امروز:   بهمن ۱, ۱۳۹۸    
فيسبوک
آگوست 2018
د س چ پ ج ش ی
« جولای   سپتامبر »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
آخرین نوشته ها

Archive for شهریور ۵ام, ۱۳۹۷

جویندگانِ نوینِ آفتاب، در ستیزی دلاورانه با تاریکی

علیه فراموشی، علیه بیدادگری

کارزارهای دادخواهی و ضد خشونت از دل روشنگری و سوگواری زاده شده‌اند. بازماندگان و بستگان اعدام‌شدگان، در پاسداشت حق، آگاه کردن افکار عمومی و پاسخگویی متولیان کشتار از رنج‌ها گذر کرده، هزینه‌ داده‌ اما سکوت نکرده‌اند.. جنبشی به نام جنبش دادخواهی در ایران شکل گرفته که آغاز آن از حرکت‌های مادران و خانواده‌های خاوران است. آنان در زمانی که جو امنیتی خفقان‌آور بود، در داخل و در سطح بین‌المللی، افشاگری و روشنگری و دادخواهی کردند. آنها با وجود تهدیدهای امنیتی، با زنده نگه داشتن خاوران با برگزاری مراسم سالگرد علیه فراموشی تلاش کردند.. در میان بخش‌هایی از اپوزیسیون، موضوع اعدام‌های سال ۶۷ به یک تابع و عامل درجه دوم در مناسبات آن‌ها با اصلاح‌طلبان و کل حکومت تبدیل شده است…/ ادامه مطلب »

طعم گس ازدواج های نارس

لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در حالی در صحن مجلس شورای اسلامی توسط نمایندگان تصویب شده که هنوز ایرادات زیادی بر آن وارد است. از مهم ترین مشکلات این قانون این است که درآن درباره منع ازدواج کودکان و دختران هیچ گشایشی وجود ندارد. به نظر یک کارشناس مسئول مرکز بهداشت استان مرکزی در مناطقی از ایران که عرف جامعه در آن می پذیرد که دختر در سن پایین ازدواج کند، باید قانون بازدارنده وجود داشته باشد که متاسفانه مجلس در لایحه جدید توجهی به آن نکرده است… / ادامه مطلب »

ورزش زنان اندازه حمایت، نقد هم می‌خواهد

شکی در چندبرابر بودن سختی ورزش برای زنان ایرانی نیست. حجاب و پوششی که این زنان دارند به طور محسوسی کارایی فیزیکی شان را کاهش می‌دهد و اگر هم این طور نباشد، برای کسب عنوانی مشخص زنان ایرانی به تلاش بیشتری نیاز دارند. سهم ناچیز آن ها در صداوسیما و به طور کلی بودجه پایین هم نکته دیگری است که کار را برایشان دشوار می‌کند. اما همه این ها دلیلی بر پایین آوردن سطح توقعات مخاطبینشان نیست…/ ادامه مطلب »

صدور احکام سنگین برای دانشجویان بازداشتی دی ماه ادامه دارد

چندی پیش وکیل مدافع پریسا رفیعی، دانشجوی ٢١ ساله رشته هنر دانشگاه تهران از محکومیت موکلش به ۷ سال حبس در دادگاه تهران خبر داد. به گفته سعید خلیلی در گفت‌وگو با ایسنا، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران پریسا رفیعی را به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام و اخلال در نظم عمومی جمعا به ۷ سال حبس محکوم کرد. همچنین چندی پیش پدرام پذیره، نایب دبیر شورای صنفی دانشگاه تهران به ٧ سال حبس تعزیری و ٧۴ ضربه شلاق محکوم…/ ادامه مطلب »

چهارتن از فعالین محیط زیستی در آتش‌سوزی مریوان جان باختند

پس از آتش سوزی بخش هایی از جنگل های مریوان چهار تن از شهروندان به نام های شریف باجور فرزند بایزید، امید حسین زاده فرزند احمد از اعضای انجمن سبز چیا و دو نفر از اعضای اداره محیط زیست مریوان به نام های محمد پژوهی فرزند احمد و رحمت حکیمی نیا فرزند امین که برای کمک به مهار کردن آتش آمده بودند، جان باختند ادامه مطلب »

حجاب عرفی، حجاب شرعی، حجاب سیاسی، حجاب اجباری

در آغاز، برهنگی بود و بی پوششی. نه لباسی بود و نه شرمی، نه امری بود و نه نهیی. انسان در نخستین گام هایش برای زندگی اجتماعی، به ناچار با مفهوم “مالکیت” مواجه شد. مالکیت، “مرز” پدید آورد. مرزها، “من” را با “دیگران” متمایز ساخت. نخستین مرزها، مرز وجودیِ “من” بود، “بدنِ من” و “شرمگاهِ من”. سپس به تدریج، مفهوم “ناموسِ من” نیز بر این مفاهیم مرزهای مالکیت افزوده شد ادامه مطلب »

جویندگان آفتاب

یادمان ۳۰ سالگی فاجعه ملی

سی سال از فاجعه ی ملی ایران میگذرد. تراژدی‌ ای که در دوماهه پایانِ تابستانِ ۶۷ رخ نمود و بیش از پنج هزار آزادیخواه به جوخه ی مرگ سپرده شدندا هزاران خونِ ریخته شده، غافل که ققنوسِ آزادی، از میانِ آن همه آتش و خاکستر و دود، سر بر آورده و می رود که ” آسمان را سقف بشکافد و طرحی نو دراندازد.” باری شهیدانِ خلق برایِ همیشه و حتا بیشتر زنده اند. به سخنِ شاعرانه ی احسانِ طبری:
” آیا در خاک خفتن، مُردن است؟”
ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی