امروز:   بهمن ۵, ۱۳۹۸    
فيسبوک
دسامبر 2018
د س چ پ ج ش ی
« نوامبر   ژانویه »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Archive for دی, ۱۳۹۷

تاریخ سازی دختر شطرنج باز ایران

سارا سادات خادم‌الشریعه بانوی شطرنج ایران که عنوان نایب قهرمانی جوانان جهان را در سال ۲۰۱۴ کارنامه دارد نخستین شطرنج باز زن کشور است که علاوه بر کسب درجه استاد بزرگ بانوان در سن ۱۸ سالگی، در هشتاد و چهارمین کنگره شطرنج جهان، توانست عنوان استاد بین‌المللی شطرنج را به دست آورد…/ ادامه مطلب »

اسفند ۱۳۵۷: تظاهرات شش روزه‌ای که حجاب اجباری را به تعویق انداخت

آدم تمام آن ماه‌ها یاد گرفته بود و تجربه کرده بود که این‌ها مهم است و می‌شود رفت در خیابان یک چیزی را خواست و به آن رسید. این‌ها یک حس قدرتی به آدم می‌دهد که مهم است [برای خواسته‌ات به خیابان] بروی و می‌توانی..در روزهای پس از پیروزی انقلاب، تشکیل گروه‌های زنان از سوی زنان به ویژه از سوی اعضاء و طرفداران احزاب سیاسی چپ، سرعت گرفت و تا قبل از هشت مارس، چندین گروه زنان اعلام موجودیت کردند…/ ادامه مطلب »

هفت تپه؛ خانواده علی نجاتی از وضعیت نامناسب سلامتی وی خبر دادند

روز شنبه خانواده علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه موفق به دیدار با وی شدند، آنها از وضعیت نامناسب سلامتی او خبر دادند و گفتند که علی نجاتی به شدت لاغر و رنگ پریده شده و در بندی شلوغ در زندان شوش نگهداری می شود امری که در سایه وضعیت نامناسب محیط نگهداری سلامتی او را بیشتر از پیش در معرض خطر قرار داده است…/ ادامه مطلب »

انتقال جنسی ایدز بین زنان کشور ۱۰ برابر شده است

آموزش و پرورش درباره مسائل جنسی صحبت نمی کند زیرا معتقد است دانش آموزان بی بند و بار می شوند و این مشکلی است که ما با آن مواجه هستیم…اکثر مبتلایان به ویروس ایدز در کشور ۲۵ تا ۴۰ ساله هستند و به علت ضعف اطلاع رسانی و نبود آموزش در مورد انتقال ایدز از طریق رفتارهای پرخطر جنسی، جوانان در معرض ابتلا به این بیماری هستند. به نظررئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران در حال حاضر بیشترین انتقال ایدز بر اثر روابط جنسی رخ می دهد یک زمانی بیشترین شیوع این بیماری در بین معتادان بود …/ ادامه مطلب »

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه علوم و تحقیقات + ویدئو

به دنبال واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم و تحقیقات، دانشجویان این دانشگاه خواهان استعفای مسئولین این دانشگاه از جمله علی اکبر ولایتی رئیس هیات مدیره و محاکمه ی آن ها شده اند.. مادر نیلوفر رادمهر یکی از دانشجویان درگذشته باحضور در جمع دانشجویان تجمع کننده گفت: من مادر نیلوفر رادمهر هستم که در این حادثه دخترم از دستم رفت. مسئولان دانشگاه باید به من پاسخگو باشند و من تا پاسخ نگیرم از اینجا نمی روم و تا حق دخترم را نگیرم آرام نمی شوم.…/ ادامه مطلب »

«کودک‌همسری برای رفع نیاز جنسی دو نوجوان نیست»

شهناز سجادی، دستیار ویژه در امور حقوق شهروندی معاونت امور زنان و خانواده از رد طرح ممنوعیت ازدواج دختران کمتر از ۱۳ سال در مجلس انتقاد کرده و گفته است کودک‌همسری آسیبی است که براثر فقر فرهنگی و اعتیاد در طبقات ضعیف، حاشیه‌نشین و فرودست جامعه اتفاق می‌افتد. او می گوید: «متاسفانه رویکرد مجالس ما در همه ادوار نسبت به زنان و کودکان دارای اشکال است. ما از مجالس قانون‌گذاری که اجازه می‌دهد، ناپدری با فرزندخوانده ازدواج کند، انتظار نداریم که با کودک‌همسری مخالفت کنند.»../ ادامه مطلب »

ایران همچنان در قعر جدول برابری جنسیتی در دنیا گیر افتاده است

مجمع اقتصاد جهانی، گزارش بررسی شکاف جنسیتی در دنیا در سال ۲۰۱۸ را در روز ۱۸ دسامبر منتشر کرد و بر طبق این گزارش ایران همچنان در قعر جدول برابری جنسیتی در دنیا قرار دارد. ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی در شاخص مشارکت اقتصادی در رتبه ۱۴۳‌ام برابری جنسیتی و در شاخص بهداشت و بقا در رتبه ۱۲۷، در دستیابی به آموزش و تحصیل در رتبه ۱۰۳ و در قدرت سیاسی در رتبه ۱۴۱‌ام جهانی قرار دارد…/ ادامه مطلب »

مجلس علیه اعلامیه جهانی حقوق بشر و کنوانسیون بین‌المللی حقوق کودک

در اقدامی که خلاف اعلامیه جهانی حقوق بشر و نیز کنوانسیون بین المللی حقوق کودک است، کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس طرح کودک همسری که در آن ازدواج دختران زیر ۱۳ سال ممنوع شده است را رد کرد اما به گفته فعالان مدنی در ایران و برخی از نمایندگان مجلس پیگیری برای ممنوع کردن ازدواج کودکان ادامه خواهد داشت…/ ادامه مطلب »

مرگ فجیع کودک باردار ۱۶ ساله در کهگیلویه و بویراحمد

زهرا یکی از قربانیان ازدواج کودکان در ایران به شمار رفته و در واقع او قربانی قوانین ظالمانه قرون وسطایی رژیم جمهوری اسلامی و ناهنجاری های ناشی از آن است . قوانینی که ازدواج کودکان را به رسمیت می شناسد .. در سال جاری تاکنون پنج مورد خودسوزی زنان در بخش دیشموک گزارش شده که از این تعداد چهار نفر جان خود را از دست داده‌اند .. / ادامه مطلب »

قضاوتِ قاضی‌القضات، حالا که مرده است

داوری کار دشواری‌ست. در جهان متمدن امروزی “قضاوت نکن” در محاوره روزمره پیاپی توصیه می‌شود. اما این تاکید بر مناسبات مردم با مردم جاری است. به حکومت و قاضی که می‌رسد، داوری حق و حتی تکلیف هر شهروندی است که با او قانونمند برخورد نشده و مجموعه قضائی کشور، زندگی او را بی آن که رفتارش مصداق دقیق مجرمانه داشته باشد، بی سامان کرده است…/ ادامه مطلب »

یک روز با زنان تن‌فروش خیابان های‌گلبرگ و رشید تهران

یک روز با زنان تن فروش خیابان های گلبرگ و رشید تهران/ فاطمه محمدیخیابان های گلبرگ و رشید تهران از اماکن معروف به تن فروشی در تهران هستند. وضعیت این دو خیابان به گونه ای است که عموماً در شب تاکسی پیدا نمی شود و اگر در کنار خیابان بایستی، مشتریان با خودروهایشان در مقابلت توقف کرده و نرخ تعیین می کنند. برای گفتگو با اهالی محل و زنان تن فروش به این محل رفتم… ادامه مطلب »

شلیک گاز اشک‌آور به تجمع معلمان اصفهان + ویدئو

روز پنجشنبه۶ دی ۹۷ ماموران و نیروهای حکومتی شامل مرد و زن، به منظور ممانعت از تجمع معلمان و فرهنگیان در اصفهان، به تجمع کنندگان با اسپری فلفل و گاز اشک‌آور حمله کردند. نیروهای گارد ضدشورش چادر یکی از خانم های معلم را بجرم اینکه موبایل داشت، از سرش کشیدند تا بتوانند موبایل او را بگیرند. اما سایر معلمان و مردم حاضر در صحنه به کمک وی رفته و آن خانم را فراری دادند…/ ادامه مطلب »

آقایان تسلیت نگویید!

این اشک‌های تمساح را برای ما مردمی نریزید که برای شما جز ضریبی در معادلات سود و زیان نیستیم. آدم که برای عدد، برای مقدار ارزش اضافه، میزان هزینه‌های جاری، شاخص نیروی کار برای توسعه و نرخ مالیات بر مصرف اشک نمی‌ریزد…
جواب دهید! آن دانشجویان مگر برای شما چیزی بیشتر از نرخ پرداخت شهریه و ضریبی در محاسبه‌ی سود دانشگاه بودند؟ مگر چیزی بیشتر از رقم جمعیتی رانده شده به بازار آموزش برای تعویق بحران اشتغال بودند؟ نه! ادامه مطلب »

روایت حاکم شرع وقت از فاجعه ملی (کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷)

رازینی کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ را “قانونی و عادلانه” خواند اما اعتراف کرد محاکمه مجدد آنها “خیلی سریع” بود. حاکم شرع وقت ادعا می‌کند زندانیان به دلیل جرم‌هایی که در زندان مرتکب شده بودند دوباره محاکمه شدند. در  ارتباط با این ادعا، نوار صوتی گفت‌وگوی زنده‌یاد آیت‌الله منتظری با عاملان کشتار زندانیان سیاسی که در سال ۱۳۹۵ منتشر شد، این شیوهٔ ضد انسانی رژیم در برخورد با مبارزان راه آزادی را به‌وضوح در معرض داوری افکارعمومی قرار داد و جنایت‌پیشگی سران رژیم را آشکارتر کرد… ادامه مطلب »

روایت تجربه‌های شخصی از شکنجه در زندان و سلول انفرادی

تصویر مرتبط

مجید توکلی*: شکنجه در زندان‌ها یک واقعیت است. درد و رنج حاصل از آن برای فرد شکنجه‌شونده واقعی‌ترین تجربه آن روزهای تلخ و سخت است. اما اینکه شکنجه با استثناها یا ناراست‌هایی چون تاکید زیاد بر شکنجه‌ی با ابزار، داروخوراندن، تجاوز و… همراه شود؛ موجب نادیده‌گیری اصل شکنجه‌ها می‌شود. پرداختن به موضوع شکنجه در ایران در مسیر نادرستی قرار گرفته است. هولناکی، تلخی و سختیِ غیراخلاقیِ شکنجه‌های موجود در زیر چند عبارت نادرست و غلط مدفون شده است. یک رشته توییت درباره بخشی از تجربه‌های شخصی‌ام از شکنجه: ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی