امروز:   بهمن ۱, ۱۳۹۸    
فيسبوک
آگوست 2018
د س چ پ ج ش ی
« جولای   سپتامبر »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Archive for مرداد ۱۱ام, ۱۳۹۷

سومین روز اعتراضات خیابانی + فیلم هایی از چند شهر مختلف

برای سومین روز پیاپی تظاهرات اعتراضی در چند شهر ایران از سر گرفته شد. مردم معترض با فراخواندن دیگران برای پیوستن به اعتراضات، فریاد می‌زدند «توپ تانک فشفه ـ آخوند باید گم بشه».در روزهای اخیر مردم جان‌به‌لب رسیده در اصفهان، شیراز، مشهد، اهواز و گوهردشت کرج در اعتراض به تورم و شرایط وخیم اقتصادیو بیان مطالبات خود به خیابان‌ها آمدند و گزمگان و نیروهای سرکوبگر رژیم ولایت فقیه با آنان درگیر شدند. در برخی از شهرها حضور زنان در این اعتراضات چشمگیر است …./ ادامه مطلب »

نسرین ستوده، دفاع از حق دفاع

«هیچ جا آزادی ارزان به دست نیامده است.»؛ این را نسرین گفته‌ بود. نسرین ستوده. کسی که نه اهل سکوت است و نه مدارا با زور طنز تلخی که با هر بازداشت نسرین دوباره در ذهنم می‌نشیند خاطره‌ای است از تجربه‌ی بازداشت مشترکمان. اولین بازداشت نسرین که به عنوان وکیل من و برای پیگیری و جویا شدن علت بازداشتم اتفاق افتاد… ادامه مطلب »

به خاطر شعرهایم تکفیرشدم

Bildergebnis für ‫کریمه شبرنگ شاعر افغان‬‎گفتگو با کریمه شبرنگ شاعر افغانستانی؛ کریمه شبرنگ یکی از زنان شاعر صاحب سبک افغانستان است که بدون اغراق می‌توان گفت فروغ افغانستان است. شعرهایش بدون پرده‌پوشی از عشق، میل، سختی‌های زنان در کشوری زن‌ستیز می‌گوید. شبرنگ زنی عصیانگر است که علیه جامعه‌‍ای تا بن مردسالار شوریده و از این رو تکفیر شده است. اما با شجاعت تمام به پیش می رود و همچنان شعرهایش مرزهای مردسالاری را می‌لرزاند… ادامه مطلب »

فمینیسم فراملیتی: خوانش جنسیتی اینترسکشنالیزم برای همبستگی زنان منطقه و جهان

هم‌پیمانی، همدست‌یابی و ایجاد پیوندهای فراملی میان فمینیست‌های چندملیتی در سال‌های اخیر با عبارت ترانس‌نشنال فمینیسم تعریف می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این عبارت تعریف روشن و موجز «چاندرا موهانتی» فمینیست هندی می‌تواند ورود به موضوع را تسهیل کند: «فمینیسم فراملی یا ترانس‌نشنال، گرایشی به نسبت جدید است که مفاهیمی نو و گاهی در تضاد با فمینیسم بین‌المللی مطرح می‌کند. می‌توان گفت که فمینیسم فراملی تقاطعی است که مفاهیمی همچون ملیت، نژاد، جنسیت، تمایل جنسی و اقتصاد را به هم پیوند می‌زند… ادامه مطلب »

نتیجه برخوردهای‌قهری با مسئله بدحجابی چه شد؟

روایت موافقان‌ومخالفان؛
موافقان: باید با زن بی‌حجاب برخورد کرد!
مخالفان: برخوردها نتیجه عکس داشته است!
آمارها نشان می‌دهد که حجاب نسبت به گذشته ارزشمندی خود را از دست داده و تغییر شکل پیدا کرده است؛ این در حالی است که هنوز عده‌ای برای ترویج حجاب کامل دست و پا می‌زنند و به هر طریقی اعم از برخوردهای قهری و… می‌خواهند آن را به مردم حقنه کنند… ادامه مطلب »

یک عمر با ترس

شهلا جاهد، زمانی که می‌بردند اعدامش کنند − ما همه تجربه انتظار در سلول اعدامیان را داریمزندگی در ایران و تجربه‌ی یک عمر ترس. حال روز ما را در ایران به سختی می‌توان شرح داد. تجربه‌ی یک عمر ترس ما ایرانی‌ها را شاید بشود با روزگار شهلا جاهد، زن صیغه‌ای ناصر محمدخانیِ فوتبالیست مقایسه کرد، البته زمانش را باید چند دهه کش داد. حالا چرا شهلا جاهد؟ از این نظر که این ترس هر روز و شاید هر ساعت با ماست، چنانکه مدتها ترس با او بود؛ و دیگر آن‌که از دید صاحبان مملکت ما از زن صیغه‌ای هم حق و حقوق کمتری داریم… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی