امروز:   شهریور ۳, ۱۳۹۸    
فيسبوک
آخرین نوشته ها

Archive for اردیبهشت ۱۵ام, ۱۳۹۷

بررسی پیامدهای ازدواج زودهنگام دختران

هنوز هم یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که به آن توجه می‌شود اما هیچ کس توان مقابله با آن را ندارد ازدواج دختران در سنین پایین است‌. این موضوع زمانی شوک‌آور می‌شود که نگاهی به آمارهای سال گذشته بیندازیم‌. در سال ۹۶ از ۷۸ هزار و ۹۷۲ ازدواج ثبت‌شده سهم دختران زیر ۱۵ سال ۱۴۸۱ مورد بوده که این آمار تنها مختص تهران است و آمار بیشتری از این دست ازدواج‌ها در شهرستان‌ها و مناطق محروم به دست می‌آید‌ ادامه مطلب »

زنان کارگر، زنانی که ساکت نمی‌نشینند

آنها دیگر ساکت نمی‌نشینند. از روز هشتم مارس که با شعار اشتغال برابر مقابل وزارت کار جمع شدند تا مراسم اول ماه می یا روز جهانی کارگر که بیانیه اتحادیه سراسری زنان کارگر منتشر شد و تجمع در اعتراض به صادر نشدن اجازه تجمع و راهپیمایی، حالا زنان کارگر همه جا حضور دارند. ادامه مطلب »

ادعای تازه رئیسی درباره کشتار تابستان ۶۷: من حکم صادر نکردم

ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس در دانشگاه فردوسی مشهد به پاره‌ای از مسائل مطرح در رقابتش برای انتخابات ریاست جمهوری از جمله کشتار هزاران زندانی سیاسی در سال ۶۷ پرداخته است. رئیسی در تازه‎‌ترین اظهاراتش ادعا می‎کند نقشی در «روند صدور احکام» نداشته است. در حالی که او نقش مهمی در کشتار ۶۷ داشته و کلیه پرونده‌های سیاسی زیر نظر او قرار داشت و به همین جهت در ترکیب «هیأت مرگ»، قرار گرفت. هیأت چهار نفره درحالی در دادگاههای تفتیش عقاید قرون وسطایی حکم اعدام صادر کرد که بسیاری از نیروهای چپ و همچنین سازمان مجاهدین خلق محکومیت زندان داشتند …/ ادامه مطلب »

وینی ماندلا: مبارز ضد آپارتاید

«وینی مادیکیسلا ماندلا» سال ۱۹۳۶ در شهر «بیزانا» ی آفریقای جنوبی به دنیا آمد. کار او در عرصۀ اجتماعی منجر به فعالیت سیاسی او در سال‌های بعد شد. در سال ۱۹۵۸ با رهبر کنگرۀ ملی آفریقا، نلسون ماندلا، ازدواج کرد. وینی ماندلا در سال ۱۹۹۳ رئیس اتحادیۀ زنان کنگره و در همان سال، کاندیدای پارلمان شد. اتهامات آدم‌ربایی و کلاه‌برداری، دستاوردهای ارزشمند زندگی او را خدشه‌دار کرد. او در تاریخ ۲ آوریل ۲۰۱۸ در ژوهانسبورگ درگذشت…/ ادامه مطلب »

آمار شوکه کننده ازدواج کودکان در تهران/ پدیده کودک-بیوه رو به افزایش است

هنوز هم یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که به آن توجه می‌شود اما هیچ کس توان مقابله با آن را ندارد ازدواج دختران در سنین پایین است‌. این موضوع زمانی شوک‌آور می‌شود که نگاهی به آمارهای سال گذشته بیندازیم‌. در سال ۹۶ از ۷۸ هزار و ۹۷۲ ازدواج ثبت‌شده سهم دختران زیر ۱۵ سال ۱۴۸۱ مورد بوده که این آمار تنها مختص تهران است و آمار بیشتری از این دست ازدواج‌ها در شهرستان‌ها و مناطق محروم به دست می‌آید‌..یکی از معضلات ازدواج دختران در سن کم طلاق‌های زیادی است که اتفاق می‌افتد‌. بعضی از این جدایی‌ها ثبت می‌شود اما تعداد زیادی ثبت نشده می‌مانند، خیلی از این جدایی‌ها به واسطه ترک کردن مرد خانه اتفاق می‌افتد و باعث پدیده کودک- بیوه می‌شود‌…/ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی