امروز:   آبان ۲۱, ۱۳۹۸    

Archive for شهریور ۱۸ام, ۱۳۹۷

نامه آتنا دائمی در رثای سه زندانی سیاسی اعدام شده

آتنا دائمی، کنشگر مدنی محبوس در زندان اوین با نگارش نامه‌ای سرگشاده در واکنش به اعدام “لقمان مرادی”، “زانیار مرادی” و “رامین حسین پناهی”، زندانیان سیاسی که روز شنبه ۱۷ شهریورماه بدون ابلاغ به وکلایشان و عدم امکان حضور وکلا در زمان اجرای حکم اعدام شدند، درگذشت این افراد را به خانواده‌هایشان تسلیت گفته است. خانم دائمی در بخشی از این نامه می‌گوید “زانیار و لقمان و رامین را نکشتید، بلکه آن‌ها را در دل‌های ما عزیزتر و دنیا را عزادار کردید”. ادامه مطلب »

وقتی “فقر” از خجالت آب می‌شود

مردم استان سیستان و بلوچستان ۱۸ سال است که با خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کنند و از محرومیت در رنج‌اند. حدود دو سالی است که آبی در اکثر چاه‌ها و قنات‌های منطقه وجود ندارد و همه خشک شده‌است. فقر، گرسنگی، بیماری و مهاجرت از مسائل و مشکلاتی است که گریبانگیر مردم منطقه است ادامه مطلب »

روز جهانی “پیشگیری از خودکشی”; آمارهای خودکشی ایران و جهان

روز ۱۰ سپتامبر به «روز پیشگیری از خودکشی» نام گرفته و بهانه‌ای برای پرداختن به این آسیب اجتماعی که دارای ریشه‌های متعدد است. آمار خودکشی در ایران حدود پنج نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر بوده است و در جهان رقمی بیش از ۱۲ نفر بین هر ۱۰۰ هزار نفر است. خودکشی در زنان بین دو تا سه برابر مردان، اما فوت در مردان بین ۳ تا ۴ برابر زنان است. میزان خودسوزی‌ها در افراد کم سوادتر، بیشتر و اقدام به خودکشی در بین دانش آموزان راهنمایی و دبیرستانی بیشتر است. ادامه مطلب »

در سوگ دوستانی که غریبانه پرکشیدند

دستم به کیبورد نمی‌رود. اندوه و عزا در دلم غوغا می‌کند. مثل ابر بهاری اشک‌ام جاری است. چانه‌ام می لرزد. در این دو روز اخیر که خبرهایی شده بود؛ نخواستم باور کنم. هنوز هم نمی‌خواهم!آخر چرا؟ برای چه؟ به چه منظوری؟ددریغ از این همه خبرهای دل خراش! دریغ از لحظه‌ای دل شاد؛ دریغ از خبری خوش! سرنوشت‌مان گویی به مصیبت گره خورده است! ادامه مطلب »

لباس عروسی را بکن کوله مدرسه را بردار

دخترک پاهایش را محکم روی زمین می‌کوبد تا سرعت تاب را بیشتر کند. تاب دست ساز به جای حرکت رو به جلو، مثل آویزی دور خودش می‌چرخد. گرد و خاک بلند می‌شود. می‌گویند حرف ازدواجش که پیش می‌آید، خودش را می‌زند و به مادرش حمله می‌کند. آن موقع دیگر روی تاب نشستن هم کمکی به او نمی‌کند. ساعت‌ها می‌چرخد، بی‌هدف. امروز سراغ سهیلا آمده‌ایم ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی