امروز:   آبان ۲۱, ۱۳۹۸    

Archive for شهریور ۲۹ام, ۱۳۹۷

اول مهر؛ «خواهرم تصمیم گرفت از تحصیل انصراف دهد»

امسال قیمت‌ها چهاربرابر شده استنوشت‌افزار در بازار فراوان است، از جنس چینی تا تولید”داخلی”، ولی گاه تا چهار برابر قیمت سال قبل. مداد به فهرست لوازم لوکس اضافه شده و برخی هنوز نتوانسته‌اند فرزندشان را ثبت‌نام کنند، چه رسد به تهیه لوازم دفتر و دستک. کاربری نوشته که خواهرش کلاس دهم است و خانواده‌اش تا چند ماه پیش جزو طبقه متوسط  به شمار می‌رفتند ولی حالا خواهر با دیدن فشار مالی که بردوش پدر است و هزینه‌‌‌‌‌‌‌های زیاد تحصیلی، تصمیم گرفته از تحصیل انصراف دهد. دغدغه تامین هزینه‌های تحصیلی فقط مربوط  به دانش‌آموزان نیست. قشر دانشجو  وضعیت بدتری دارد. تامین مخارج زندگی و پرداخت شهریه منجر به ترک تحصیل خیلی از دانشجویان شده… ادامه مطلب »

حقوق زندانی، مترادف حقوق خانواده زندانی است

حقوق زندانی، مترادف حقوق خانواده زندانی است حقوق زندانی مساوی با حقوق خانواده او هم هست، به این معنا که تمامی تضمینات حقوقی‌ای که برای افراد زندانی یا بازداشت شده در نظر گرفته می‌شود، دو جنبه دارد و خانواده متهمان را نیز از ثمرات قانونی خود‌ بهره‌مند می‌کند. به عنوان مثال، حق متهم به تفهیم اتهام در اسرع وقت، خانواده او را از چرایی دستگیری مطلع می‌کند و حق زندانی برای داشتن ارتباط با دنیای خارج، خانواده را از اضطراب و رنج روانی ناشی از سردرگمی و اطلاع نداشتن از وضع متهم رها خواهد کرد… ادامه مطلب »

مبارزهٔ پرستاران برای دستمزدی عادلانه

پرستاران مبارز کشورمان در مبارزۀ برحق خود برای «اجرای قانون تعرفه‌گذاری، اجرای صحیح قانون بهره‌وری»، «پرداخت معوقات مزدی و اضافه‌کاری‌ها»، «رفع موانع استخدامی و رفع اضافه‌ کاری‌های اجباری»، در سال‌های اخیر پویه‌های مبارزاتی‌ای تحسین‌برانگیز و دربردارندهٔ درجه‌ای از سازمان‌دهی را به‌پیش برده‌اند. تحویل و ثبت نامهٔ  سرگشاده‌ای با امضای «هفده هزار تن از پرستاران» کشور به‌وسیلهٔ نمایندگانشان به وزارت کشور در روز ۳۱ خردادماه  و راه‌اندازی کارزاری در فضای مجازی زیر عنوان: «اجرای قانون تعرفه‌گذاری پرستاری به‌نفع مردم و بیمه‌هاست» و «با اجرای قانون تعرفه‌گذاری از ورشکستگی بیمه‌ها جلوگیری نمایید»، در دو ماه اخیر، دو نمونه از این مبارزات قابل تحسین پرستاران کشورمان بوده است. ادامه مطلب »

مسئولان آبادانی با لبخند عکس‌هایشان را قشنگ می‌کنند، کارگران با سیلی صورتشان را

کارگران شهرداری آبادان یکشنبه ۲۵ شهریور دست به اعتصاب زدند و برای دقایقی با لودر، ورودی این اداره را مسدود ساختند. در ماه‌های گذشته بارها این کارگران به علت عقب‌ افتادن حقوق خود در مقابل شهرداری مرکزی آبادان تجمع و اعتراض کرده‌اند. یکی از کارگران پیمانی می‌گوید این ادعایی که ما به خاطر وعده‌ها و یا وساطت کسی دست از اعتراض کشیدیم واقعیت ندارد. ما از ترس به خانه و یا محل کار خود بازگشتیم. ما سندیکا و هیچ‌ جایی را نداریم که از ما حمایت کند. یکی دیگر از کارگران می‌گوید: من در اعتراض کارگران نبودم. نه اینکه دوست نداشته باشم، حقیقتش تهدیدم کرده بودند. چند ماه پیش که یکی از همکارانم می‌خواست خودسوزی کند، من آنجا بودم. من هم از نداری و شرمندگی زن و بچه‌ام به رییسم گفتم که  می‌خواهم خودسوزی کنم اما از طرف حراست تهدیدم کردند و گفتند بلایی سرت می‌آوریم که اسمت یادت برود. دیدم بهتر است  خفه‌خون بگیرم… ادامه مطلب »

محرومیت از تحصیل، سیاست تحمیل‌شده از طرف رژیم ولایت فقیه

به‌مناسبت سال تحصیلی جدید؛ بی‌سوادی، ترک تحصیل، بزه‌کاری، اعتیاد، افت تحصیلی، مدارس فرسوده، کمبود فضای آموزشی و جز این‌ها، فرآیندهایی ناآشنا نیستند و همه این‌ها مطلوب رژیم ولایت فقیه است. چنانچه سیاست‌های متحجرانه حاکم بر محیط‌های آموزشی غلبه نمی‌داشت، لزومی هم برای تدوین لایحه بدون پشتوانه از طرف دولت با عنوان: «حق تحصیل» نبود. محرومیت از تحصیل به دانشجویان اخراجی محدود نمی‌شود. هم‌اکنون میلیون‌ها نفر از نسل آینده‌ساز میهن، عملاً و به دلایل گوناگون، از حق تحصیل محروم شده‌اند و تأسف‌بر‌انگیز اینکه، چشم‌انداز امیدوار کننده‌ای برای پایان یافتن آن متصور نیست…

 

ادامه مطلب »

درخواست ۳۴۰ فعال مدنی و سیاسی از ستوده برای پایان اعتصاب غذا

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق‌بشرفعالان مدنی، سیاسی و فرهنگی ایران تأکید دارند که سلامت تلاشگرانی چون نسرین ستوده “تضمینی بر تداوم مبارزه مدنی” است. ۳۴۰ تن از آنها در نامه سرگشاد‌ه‌ای خطاب به نسرین ستوه، وکیل و فعال حقوق‌بشر از او خواسته‌اند به اعتصاب غذای خود پایان دهد. این نامه از سوی شمار زیادی از فعالان سیاسی، فرهنگی و حقوق بشری از جمله باقرپرهام، پرستو فروهر، حسن یوسفی اشکوری، رضا علامه زاده، رضا علیجانی، عبدالفتاح سلطانی، علی افشاری، مهرانگیز کار، نیره توحیدی، نیلوفر بیضایی، منصوره شجاعی، منیره برادران و اسنفدیار طبری امضا شده است. ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی