را شکل می‌دهد و برعکس. سازمان‌دهی سیاسی نمی‌تواند برداشتی از تجربه‌ی افراد باشد، بلکه باید از تجربه‌ی عینی خود آن‌ها آغازشده باشد، در غیر این صورت به عقل‌گرایی منجر می‌شود: یعنی به تصویرسازی کتابی از اینکه مبارزه‌ی طبقاتی چیست و یا باید در واقعیت زندگی افراد چه معنایی دهد. ادامه مطلب »

ناقضان حقوق بشر در ایران، با بازداشت و پرونده‎سازی برای معترضان، پرونده خود را سنگین‌تر می‌کنند!

روز هشتم مارس ۲۰۱۸ برابر با ۱۷ اسفند ۱۳۹۶، تعدادی از زنان و مردان آزادی خواه و برابری طلب، برای گرامی داشت روز جهانی زنان و در اعتراض به تبعیض و بی‌عدالتی جنسیتی در ایران، جلوی وزارت کار گرد هم آمدند. برخی نیز همان روز در دیگر نقاط تهران در متروها و پارک ها، درباره تبعیض و بی‌عدالتی به زنان، با دیگر زنان شهر به گفتگو پرداختند و با برداشتن روسری از سر و خواندن «سرود زندگی» این حرکت‌های خودجوش را سامان دادند. ادامه مطلب »

چهارشنبه‌های سفید و دختران خیابان انقلاب در ترکیه

4چهارشنبه‎های سفید زنان ایرانی به فراتر از مرزها راه پیدا کرده است. برابری خواهان در ترکیه، ایده چهارشنبه‌های سفید را با حرکت موسوم به «دختران خیابان انقلاب» ترکیب کرده و  با انتشار عکس‌های خود در توییتر، درحالی‌که روسری‌های سفید را بر سر چوب گرفته و بر سکویی ایستاده‌اند، پیام‌هایی با مضمون منع خشونت و تبعیض علیه زنان را توییت کردند. سازمان‌های مدافع حقوق زنان در دانشگاه‌ها و دیگر نهادهای مدنی ترکیه به حمایت از این حرکت پرداخته‌ و پیام داده‌اند که «برای نه گفتن به حجاب اجباری، چهارشنبه‌های سفید را متحد با زنان ایرانی گرامی می‌داریم.» ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی