امروز:   خرداد ۲۷, ۱۳۹۸    
فيسبوک
سپتامبر 2018
د س چ پ ج ش ی
« آگوست   اکتبر »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
آخرین نوشته ها

Archive for شهریور ۲۸ام, ۱۳۹۷

رویاهای» انسانی نسرین ستوده و همه زندانیان سیاسی ایران»

در طول چهار دهه پس از انقلاب زندان‌های ایران اغلب مملو از پیشاهنگان راه آزادی و عدالت اجتماعی اعم از زن و مرد بود که به خاطر آرمان‌های انسانی و مخالفت با استبداد و خودکامگی، راهی شکنجه‌گاهها شدند. زنانی که تساوی را در سرکوب و اعدام و شکنجه تجربه کرده و صدها نفر از آنان در سال ۶۷ در فاجعه ملی کشتار زندانیان سیاسی جان باختند. هم‌اکنون در بند زنان زندانی سیاسی، زنانی چون نرگس محمدی فعال مدنی…، آتنا دائمی، گلرخ ایرایی، مریم اکبری‌منفرد، ده زن از دراویش گنابادی که اخیرا حکم محکومیت دریافت کردند و دهها فعال حقوق زنان و زندانیان سیاسی و عقیدتی شجاعانه در زندان‌ها مقاومت می‌کنند. خانم ستوده وکیل مردمی نیز هم‌اکنون در زندان اوین در اعتصاب غذا به‌سرمی‌برد و جانش در خطر است. به یاری او و همه زندانیان سیاسی برخیزیم و با کارزارهای مختلف، نیروهای مترقی  جهان را از سرکوب‌ها و فجایعی که در زندان‌های ایران می‌گذرد، باخبر سازیم. آزادی زندانیان سیاسی ایران هم‌چنان یکی از خواسته‌های مبرم نیروهای مترقی و مردم رنجدیده ایران است. ادامه مطلب »

معرفی کتاب: «زنان و جنسیت در عراق:‌ در فاصله ایجاد یک ملت و تکه‌تکه شدن»

زهرا علی جامعه شناس و فمینیست عراقی نویسنده این کتاب می‌گوید با نوشتن این کتاب تلاش کرده تا توجه‌‌ها را به بخش ویژه‌ای از تاریخ فمینیسم در عراق و خط سیر سیاسی، اجتماعی، اقتصادی زنان عراقی  از زمان تشکیل دولت مدرن در عراق (در دهه ۱۹۲۰) جلب کند. این کتاب یک مطالعه جامعه‌شناختی از فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی زنان عراقی و فمینیست‌هاست که از طریق قومیت‌ها، سازمان های حقوق زنان عراق و تحقیق دقیق در مورد تجربیات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی زنان عراق از زمان تشکیل دولت عراق انجام شده است. مصاحبه‌ها با فعالان اجتماعی و سیاسی زن (۲۱ تا ۷۴ ساله و از طیف‌های مختلف قومی، مذهبی، فرقه‌ای و سیاسی) با این سئوال شروع شده است: چه چیزی شما را تبدیل به یک فعال / زنان فمینیستی زنان کرد؟» ادامه مطلب »

مسئولیت قوه‌ی قضاییه در تکرار سیستماتیک چنین اتفاقاتی انکارناپذیر است

بیانیه‌ای در حمایت از دختران ایرانشهر؛ تعدادی از مردان و زنان عدالت‌خواه، در حمایت از دختران ایرانشهر که چندی پیش مورد تجاوز گروهی قرار گرفتند، بیانیه‌ای را منتشر کرده و در آن بر اهمیت پی‌گیری قضایی این پرونده به صورت شفاف و حمایت اجتماعی و قانونی از دخترانی که مورد تجاوز قرار گرفته‌اند، تاکید کردند. در این بیانیه که تاکنون به به امضای ۳۲۳ نفر رسیده است، امضاءکنندگان بر نقش و مسئولیت قوه‌ی قضاییه درجلوگیری از تکرار سیستماتیک چنین اتفاقاتی تاکید کرده و تغییر رویکردهای قانونی از شیوه‌های مجازات حداکثری به روندهای ترمیمی را یکی از راهکارهای جلوگیری از تکرار این‌گونه حوادث و جنایات عنوان کرده‌اند…

ادامه مطلب »

سی سالگی کشتار تابستان ۶۷ − یادآوری و پرسش

گورستان خاوران۳۰ سال گذشت. امید می‌رود که دادخواهی درباره اعدام دسته جمعی زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ به مرحله‌ای تازه پا گذاشته باشد. چه از جهت اطلاع‌رسانی، چه از نظر بازنمایی. حالا نویسندگان و کنشگران بیشتری بر این موضوع دست می‌گذارند. آثار هنری تازه‌ای خلق می‌شود. کشتار ۶۷ پوشش رسانه‌ای بیشتری می‌گیرد و در میان نهادهای حقوق بشری از اقبال بالاتری برخوردار است. ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی