امروز:   بهمن ۹, ۱۳۹۸    
فيسبوک
نوامبر 2018
د س چ پ ج ش ی
« اکتبر   دسامبر »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Archive for آذر ۱ام, ۱۳۹۷

استفاده ابزاری از زنان توسط مدعیان اصلاح طلبی

آیا زنان ایران برای دیگر حقوق پایمال شده ی خود هم می توانند کمپین اعتراضی تشکیل دهند مثلا آیا زنان می توانند علیه ممانعت ورود زنان به ورزشگاه، یک کمپین جمع آوری امضا تشکیل دهند و برای سازمان های بین المللی حقوق بشر بفرستند؟ آیا همسران کارگران یا زنان کارگری که ماههاست حقوق خود را دریافت نکرده اند می توانند با صدور بیانیه و نامه از سندیکاهای جهانی کارگران در خواست کمک کنند؟ آیا همسران معلمان یا زنان معلم می توانند به خاطر زندگی زیر خط فقر و پایمال شدن منزلت معلمان به نهادهای بین المللی معلمان پناه ببرند؟ چون به گفته خانم منصوری، فشار این وضعیت بیشتر به دوش زنان خواهد بود…/ ادامه مطلب »

ماراتن نامه‌نگاری عفو بین‌الملل برای آزادی آتنا دائمی و دیگر زنان فعال حقوق بشر

سازمان عفو بین‌الملل هر سال مردم جهان را فرا می‌خواند به دفاع از فعالان حقوق بشر در سراسر جهان بپردازند که به خاطر فعالیت‌شان زیر ضربات خشونت‌آمیز دولتی قرار گرفته‌اند. در ماراتن نامه‌نگاری عفو بین‌الملل برای دفاع از زنان فعال در امر حقوق بشر، از جمله آتنا دائمی، ۱۸۰ کشور شرکت خواهند کرد. این کارزار از ۲۹ نوامبر تا ۲۳ دسامبر سال جاری میلادی (۲۰۱۸) ادامه خواهد یافت…/ ادامه مطلب »

بیانیه شبکه همبستگی به مناسبت ۲۵ نوامبر، روز جهانی منع خشونت علیه زنان

علیرغم موعظه های اخلاقی رهبران مذهبی و دستگاه های تبلیغاتی جمهوری اسلامی، آمار وحشتناک خودکشی زنان، فرار دختران جوان و نوجوان از خانه، کشیده شدن زنان به فحشا و تن فروشی، اعتیاد و غیره، همه نتیجه تبعیض سیستماتیک علیه زنان و فقر اقتصادی حکومتی و خشونت های خانگی زن ستیز است. حکومتگران زن ستیز جمهوری اسلامی عامل اصلی به وجود آمدن ناهنجاری های اجتماعی در جامعه هستند و با ضرب و شتم، جریمه، زندان، شلاق، شکنجه، تجاوز، سنگسار و قتل های دولتی چرخه خشونت علیه زنان را تشدید می کنند./ ادامه مطلب »

از دختران قوچان تا دختران ایرانشهر

پنج ماه از انتشار اخباری درباره تجاوز به ۴۱ دختر ایرانشهری می‌گذرد اما به رغم وعده‌های اولیه، خبری از پیگیری قضایی موضوع نیست. معترضان به این واقعه سرکوب شدند و موضوع از سوی افکار عمومی، کنشگران مدنی و سیاسی هم فراموش شد. مقاله زیر با مقایسه این فاجعه با رویداد مشابه دیگری در آستانه مشروطیت، به تفسیر این مساله می‌پردازد که چرا چنین رویدادی به وحدت ملی در مقابل استبداد تبدیل نشده است./ ادامه مطلب »

قوانین ضد زن در دوره‌های اول تا سوم مجلس؛ آغاز محدودیت و تبعیض

در سال‌های اولیه پس از انقلاب ۱۳۵۷، بیش‌ترین تغییرات و محدودیت‌ها برای زنان جامعه ایران به‌وجود آمد. در این مطلب، مهم‌ترین قوانینی که سه مجلس اول درباره زنان تصویب کرده‌اند، در پنج بخش «مجازات‌ها»، «آزادی‌های اجتماعی»، «خانواده»، «آموزش» و «اشتغال» مرور شده‌است. در نخستین دوره مجلس ۱۸ قانون، در دومین دوره ۲۳ قانون و در سومین دوره ۲۲ قانون در رابطه با زنان، خانواده و کودکان به تصویب رسیدند. به جز این‌ها، بخشی از دیگر قوانین مهم مانند قانون مجازات اسلامی نیز به زنان اختصاص دارد… ادامه مطلب »

شکنجه و آزار فعالان حقوق زنان در زندان‌های عربستان

عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر اعلام کردند که فعالان حقوق زنان عربستان که بیش از شش‌ ماه است در بازداشت مقامات سعودی هستند،‌ تحت شکنجه و آزار روانی و جسمی قرارداشتند. واشنگتن پست نیز به نقل از چهار منبع آگاه که از نزدیکان این زندانیان هستند، می‌گوید که این فعالان در حین بازجویی با شوک الکتریکی، شلاق، ضرب و شتم و بی‌خوابی اجباری شکنجه شده‌اند. ادامه مطلب »

زنان فلسطینی: قربانیان خشونت خانگی

سازمان‌های غیردولتی فلسطین می‌گویند قربانیان خشونت خانگی در فلسطین «جایی برای رفتن ندارند» و ناچار به سکوت می‌شوند. زنان فلسطینی ساکن اسرائیل تحت خشونت خانگی ناشی از قواعد جامعه مردسالار و ادامه روند اشغال در این مناطق قرار دارند اما به دلیل اینکه اسرائیل کنترل خدمات عمومی را در دست دارد، نمی‌توانند از حمایت قانون برخوردار شوند… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی