امروز:   بهمن ۹, ۱۳۹۸    
فيسبوک
نوامبر 2018
د س چ پ ج ش ی
« اکتبر   دسامبر »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Archive for آذر ۷ام, ۱۳۹۷

لطفا تماشاچی آزار زنان نباشید!

نیمی از زنانی که  در دنیا به قتل می‌رسند توسط اعضای خانواده و همسرانشان کشته می‌شوند!‌ اما معنی این جمله این نیست که تنها نوع خشونت علیه زنان،‌ خشونت خانگی است، تنها جایی که خشونت علیه زنان رخ می‌دهد پشت درهای بسته خانه است و خشونت علیه زنان حتما باید منجر به «قتل» شود تا به حساب بیاید… ادامه مطلب »

باروت

روح‌انگیز پورناصح*: چشم‌هایم را با وحشت باز کردم. صدای قلبم را می‌شنیدم. نمی‌دانم چرا کاری نکرده بودم. همینطوری ایستاده و تماشا کرده بودم. شاید هم می‌ترسیدم. آره می‌ترسیدم دهانم را باز کرده نکرده، کاری انجام داده نداده با کلمه‌های لخت و تند او مواجه شوم. اما اصلاً به او مربوط نبود. ولی مگر مسئله‌ی ربط است. اصلاً مگر گوش می‌کند تا ببیند به او ربط دارد یا نه! انگار فقط می‌خواهد اعتراض کند. شاید هم می‌خواهد بگوید تو هیچ‌چیز نیستی. شاید هم می‌خواهد بگوید حرف‌ها و کارهایت به هیچ دردی نمی‌خورد! ادامه مطلب »

خانه، ناامن‌ترین محل برای زنان دنیا است

براساس ‌یک پژوهش انجام شده توسط سازمان ملل،‌ خانه خطرناک‌ترین محل زندگی برای زنان در سراسر دنیا و خشونت خانگی مرگبارترین نوع خشونت علیه زنان است. یوری فدوتوف رئیس دفتر جرائم و مواد مخدر سازمان ملل گفته است علی‌رغم اینکه ۸۰ درصد کسانی که در جهان به قتل می‌رسند مردان هستند، اما زنان همچنان هزینه بالاتری را به‌خاطر نابرابری جنسیتی، تبعیض و کلیشه‌های منفی می‌پردازند. آنها معمولا توسط شریک زندگی یا اعضای خانواده کشته می‌شوند که خانه را برای آنها خطرناکترین محل زندگی می‌کند… ادامه مطلب »

قربانیان خشونت سکوت نکنند

جنبش‌های اجتماعی و تلاش برای منع خشونت علیه زنان
قربانیان خشونت سکوت نکننددر ایران موارد خشونت علیه زنان، در مواردی مانند پرونده‎های خاصی چون تجاوز به زنان یا اسیدپاشی که گاه حتی متهم‎های آن شناسایی نشده‎اند دیده می‎شود. روز ۲۵ نوامبر روز جهانی خشونت علیه زنان بود. از سال ۱۹۸۱، ۲۵ نوامبر هر سال (معادل چهارم یا پنجم آذر) به‍‌‎عنوان روز جهانی رفع خشونت علیه زنان برگزیده شده‌ است. این روز برای یادآوری عزم همگانی برای مبارزه با خشونت علیه زنان انتخاب شده‌ است. ادامه مطلب »

تهدیدها فقط بر شمار معترضان افزود

بیست و سومین روز اعتراض کارگران نیشکر هفت‌تپه و هجدهمین روز اعتراض کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران؛ با وجود هشدار رئیس قوه قضائیه و تهدید کارگران از سوی اشخاص ناشناس، خواسته‌ها تغییر نکرد، فقط بر شمار معترضان افزوده شد. کارگران نیشکر هفت‌تپه خواهان آزادی اسماعیل بخشی، نماینده خود و خلع یلد از بخش خصوصی‌اند. کارگران فولاد اهواز نیز خواهان راه‌اندازی خط تولید، ‌بازگرداندن مالکیت این مجتمع از بانک ملی به دولت و پرداخت کامل دستمزدهای معوقه‌شان هستند… ادامه مطلب »

پیشرفت حلزونی در مسیر برابری جنسیتی

«مجمع جهانی دموکراسی» که هرساله با شرکت مقامات تصمیم‌ساز سیاسی و فعالان مدنی برگزار می‌شود، فرصتی برای بحث و گفت‌وگو و یافتن راهکارهایی برای چالش‌های پیش ‌روی دموکراسی در سراسر جهان است. امسال موضوعات اصلی این مجمع «مشارکت عمومی، سیاسی و اقتصادی زنان» و «مبارزه با خشونت علیه زنان با توجه به جنبش #من‌هم» بود. «در یک دهه‌ی گذشته پیشرفت در زمینه‌ی برابری جنسیتی بسیار کند بوده و ما با سرعت حلزونی جلو می‌رویم.»… ادامه مطلب »

مهلت فیفا به ایران برای لغو ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها

defaultکارشناسان فیفا می‌خواهند به منظور پایان دادن به ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها برای ایران مهلت قانونی تعیین کنند. فشار فیفا سبب شد که در یکی از مسابقات بین‌المللی فوتبال تعدادی از تماشاگران زن به استادیوم راه پیدا کنند. مقررات فیفا اعمال هرگونه تبعیض جنسی را در این فدراسیون منع می‌کند؛ اگرچه برخی از سران این فدراسیون ترجیح می‌دهند که از انتقاد عمومی به دولت ایران پرهیز کنند… ادامه مطلب »

نخستین قانون حجاب

حقوق و مجازات‎های زنان در قانون آشور میانه
این متن ترجمه یکی از چند کتبیه قانون آشور است. برای من به عنوان یک زن این کتیبه ازآن جهت جالب است که ما را با قانون ازدواج و شیربها و جهیزیه و طلاق و سرپرستی زنان در آن دوران آشنا می‎کند، و نیز اینکه قانون دست شوهر را در مجازات زن، و دست پدر را در مجازات دختر باز می‌گذاشته تا هرگونه که می‌خواهند با زن و دختر رفتار کنند و حتی آنها را بکشند. شاید جالب‌ترین قانون برای ما زنان ایرانی در این کتیبه، ماده ۴۰ درباره قانون حجاب باشد … ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی