امروز:   بهمن ۲, ۱۳۹۸    
فيسبوک
ژانویه 2019
د س چ پ ج ش ی
« دسامبر   فوریه »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Archive for دی ۱۹ام, ۱۳۹۷

زنان و تبعیض‌های درهم تنیده

سازمان جهاد کشاورزی با سیاست‌هایی که منافع کشاورزان و باغداران را تأمین نمی‌کند بستر را برای استخدام کارگر موقت با دستمزد پایین فراهم آورده و زنان نیز از اولویت‌های این انتخاب هستند. چنین موقعیتی سبب استقلال اقتصادی زنان می‌شود اما در جامعه‌ی پیرامون که زن کارگر پیش از زن و کارگر بودنش مادر و همسر است، هویت اقتصادی‌اش در تأمین منافع دیگری (شوهر و فرزندان) تعریف می‌شود. کار فصلی نیز نقش زن در کارِخانگی را کمرنگ نمی‌کند و به‌نوعی زن در دو میدان کار استثمار می‌شود؛ نخست کارخانگیِ بدون مزد، دوم کارِ فصلی با دستمزد پایین. در این ساختار زنان شمالی در سه سطح مورد تبعیض واقع می‌شوند؛ تبعیض مرکز _پیرامونی، تبعیض‌های طبقاتی و در نهایت تبعیض‌های جنسیتی… ادامه مطلب »

گزارش میدانی: زندگی مثل فیلم‌های جنگ جهانی دوم

سی و هفت سال سن دارد. با حقوق یک میلیون تومان در ماه کار می‌کند. برای توصیف وضعیت زندگی ایرانیان در شرایط جهش نرخ ارز، تورم رو به رشد، تحریم اقتصادی و گرانی شدید، از تمثیل جنگ و فیلم‌های جنگی استفاده می‌کند. «مثل توی فیلم‌ها که وقتی قهوه و شکر می‌بینند ذوق می‌کنند ما هم وقتی مرغ و میوه می‌بینیم ذوق می‌کنیم… و آخرش شاید در خرابه‌ها یک نفر را پیدا کنیم تا دوستمان داشته باشد و بغلش کنیم.» از او می‌پرسم چرا به جنگ و فیلمهای جنگی علاقه‌ دارد؟ جواب می‌دهد: …. ادامه مطلب »

مصائب زنان و سیاست

مصائب زنان و سیاستگفتمان سیاسی امروز پاسخگوی زن مطالبه‌گر نیست؛ سهمیه زنان در مشارکت‌های سیاسی و در سیاست‌گذاری‌های عمومی کشور در طول سال‌های پس از انقلاب هنوز به وضعیت مطلوب و هنجار خود نرسیده است. اگرچه زنان نقش به‌سزایی در جامعه امروز برعهده دارند و نیمی از جمعیت این سرزمین را تشکیل می‌دهند اما همچنان در نهادهای تصمیم‌گیر و مدیریتی، سهم کمی را به خود اختصاص می‌دهند. مشکل عمده عدم وجود سازمان‌های حمایتگر است و زنان در جایگاه‌های مدیریتی به اندازه مردان پذیرفته نمی‌شوند. درحالی‌که نگاه‌های تحلیلگر زنان در حوزه اجتماع دقیق‌تر و جزئی‌نگرتر از مردان است اما حمایت تمام قد از زنان سیاستمدار وجود ندارد… ادامه مطلب »

فکر می‌کردم برادرم اسماعیل مرده است!

گزارش سپیده قلیان از شکنجه: «من در مرحله‌ی دستگیری شاهد ضرب و شتم وحشیانه‌ی اسماعیل بخشی بودم و در روزهای بازجویی شاهد تحقیر او. به شکلی که چند بار او را مجبور کردند در مقابل دیگران به خودش هتاکی کند. حاضرم چه در مورد خودم و چه در مورد برادرم اسماعیل بخشی، در دادگاهی عادلانه برای این شکنجه‌ها شهادت بدهم…» ادامه مطلب »

تأملی بر معضل اجتماعی کودکان کار و پدیدۀ زباله گردی

در رژیم ولایت فقیه هر روز قاجعه تازه‌ای آفریده می‌شود. بحران اقتصادی کشور را در کام خود فرو برده و گرانی و گرانفروشی، احتکار و تورم امان مردم را بریده است. شکاف طبقاتی، فقر زحمتکشان و ثروت زراندوزان روز به‌روز افزایش می‌یابد. فقر و تیره‌روزی دم‌به‌دم دامن مردم و زحمتکشان را هرچه بیشتر می‌گیرد و آنان را در آنچنان تنگنای معیشتی می‌گذارد که از برآوردن حتی اولیه‌ترین نیازهای زندگی‌شان عاجز و درمانده می‌مانند. و کودکان این خانواده‌های زحمتکش در شهرها و روستاها به‌دلیل فقر فزایندۀ اقتصادی به‌جای رفتن به مدرسه ناگزیر به بازار کار رانده می‌شوند. برخی از آنان در خیابان‌ها به کار، یا به‌عبارت بهتر، به زباله‌گردی، تکدی‌گری، فروش اجناس بنجل و تن‌فروشی، اما سازمان یافته از سوی باندهای بزه‌کار، به‌کار گمارده می‌شوند… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی