امروز:   خرداد ۱, ۱۳۹۸    
فيسبوک
دسامبر 2018
د س چ پ ج ش ی
« نوامبر   ژانویه »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Archive for آذر ۱۵ام, ۱۳۹۷

برای برهم نزدن آرامش پدرم و از دست ندادن شغلش سکوت کردم

روایت رنج زنی از آزار در محیط کار: هنوز بعد از گذشت سال‌ها نتوانسته‌ام با موضوعی که اکنون شرح می‌دهم کنار بیایم و با یادآوری‌اش به هم می‌ریزم. حتی دوست نداشتم دوباره به آن فکر کنم و برای خودم یادآوری کنم؛ اما فکر کردم شاید حرف زدن و به اشتراک گذاشتن این تجربه‌ها که احتمالاً بین خیلی از ما زن‌ها مشترک است، کمک کند تا آزارگران و متجاوزان در سکوت و انفعال ما بیش از پیش به روح و روان و جسم ما آسیب نزنند… ادامه مطلب »

جنبش دانشجویی و سرکوب پیشگیرانه از سوی حکومت؛ راهکار دانشجویان چیست؟

جنبش دانشجویی و سرکوب پیشگیرانه از سوی حکومت؛ راهکار دانشجویان چیست؟/ ساقی لقاییاعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶ که جرقه آغازین آن مشکلات معیشتی و اقتصادی طبقات آسیب پذیر جامعه بود با پپشرو بودن توده مردم بدون رهبری گروه‌های سیاسی و اجتماعی از سوی گروه‌های اجتماعی مختلف از جمله معلمان، کارگران، زنان و دانشجویان ادامه یافت. اما نقش جنبش دانشجویی در این اعتراضات چه بود؟ا ادامه مطلب »

۶۵مین سالگرد ۱۶ آذر، روز دانشجو و زایش ندای «اتحاد، مبارزه، پیروزی»

در حیات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی میهن ما دوره‌ای نبوده که جنبش دانشجویی حضوری پررنگ و مهم نداشته باشد. این جنبش در چهاردههٔ گذشته دُوره‌هایی پرفراز و نشیب را پشت سر گذاشته است. از پیکارجویی قهرمانانه‌اش در سراسر کشور در انقلاب بهمن ۵۷ و نقش مهمی که در به‌پیروزی رساندن مرحلهٔ نخست انقلاب و ساقط کردن دیکتاتوری پادشاهی داشته و مورد آماجِ قرارگرفتن «انقلاب فرهنگی» دولت بنی‌صدر و پاکسازی‌‌ دانشجویان و یورش‌های گسترده به دانشگاه‌های کشور و ‌سال‌ها سرکوب شدن در مبارزات صنفی و سیاسی‌ تا هجدهم  تیرماه ۱۳۷۸ و یورش وحشیانه گزمگان ارتجاع و رژیم ولایت فقیه به دانشگاه‌های کشور با فریاد: «سرکوب و منکوب» کنید از دهان ولی فقیه رژیم. به‎رغم همه تلاش‌های سرکوبگرانه رژیم شرکت فعال دانشجویان کشور در اعتراض‌های مردمی‌ در دی‌ماه ۱۳۹۶ هشتاد شهر کشور را درنوردید و زنگ خطر زنده بودن جنبش دانشجویی را برای رژیم و نیروهای امنیتی آن به‌صدا درآورد… ادامه مطلب »

بیانیه جمعی از وکلای دادگستری در حمایت از حقوق کارگران معترض

پنجاه و یک تن از وکلای دادگستری در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتراض کارگران در نقاط مختلف کشور به ویژه در استان خوزستان، ضمن اعلام حمایت از آنها، آمادگی خود را بری قبول وکالت آنها اعلام کردند. در ماه‌های اخیر در خوزستان حداقل در دو واحد صنعتی عمده از جمله فولاد اهواز و نیشکر هفت تپه کارگران برای مطالبه حقوق قانونی خود دست به اعتراضات گسترده‌ای زدند که در مورد فولاد اهواز این اعتراضات کماکان ادامه دارد. در این رهگذر تعداد زیادی از کارگران بازداشت و احضار شدند… ادامه مطلب »

«بیست سال از آن خزان خونچکان گذشت»

نتیجه تصویری برای عکس از محمد مختاری و محمد جعفر پویندهکانون نویسندگان ایران: در بیستمین سالگرد قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای، روز جمعه ۱۶ آذرماه، ساعت ٣ بعد از ظهر، بر مزار محمد مختاری و محمدجعفر پوینده در گورستان امامزاده طاهر، گرد هم می‌آییم و یادشان را گرامی می­‎داریم… ادامه مطلب »

زنان و زخم‌هایی که نمی‌بینیم

نتیجه تصویری برای عکس شهرزاد همتی«نبایدها» بخش بزرگی از زندگی زنان را تشکیل می‌دهند. از همان وقتی که تاکید می‌شود: دختر نباید اینطوری بخندد، دختر نباید درباره این طور مسائل حرف بزند، دختر نباید اینطوری لباس بپوشد، ‌خط‌‌کشی‌ها شروع می‌شود. خط‌‌کشی‌هایی که به بهانه تربیت زنان، آن‌ها را به وادی انزوا می‌برد. زنانی که وظیفه‌شان خوب بودن است، آدم‌هایی که وجهه زن بودنشان، بر انسان بودنشان سنگینی می‌کند. زنانی که در هر برهه و شرایطی از آن‌ها به واسطه زن بودن، گذشت کردن خواسته می‌شود و سنگین و رنگین بودن… ادامه مطلب »
جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی