امروز:   آذر ۲۳, ۱۳۹۸    
فيسبوک
ژوئن 2018
د س چ پ ج ش ی
« مه   جولای »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Archive for تیر ۲ام, ۱۳۹۷

برخورد سلبی و انهدامی با کولبران جواب نمی‌دهد

انحصارطلبان از عدم توسعه اقتصادی سود می‌برند
کولبری، دستفروشی و پدیده‌هایی از این دست، آسیب اجتماعی نیستند بلکه محصول آسیب‌های نهادی هستند و فقط با اصلاح نهادها، از صحنه اقتصاد زدوده می‌شوند.یک عامل، نبودِ دانش کافی و وجودِ «خودداناپنداری» در دولت است و عامل دیگر هم، جناح انحصارطلب است که مانع پیشرفت است. این دوعامل روی‌هم، مانع توسعه است. ادامه مطلب »

تجمع اعتراضی در دانشگاه‌ها نسبت به احکام سنگین دانشجویان بازداشتی

گزارش‌‌ها از تهران حاکی از آن است که تجمع‌های اعتراضی نسبت به احکام قضایی صادرشده علیه دانشجویانی که در اعتراض‌های سراسری دی ماه گذشته بازداشت شدند، ادامه دارد. بدنبال اعلام احکام سنگین برای دانشجویان معترض بازداشت‌شده، دانشجویان دانشکده علوم‌اجتماعی دانشگاه تهران تجمعات اعتراضی برگزار کردند ادامه مطلب »

سلحشوری: طرح سهمیه زنان در مجلس

فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در حال تدوین طرحی برای اختصاص سهمیه ورود نمایندگان زن به مجلس است.رهم اکنون برای ورود زنان به مجلس سهمیه خاصی وجود ندارد،  این در حالی است که در کشورهای مختلف سهمیه خاصی برای ورود زنان به مجلس وجود دارد برای مثال در عربستان ۲۰ درصد کرسی های نمایندگی مجلس، در افغانستان ۷/۲۷ درصد کرسی ها در اختیار زنان است  و در کشور پاکستان نیز ۷۰ نماینده زن ادامه مطلب »

دوچرخه، زنان و تجربه بدن

حلقه‌هایی از عدم حضور زنان در فعالیت‌های مختلف اجتماعی و سیاسی و ورزشی و غیره که طنابی از قوانین تبعیض آمیز و وعده‌های غیر واقع آنها را به هم وصل می‌کند..در واقع این نوشته‌ها تلاشی‌ست برای دادن یک نگاه تازه به فرهنگ و ابزار و به طور کلی دنیای دوچرخه‌سوارها با نگاهی زنانه ادامه مطلب »

دستگیری خودسرانه و حبس در انزوای کامل وکیل حقوق بشری خانم زینب طاهری

خانم زینب طاهری روز ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ به دادسرای فرهنگ و رسانه در تهران احضار و به اتهام‌ «تشویش اذهان عمومی»، «تبلیغ علیه نظام» و «نشر اکاذیب» بازداشت شد. دادستان تهران آقای جعفری دولت‌آبادی در روز ۲۹ خرداد گفت که خانم زینب طاهری «اذهان عموم را تحریک کرده و ضد انقلاب را علیه دستگاه قضایی بسیج کرده است». او در زندان قرچک شهر ری در جنوب تهران منتقل و در انزوای کامل زندانی شد. بنا به گزارش‌ها، خانم طاهری طی بازداشت مورد رفتار خشونت آمیز قرار گرفته و سپس به بیمارستان منتقل شده است. او همچنین در اعتراض به بازداشت خود دست به اعتصاب غذا زده است…/ ادامه مطلب »

اولین نامه نسرین ستوده از زندان اوین: سخنی با هموطنانم

این گوشه‌ای از مخاطرات هر روزه‌ی وکالت در ایران است, مخاطراتی که با سکوت تعجب‌آور کانون‌های وکلای دادگستری مواجه شده است.
با این حال دوست دارم یک بار دیگر با صدای بلند بر الزامات حرفه‌ی وکالت تاکید کنم که بدون رعایت آنها, از عدالت اثری باقی نمی‌ماند. وکالت تخصص می‌طلبد و در کنار آن شهامت و شجاعت نیز می‌طلبد. بخصوص در حکومتی که تمامی حریم‌ها را می‌شکند. پافشاری بر حریم استقلال نهاد وکالت مهم و حیاتی است. آنچنان که بدون الزامات این حرفه تمامی حقوق‌مان بیش از پیش به دست باد سپرده خواهد شد, بی‌آنکه دست‌های متجاوزان را شناسایی کنیم…/ ادامه مطلب »

امتناع نسرین ستوده از قبول وثیقه ۶۵۰ میلیون تومانی

نسرین ستوده، وکیل سرشناس زندانی در اوین از پذیرفتن وثیقه ۶۵۰ میلیون تومانی سرباز زد و برای او قرار بازداشت موقت صادر شد. همزمان نامه ستوده از داخل زندان نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است..«در جامعه ای که نیروهای اطلاعات و امنیت جهت محافظت از مردان خاصی که دست به تجاوز زده‌اند مداخله می‌کنند تا آسیبی به آنان نرسد، فورا بابت عکس بی‌حجاب زنان آژیرهای خطر را به صدا در می‌آورند.»../ ادامه مطلب »

یک گزارش تحقیقی از دلایل خشونت خانگی در اهواز

احساس ریاست شوهر نزد مردان یکی از مهم‌ترین علل خشونت‌های خانوادگی توسط مردان است. همچنین نهادینه شدن بعضی هنجارها به منزله وظایف تمکین عام زنان، سبب بروز خشونت خانوادگی می‌شود. در این تحقیق با مردان و زنان از طیف‌های مختلف و مناطق مختلف اهواز صحبت کرده‌ام تا به این نتیجه برسم چرا با توجه به پیشرفت زندگی و بالاتر رفتن سطح تحصیلات هیچ تاثیری در کاهش خشونت‌خانگی نداشته و چرا مردان با توجه به ناهنجار بودن عمل خشونت‌های فیزیکی و غیرفیزیکی از انجام آن پرهیز نمی‌کنند../ ادامه مطلب »

پسران ترس خورده امروز؛ مردان دیگرآزار فردا

وقتی با عنوان خشونت خانگی روبه‌رو می‌شویم، ناخودآگاه در خیال خود مرد خشمگینی را تصویر می‌کنیم که زن بی‌پناهی را به باد کتک گرفته است. این تصویری کلیشه‌ای و سنتی از مساله خشونت خانگی است. تصویری که قابلیت بالایی برای ایجاد یک دوقطبی دارد. دو قطبی خیر و شر. سپیدی و سیاهی. زنان مظلوم و ستم کشیده‌ای که مورد آزار مردان بیدادگر قرار گرفته‌اند…/ ادامه مطلب »

درخواست جمعی از زنان ایرانی از فیفا برای پایان‌ دادن دائمی به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران

حق زنان برای حضور در مناسبت‌های ورزشی در استادیوم‌ها تنها حقی نیست که از زنان تضعییع می‌شود و زنان در ایران آن را تجربه می‌کنند. اما ذهنیتی که زنان را از حضور در ورزشگاه‌ها منع می‌کند، همان ذهنیتی است که زنان را از سفر کردن به تنهایی منع می‌کند و همان ذهنیتی است که از برخورداری حقوق برابر آنها در دادگاه ممانعت به عمل می‌آورد. با به چالش کشیدن این رفتار تبعیض‌آمیز، چنین ذهنیتی در همه ابعاد و کارکرد‌های آن به چالش کشیده می‌شود…/ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی