امروز:   بهمن ۱, ۱۳۹۸    
فيسبوک
اکتبر 2018
د س چ پ ج ش ی
« سپتامبر   نوامبر »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Archive for آبان, ۱۳۹۷

توییتر سمی: تجربه زنان از خشونت و آزار در توییتر

خشونت‌هایی است که هویت‌ زنانه را هدف قرار می‌دهند؛ مثل نژادپرستی یا ترانس‌فوبیا. خشونت‌های آنلاین حریم خصوصی زنان را نیز هدف قرار می‌دهند؛ یکی از رایج‌ترین تهدیدها در فضای آنلاین تهدید به افشای هویت و اطلاعات خصوصی یا انتشار عکس‌های تهدیدآمیز و جنسی بدون رضایت فرد قربانی است…/ ادامه مطلب »

تحصن سراسری آموزگاران؛ دستاورد و تجربه‌های آن

تجربه تحصن سراسری آموزگاران این نکته را نیز به‌اثبات رساند که علاوه بر ضرورت برخورداری از تشکل صنفی- طبقاتی، می‌باید خواست‌ها و شعارهای صحیح را به‌گونه‌ای تنظیم و گزینش کرد که دربرگیرنده مهم‌ترین و عام‌ترین مطالبه‌های افراد ذی‌نفع در مبارزه اعتراضی باشد. گزینش خواست‌ها و شعارها باید بازتاب‌دهنده منافع و خواست طیف گسترده شرکت‌کنندگان در مبارزه چه به‌صورت عام و چه به‌صورت خاص بوده و حقوق آنان را نمایندگی کند. تجربه تحصن سراسری نشان‌داد که خواست‌های طرح‌شده در فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، صحیح و این تشکل در اقدام خویش موفق بوده‌ است…/ ادامه مطلب »

مصائب زنان در مشاغل خانگی/از فرش ۱۱میلیونی فقط ۷۶۰ هزار تومان به بافنده می‌رسد

براساس اعلام رسمی وزارت تعاون در پایان سال گذشته نزدیک به ۲۱۴ شغل خانگی شناسایی شده است که بیش از ۹۰ درصد شاغلان آن را زنان تشکیل می‌دهند. رشته‌های شناسایی شده در گروه‌های اصلی شغلی مانند کشاورزی، صنعت، فناوری اطلاعات و همچنین فعالیت‌های اقتصادی فرهنگی قرار دارد. زنان در مشاغل خانگی مشکلات بسیاری دارند که کافی نبودن دستمزد و فقدان بیمه مهم‌ترین آنهاست…/ ادامه مطلب »

بیکاری ۳۰ هزار پرستار به دلیل صادر نشدن مجوز استخدام/ افزایش مرگ‌های بیمارستانی به دلیل کمبود کادر پرستاری

دبیر کل خانه پرستاری ایران با بیان اینکه به دلیل محدودیت مالی و ندادن مجوز استخدام ۳۰ هزار نفر نیروی پرستار بیکار در ایران داریم، گفت که “برای دریافت خدمات پرستاری مناسب باید نسبت جمعیت به پرستار ۴ باشد که متوسط دنیا به ازای هر هزار نفر ۶ پرستار است؛ اگر بخواهیم حداقل نیروی پرستار به ازای جمعیت ۸۰ میلیونی داشته باشیم، باید ۲۴۰ هزار پرستار در سراسر ایران مشغول به فعالیت باشند این در حالی است که تنها در حدود ۱۶۰ هزار پرستار مشغول به ارائه خدمات بهداشتی درمانی هستند”…/ ادامه مطلب »

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان

از نظر ما افرادی باید تحت درمان روانپزشکی قرار بگیرند که فضای فعالیت صنفی را امنیتی می کنند، کسانی که چشم بر دزدی ها و اختلاس ها می بندند اما معلمانِ منتقد را حبس می کنند. کسانی که به تجمع مسالمت آمیز معلمان حمله می کنند و کتف و سر معلمان را می شکنند و جسم مجروح آنان را بر زمین می کشند…/ ادامه مطلب »

انجمن قلم سوئد جایزه خود را به نسرین ستوده اهدا می‌کند

انجمن قلم سوئد جایزه خود به نام جایزه کورت توخولسکی را به نسرین ستوده اهدا کرد. شیرین عبادی در ماه نوامبر جایزه ستوده را به نیابت از سوی او دریافت خواهد کرد. انجمن قلم سوئد معتقد است که وضعیت آزادی بیان در ایران بدتر شده است. بنا به بیانیه این انجمن « ستوده همچنان برای حقوق نویسندگان، روزنامه‌نگاران و فعالان زن زندانی در کشورش مبارزه می‌کند.»…/ ادامه مطلب »

گزارشی از برگزاری نشست “دام فقر؛ در جست‌وجوی راه رهایی” در دانشکده علوم اجتماعی

معضل فقر در ایران موضوع نشستی در تهران بود. به گفته برخی کارشناسان، افزایش فقر احتمال “شورش” مردم را بیشتر خواهد کرد. برخی دیگر نیز از لزوم تغییر رابطه دولت و مردم سخن گفتند. یک سوم جمعیت ایران دچار “فقر مطلق” هستند.به گفته برخی کارشناسان، فقر احتمال شورش مردم را بیشتر خواهد کرد. برخی هم از لزوم تغییر رابطه دولت و مردم سخن می‌گویند…/ ادامه مطلب »

۶۰ روز از بازداشت موقت نجمه واحدی و هدی عمید دو فعال حقوق زنان کذشت

شصت روز است که نجمه واحدی و هدی عمید با مصادیق جُرمی چون تلاش برای براندازی خانواده در بازداشت موقت به سر می‌برند و هیچ پیشرفتی در پرونده این دو نفر به غیر از تفهیم اتهام صورت نگرفته است. این دو نفر فعالان حوزه زنان در مباحث آموزش شروط ضمن عقد و رفع تبعیض‌های جنسیتی ناشی از کار خانگی هستند…/ ادامه مطلب »

اگر شاهد آزار جنسی فرد دیگری باشید چه واکنشی نشان می‌دهید؟

شهروندان ساکت و بی‌تفاوت نسبت به آزار دیگری، به عادی‌سازی آزارهای جنسی روزمره دامن می‌زنند. و در حالی که نیروی انتظامی دغدغه پوشش زنان را دارد، شهروندان مداخله‌گر نقشی مهم و اثرگذار در ایجاد امنیت شهری می‌توانند ایفا کنند. ادامه مطلب »

گزارشی از آخرین وضعیت معترضان و فعالان مدنی دربند

درحالی‌که روزبه‌روز وضعیت زندگی مردم به لحاظ اقتصادی بدتر می‌شود و وضعیت روحی و روانی مردم خوب نیست حکومت سفاک تر و سبعانه‌تر با فعالان مدنی و مردم کوچه خیابان برخورد می‌کند. حاکمان به‌جای پر کردن شکاف میان خود و مردم به دلیل فسادهای مالی و اخلاقی و فضای بسته سیاسی این فاصله را زیاد و زیادتر می‌کنند ادامه مطلب »

دختر میدان انقلاب بازداشت شد

روز دوشنبه هفتم آبان (۲۹ اکتبر) ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شدند که دختری را در وسط میدان انقلاب تهران نشان می‌دهند در “اعتراض به حجاب اجباری” روسری‌‌اش را از سر برداشته و بادکنک‌هایی رنگی را تکان می‌دهد. در این فیلم حضور ماموران انتظامی و تلاش آن‌ها برای پایان دادن به این اعتراض نیز دیده می‌شود ادامه مطلب »

قتل روزنامه نگار و دستگیری گسترده‌ی مدافعان حقوق زنان و پاسخگویی عربستان

قتل [جمال احمد خاشقجی] به همراه دستگیری‌های گسترده‌ی مدافعان حقوق بشر از جمله روزنامه‌نگاران، پژوهشگران و فعالان حقوق زن؛ سرکوب داخلی؛ صدور حکم اعدام … کارنامه‌ی عربستان سعودی در نقض فاحش و نظام‌مند حقوق بشر را به نمایش می‌گذارند.. بنابراین مجمع عمومی سازمان ملل بر اساس پاراگراف ۸ قطعنامه‌ی مجمع عمومی شماره ۶۰/۲۵۱ عضویت عربستان سعودی را در شورای حقوق بشر باید معلق کند.» ادامه مطلب »

درگذشت آناگونزالس از چهره های سرشناس دادخواهی در شیلی

آناگونزالس،‌ یکی از چهره‌های سرشناس روند دادخواهی درباره ناپدیدشدگان و کشته‌شدگان دیکتاتوری نظامی #شیلی و فعال حقوق بشر جمعه ۲۶ اکتبر / ۴ آبان در ۹۳ سالگی درگذشت. گونزالس بیش از چهاردهه را به پیگیری حقوق #ناپدیدشدگان_قهری و بازداشت‌شدگان ربوده‌شده در زمان دیکتاتوری نظامی #آگوستو_پینوشه گذراند ادامه مطلب »

دختران فوتبال ایران در جمع ۸تیم برتر آسیا

گروه ورزشی: تیم فوتبال زیر ۱۹ سال دختران ایران در رقابت های قهرمانی آسیا با وجود شکست مقابل میانمار به جمع ۸ تیم برتر این مسابقات راه یافتند.رقابت های فوتبال در رده زیر ۱۹ سال دختران آسیا از اوایل آبان ماه به میزبانی کشور میانمار آغاز شده است

ادامه مطلب »

محکومیت ۱۵ کارگر معترض هپکو اراک به شلاق و حبس

یک دادگاه کیفری در اراک ۱۵ کارگر شرکت هپکو را به حبس و شلاق محکوم کرد. این احکام به مدت پنج سال به تعلیق درآمده است. متهمان این پرونده از جمله کارگرانی هستند که خردادماه امسال در اعتراض به معوقات مزدی و وضعیت نابه‌سامان این شرکت یزرگ تولید ماشین‌آلات راه‌سازی تجمع کرده بودند ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی