امروز:   آبان ۲۱, ۱۳۹۸    

Archive for مهر ۵ام, ۱۳۹۷

ازدواج از دسترس «کودکان» خارج می شود

یک فعال حقوق کودک :« متاسفانه نمایندگانی که با طرح منع ازدواج کودکان مخالفت می‌کنند به جامعه ایران و آسیب هایش یک جانبه نگاه می کنند. همین ازدواج کودکان می‌تواند منشأ بسیاری از آسیب های اجتماعی باشد که بحران‌های اقتصادی در پی آن خواهد آمد. وقتی نماینده مجلس هستی نمی‌توانی بگویی من تنها قسمتی از جامعه را می‌بینم و با قسمت دیگر آن کاری ندارم. در قانونی که در حال حاضر وجود دارد، گفته می‌شود که دختران زیر ۱۳ سال با اجازه دادگاه و اذن پدر می توانند ازدواج کنند و همین حالا دختران زیادی قربانی قانون می شوند..»/ ادامه مطلب »

مارکس و انگلس: درباره‌ی آزادی زنان

مارکس و انگلس: درباره‌ی آزادی زنانبحث انقلاب در انسان، بی‌هیچ تناقضی، با زنان آغاز می‌شود. چشم‌انداز الغای نهایی تقسیم کار در جامعه و بنابراین کژدیسگی روابط انسانی که تقسیم کار تحمیل می‌کند، به همان نقطه‌ی آغاز تقسیم کار اجتماعی که مارکس و انگلس به آن اشاره کرده‌اند، یعنی تقسیم کار بین جنس‌ها، باز می‌گردد، [I] و این به نوبه‌ی خود کلیه‌ی مسائل گذشته و آینده‌ی خانواده، شکل‌های ازدواج، روابط جنسی و غیره را پیش می‌کشد ــ مجموعه‌ای از معضلات که در آن زمان «مسئله‌ی زن» نامیده می‌شد… ادامه مطلب »

کارگران زن نیازمند تشکل‌های مستقل/ استفاده ابزاری کارفرمایان از شعارهای عدالت جنسیتی

کارگران زن نیازمند تشکل‌های مستقل هستند/استفاده ابزاری کارفرمایان از شعارهای عدالت جنسیتی خبر کوتاه بود. هیئت عمومی دیوان عدالت اداری بخشنامه مدیرکل وزارت کار را که اخراج مادران کارگر را تا پایان دو سال شیردهی فرزندان‌شان ممنوع کرده بود، خارج از صلاحیت مرجع تصویب و غیرقانونی دانست و ابطال کرد. بدین‌ترتیب اگر زنان کارگر پس از ازدواج باردار شوند، کارفرما با استفاده از قانون حقِ اخراج آنها را خواهد داشت. قانون‌گذاران و مدیرانی که تماما مرد هستند، هم قانون وضع می‌کنند و هم قانون را لغو می‌کنند. زنان نه در طرح مسئله نقشی دارند و نه در تصویب و لغو آن. اما علت چیست؟ برای تغییر این روند چه باید کرد؟ تنها چاره و راه‌حل وجود تشکل‌های کارگری مستقل است تا زنان کارگر همراه مردان کارگر بتوانند از حقوق خود دفاع کنند. ادامه مطلب »

«فریاد کهنه»

از رعنا منصور خواننده و نوازنده ایرانی، متن این ترانه در حمایت از زنان ایرانی سروده شده.

نرگس‏ محمدی، فعال حقوق بشر زندانی از اوین عازم زنجان شد

نرگس محمدى‬⁩ روز چهارشنبه چهارم مهر ماه به دلیل وخامت حال پدرش از زندان مرخص و برای ملاقات و دیدار با پدر عازم زنجان شد. تقی رحمانی، فعال سیاسی و همسر نرگس محمدی که مقیم فرانسه است خبر از مرخصی سه روزه این فعال حقوق بشر داده که از سال ۱۳۹۴ در زندان است. ادامه مطلب »

اغتشاش در آمار بازماندگان از تحصیل: چند دختر به مدرسه نرفتند؟

۱۳ میلیون و ۷۷۸ هزار دانش آموز اول مهر ۱۳۹۷ به مدرسه رفتند اما معلوم نیست چه تعداد کودک و نوجوان ۶ تا ۱۷ ساله ایرانی، از تحصیل بازمانده‌اند. تعداد دقیق دختران و پسران بازمانده از تحصیل هم معلوم نیست. تنها یک چیز معلوم است: دختران بیشتر از مدرسه جا می‌مانند. یکی از این دختران، نجمه، دختر ۱۵ساله روستایی در شمال ایران است. نجمه از سال قبل، همزمان با بچه‌هایی که ساعت ۷ صبح به سمت مدرسه راه می‌افتند، راهی شهر می‌شود تا به خانه زنی برود که مسئول نگهداری از او و انجام کارهای روزمره‌اش است. او تا کلاس هفتم بیشتر درس نخوانده است. ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی