امروز:   تیر ۳۰, ۱۳۹۸    

Archive for خرداد ۶ام, ۱۳۹۷

بیانیه در ممانعت از برگزاری جشن پنجاه سالگی کانون

در پی ممانعت نیروهای امنیتی و انتظامی از برگزاری جشن پنجاه سالگی کانون نویسندگان ایران ششم خرداد، کانون بیانیه‌ی اعتراضی منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده : «یورش به مراسمی در مکانی خصوصی و بدون اعلام عمومی با حضور جمعی از نویسندگان، ناشران، هنرمندان و کنشگران فرهنگی و اجتماعی و قرق چندین ساعته‌ی یک منزل مسکونی و کوچه و خیابان اطراف آن نشان از تشدید اعمال سرکوبگرانه‌ی حکومت جمهوری اسلامی دارد». کانون ضمن محکوم کردن این برخورد « از مجامع فرهنگی و اهل قلم و آزادی‌خواه در سراسر جهان» خواسته است که: «به برخوردهای سرکوبگرانه‌ی حکومت ایران اعتراض کنند و به دفاع از کانون نویسندگان ایران برخیزند» ادامه مطلب »

۷۵ درصد مردم سیستان و بلوچستان دچار فقر غذایی هستند

نماینده زاهدان : “وقتی مردم این استان از نظر تامین مواد غذایی از امنیت کامل برخوردار نیستند، هیچ بعید نیست که مردم رو به خوردن گوشت حیواناتی نظیر گربه و کلاغ بیاورند. حالا باز روستاهای بخش زابل نسبت به سایر روستاهای استان از وضعیت نسبتاً بهتری برخوردار هستند. برخی روستاهای جنوبی و حوالی چابهار و قصرقند وضعیتی به مراتب اسفبارتر از این دارند” ادامه مطلب »

موج جدید بازداشت شهروندان بهایی در سه استان ایران

و واکنش جامعه جهانی بهاییان

دایان علایی سخنگوی جامعه جهانی بهاییان با اظهار نگرانی از موج جدید بازداشت شهروندان بهایی در استان‌های مختلف ایران  گفت.«طبق اطلاعات ما در طی ماه اردبیهشت یک بهایی از استان خراسان رضوی، یک بهایی در استان اصفهان و چهار بهایی در  استان البرز بازداشت شده‌اند. البته برخی از آنها چند روز پس از بازداشت آزاد شده‌اند اما با اتهام‌هایی مواجه هستند.»همگی انها از سوی وزارت اطلاعات در منازل خود و پس از تفتیش خانه و ضبط وسایل شخصی مانند موبایل، لپ‌تاپ، آی‌پد، کیس کامپیوتر و کتاب‌های مذهبی بهاییان بازداشت شده‌اند. ادامه مطلب »

مراسم خاکسپاری ناصر ملک مطیعی

با انتقادهای تند از رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی +عکس

بامداد یکشنبه ۶ خرداد/٢٧ مه، مراسم تشییع پیکر و بزرگداشت ناصر ملک مطیعی در خانۀ سینما آغاز شد. چند هزار نفر به این مناسبت در خیابان‌های اطراف خانۀ سینما جمع شده بودند. برخی از سینماگران و بازیگران شناخته شدۀ ایرانی در این مراسم به تندی از صدا و سیمای جمهوری اسلامی انتقاد کردند. مسعود کیمیایی سؤال کرد: “مگر آقای ملک مطیعی چه کرده بود؟”

ادامه مطلب »

وقتی همسرش به او تجاوز کرد، همسرش را کشت

نورا حسین ۱۶ سالش نشده بود که خانواده‌اش قصد کردند او را شوهر دهند.او که راضی به این ازدواج نبود به رابطه جنسی با همسرش تن نداد.  …و او را به قتل می‌رساند.نورا این بار هم حمایت قانونی ندارد. ولی دم رضایت نمی‌دهد و دیه را به جای قصاص نمی‌پذیرد. دادگاه حکم اعدام نورا را صادر کرده است ادامه مطلب »

معمای بازداشت‌های اخیر و تاریخچه فعالیت محیط زیستی در ایران

در مصاحبه پیش رو از منصوره شجاعی، کنشگر مدنی درباره معمای امنیتی پرسیده‌ایم که این روزها ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده: راز بازداشت زنجیره‌ای فعالان محیط زیست، این که چرا فعالیت در این عرصه از سوی سازمان اطلاعاتی سپاه پاسداران به عنوان «جاسوسی» و «اقدامی علیه امنیت ملی» جا زده شد. او برای پاسخ به این سوال به ناچار نگاهی هم به پشت سر انداخته، به تاریخ فعالیت محیط زیستی در ایران، روی کار آمدن نسل تازه‌ای از کنشگران و همچنین تغییر رویکرد و گفتار آنها در قبال بحران‌های جدی ایران از آب تا انقراض برخی گونه‌های جانوری. ادامه مطلب »

خبرهای حوزه زنان در هفته گذشته

ما می دانیم زنان در ورزشگاه ها هستند…، کرسی های دولتی از آنِ مردان است…، جای خالی زنان در هیئت ریئسه…، ازدواج های سفید …، شناسنامه های سفید…. اولین گزارشگر زن در ورزش… دیوارکشی بین زنان و مردان در برجام و سیاست ورزی زنانه…لایحه ی منع خشونت علیه زنان و جوانب آن…داستان موزه نخستین زن نقاشی ایران…،… ادامه مطلب »

گزارشی از پنجمین روز اعتصاب سراسری کامیونداران ایران

اعتصاب کامیون داران ایران که از روز سه‌شنبه اول خردادماه در اعتراض به عدم رسیدگی مسئولان به مطالبات صنفیشان آغاز شده است. عبارتند از: به ثابت بودن کرایه‌ها، افزایش قیمت بیمه‌ها، افزایش عوارض اتوبان‌ها، کمیسیون بالای باربری‌ها، هزینه بالای تعمیرات و قیمت بالای لوازم یدکی. اعتراض ها تا به امروز شنبه برای پنجمین روز متوالی همچنان ادامه دارد. در این روز در اصفهان نیز رانندگان تاکسی اینترنتی در اعتراض به پایین بودن کرایه اقدام به برگزاری تجمع کردند ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی