امروز:   مهر ۳۰, ۱۳۹۸    
فيسبوک
جولای 2018
د س چ پ ج ش ی
« ژوئن   آگوست »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Archive for تیر ۲۱ام, ۱۳۹۷

مردم خشمگین آبادان در اعتراض به بی‌آبی مقابل اداره آبفا تجمع کردند

صبح چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷ جمعی از مردم خشمگین آبادان در اعتراض  به کمبود آب آشامیدنی در مقابل اداره آب و فرمانداری شهر تجمع کردند. مردم می‌گویند آب آشامیدنی خوزستان به بصره و کویت صادر می‌شود. دولت تکذیب کرده. فعالان محیط زیست اما می‌گویند سپاه برای تحکیم نفوذ منطقه‌ای ایران آب کارون را به بصره صادر می‌کند. مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان هشدار داده که چنانچه پروژه برداشت ۶ میلیارد متر مکعب از سرشاخه‌‌های کارون اجرا شود، دیگر هیچ آبی به استان خوزستان نمی‌رسد… ادامه مطلب »

همه ما مجرمیم آقای قاضی

کاخ دادگستری«وجدان جمعی» دیگر برای «جُرم»هایی که دستگاه قضایی به پشتوانه قانون در پی برخورد با آنهاست ماهیت جُرم قائل نیست و حتی عمل به آن افعال که در متون قانونی جرم تلقی شده را آزاداندیشی یا دست‌کمْ حقِ خود می‌پندارد. عجیب نیست که «زنان» در این مواجهه خط مقدم هستند؛ بخش عمده‌ای از قوانین شخصی و هنجارساز حوزه سبک زندگی مستقیما بر زنان اعمال می‌شود. دو رویدادِ مهمی که اخیرا واکنشِ جمعی زیادی برانگیخت یعنی ماجرای «دختران خیابان انقلاب» و «برقص تا برقصیم» را می‌توان به عنوان نشانه‌های مهم جدایی هنجارهای اجتماعی موردِ وِفاق با «جرم‌انگاری» دستگاه قضایی به شمار آورد. ادامه مطلب »

زنان درویش زندانی که کتک خوردند “حق شکایت ندارند”

صدیقه خلیلی به دویچه‌وله می‌‌گوید زنان درویش زندانی در زندان قرچک به امکانات زندان از جمله کارت تلفن دسترسی ندارند. دختر او سپیده مرادی یکی از ۱۱ زن درویش محبوس در این زندان است که در ۲۱ خرداد مورد ضرب مأموران زندان قرار گرفتند و تا شکایت خود از ماموران زندان را پس نگیرند از امکانات زندان محروم خواهند بود… ادامه مطلب »

«درآمد یک و نیم میلیون ایرانی کفاف خرید غذا را هم نمی‌دهد»

Iran Wochen Bildgalerie (Isna)بسیاری از تحلیل‌گران اقتصادی سال‌هاست که در مورد افزایش شکاف میان ثروت و فقر در ایران هشدار می‌دهند. بهترین شاهد این مدعا اعتراضات چند ماه گذشته و به‌ویژه دی‌ماه سال ۱۳۹۶ است که عمده محور آن مشکلات معیشتی بود و بسیاری از آن به عنوان «قیام گرسنگان» یاد کردند. با خروج آمریکا از توافق اتمی و بازگشت تحریم‌ها روزهای سختی در انتظار ایران است و باید منتظر فقر دامن‌گیر و سقوط بیش از پیش ارزش پول ملی بود… ادامه مطلب »

برده‌داری در جنوبِ تهران/مهمان‌نوازی از کودکان زباله‌گرد

15قانون کار از اتباع غیرقانونی حمایت نمی‌کند و کارفرمایان هم از حقوق شهروندی آنها را محروم کرده‌اند. به همین دلیل کودکان زباله‌گرد نیروی کار ارزان محسوب می‌شوند و پیمانکاران شهرداری ترجیح می‌دهند آنها را نبینند. محیط‌های بازیافت زباله برای این کودکان تجربیات روزانه‌ی پرخشم و خشونتی را ایجاد می‌کند؛ کودکان و نوجوانانی که در سن رشد و هویت‌یابی هستند. این «محیط رشدی» گاهی آن‌ها را در کنار خطرهای زیستی و بهداشتی یا به افسردگی و اضطراب مبتلا می‌کند و گاه… ادامه مطلب »

«ارغوان» از بازاریابی به پیشخدمتی رسید اما هنوز آن «سیلی» را فراموش نکرده

«ارغوان» از بازاریابی به پیش‌خدمتی رسید اما هنوز آن «سیلی» را فراموش نکرده/مانع‌تراشی برای زنان ادامه داردمانع‌تراشی برای زنان ادامه دارد؛ ارغوان بیست ساله است. قبل از پیش‌خدمتی در کافه برای یک شرکت موادغذایی و لوازم بهداشتی بازاریابی می‌کرده. همان روزها سیلی محکمی خورده تا یادش بماند که در برابر کارفرماها عرض اندام نکند… دستانِ فرهنگ و جامعه زن‌ستیز بر ارغوان و تمام زنان جامعه ما پنجه انداخته است. باید به‌یاد داشت که ضعف قانونگذاری در حمایت از کارگران، به‌ویژه زنان کارگر که در جایگاه فرودست فرودستان قرار دارند؛ آنها را گاه به راه‌های غیرمتعارف می‌کشاند… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی