امروز:   اسفند ۱, ۱۳۹۸    

Archive for اسفند, ۱۳۹۷

معلم زن بازنشسته به ۵ سال حبس محکوم شد

معصومه عسکری، معلم بازنشسته و زندانی عقیدتی محبوس در بند زنان زندان اوین به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است. وی در جریان اعتراضات سراسری مردادماه برای مدتی و سپس در آذرماه امسال توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تحمل یک ماه انفرادی در بازداشتگاه وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین در تهران به بند زنان این زندان منتقل شده و هم اکنون در حال تحمل مدت محکومیت خود است…/ ادامه مطلب »

از ۸۸ تا ۹۷: جنبش زنان، صاعقه‌زده اما همچنان زنده

جنبش زنان که از اوایل دهه‌ی ۷۰ شروع به بازسازی مجدد خود کرده بود و در دهه‌ی ۸۰ با نهادسازی و سازمان‌دهی، صدای حق‌خواهی و اعتراضش را بلند کرده بود و برای تحقق مطالباتش برنامه‌ریزی می‌کرد، بعد از ناآرامی‌های ۱۳۸۸، با وضعیت جدیدی مواجه شد. وضعیتی که از یک سو به دلیل سرکوب‌ها و انسداد فضای سیاسی کشور، امکان ادامه‌ی فعالیت به شکل قبلی را ناممکن کرده بود و از سوی دیگر با بازداشت بسیاری از فعالان زن در اعتراضات ۸۸ و خروج تعداد قابل توجهی از اعضای فعالش که بسیاری از آنها از نیروهایی با قدرت برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی بودند../ ادامه مطلب »

نگاهی آماری به مسئله اعتیاد دانش آموزان

هرچند آمار عریان، آزار دهنده و رعب آور است، لیکن هولناک تر آن است که ما تلخی حقیقت را فرو بگذاریم و به تاسی از تفکر معیوب حاکم بر ملاحظات اجتماعی، با استراتژی بقای مواد مخدر تعامل کنیم و بنشینیم تا این چرخه بچرخد و قاچاقچیان، مواد مخدر را وارد کنند و دستگاه ها برای مبارزه پول بگیرند و یک عده با اندوه حسرت های ناتمام، در گوشه و خلوت خیابان به اجساد مغلوب خود لگد بزنند و مصرف کنند تا دنیا از حرکت بایستد و این دور محصور بماند و این چرخه باز هم بچرخد…/ ادامه مطلب »

ما باید تعریف‌مان از جنبش زنان را تغییر دهیم

تصویر مرتبطبه مناسبت هشت مارس روز جهانی زن
گفتگو با هاله صفرزاده: فرض کنیم که ما از تعدادی زن صحبت می‌کنیم که دور هم جمع شده‌اند و می‌خواهند شرایط زنان را تغییر دهند. برای اینکار باید یک بنیان نظری داشته باشند که بر مبنای آن جامعه و مسائل را تحلیل کنند تا ببینند چیزهایی که می‌خواهند تغییر دهند، دقیقا چه هستند. با این وصف برای من این سئوال مطرح می‌شود که با این تنوع نظری میان فعالان جنبش زنان، آیا ما می‌توانیم فقط راجع به یک “جنبش زنان” در ایران یا دنیا حرف بزنیم یا با جنبش‌های مختلفی روبرو هستیم؟ ادامه مطلب »

از محفل‌های زنان در دهه شصت تا شورمندی‌های سال ۸۸

تجمع زنان در سال ۱۳۸۴ در پارک دانشجوی تهرانپایان جنگ، که علی‌الاصول می‌توانست فعالیت‌های مدنی و حقوقی را سبب شود، با اعدام‌های گروهی سال ۱۳۶۷ ترسی نو ایجاد کرد و سرخوردگی میان روشنفکران و فعالان سیاسی افزایش یافت. روی کار آمدن دولتی با شعار «سازندگی» نیز نتوانست در جامعه سرخورده امید به تحول اجتماعی ایجاد کند. علی‌رغم چنین فضایی، زنان فمینیست سکولار و زنان خانواده‌های زندانیان، که همدیگر را دوباره پیدا کرده بودند، در گروه‌های کوچک و در محافل خانگی با ترس‌و‌لرز دور هم جمع می‌شدند. در این محافل، که به دوره‌های فیلم یا دوره‌های کتابخوانی اختصاص داشت، برنامه‌ای عملی برای حل معضلات سهمگینی که پیش روی زنان بود دیده نمی‌شد… ادامه مطلب »

مجازات مرگ – گفتاوردهایی از منتقدان

کنگره جهانی مبارزه با مجازات مرگ، بروکسل، ۲۷ فوریه تا اول مارس ۲۰۱۹/ ۷ تا ۱۰ اسفند؛ سلب حق زندگی عملی غیراخلاقی است و جنایتی بزرگ. هرگز نباید جنایت را با جنایت پاسخ داد. به‌طور تاریخی اعدام مجرمان و مخالفان سیاسی تقریبا در همه جوامع انجام شده است؛ هم به‌عنوان مجازاتی برای جرایم و هم برای سرکوب مخالفان. در سال‌های گذشته اما مخالفت با مجازات مرگ در کشورهای مختلف شدت گرفته است تا جایی که اکنون از میان ۱۹۶ کشور دنیا بیش از دو سوم‌شان -یعنی ۱۴۱ کشور- مجازات مرگ را یا به‌طور کلی از قوانین خود حذف کرده‌اند یا در عمل آن را اجرا نمی‌کنند… ادامه مطلب »

پدری که دخترش را به قاچاق‌بر سپرد

اولین بار او را در یکی از خیابان‌های منتهی به میدان «آمونیا» آتن ملاقات کردم. ساعت چهار صبح بود که در خیابان‌ها به دنبال پناه‌جویان ایرانی بودم. او به همراه دوستش که قبلا ملاقات کرده بودم، از دیسکو خارج شده بود. …وقتی گفت چاره‌ای نداشتم و باید دخترم را می‌فرستادم، زبانم خشک شده بود و وحشت زده نگاهش می‌کردم. باور نمی‌کردم پدری حاضر شود دختر چهارساله‌اش را به افرادی بسپارد که هیچ از آن‌ها نمی‌داند. پرسیدم خانواده یونانی را می‌شناختی؟ مدام در سرم این سوال می‌چرخید که چه بر سر این کودک آمده است؟ اگر به مقصد نمی‌رسید، چه؟ اگر در راه مورد آزارجنسی قرار گرفته باشد، چه کسی می‌تواند از راز کودکانه اما پرخشونت او پرده بردارد؟ ادامه مطلب »

مادر

برای مادر، فروغ تاجبخش (مادر لطفی)
خاوران چشم به راه تست
این خاکِ از عشق و استخوان
نامت را فریاد می زند
بی تو ما به کدام درگاه
رو خواهیم آورد!؟ ادامه مطلب »

گزارش خشونت علیه زنان ۲۰ درصد افزایش یافته است

نتیجه تصویری برای عکس خشونت علیه زنانرئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: «شناسایی و گزارش موارد معلول‌آزاری، سالمندآزاری و همسرآزاری از جمله خشونت علیه زنان به دلیل رشد خدمات اورژانس اجتماعی و افزایش آگاهی مردم به‌طور متوسط۲۰درصد افزایش یافته است». زنان مبارز ایران به‌درستی می‌دانند که برای محو خشونت علیه زنان و ریشه‌های آن، آگاهی‌رسانی به زنان- به‌خصوص زنان کارگر، کارمند و زنان سرپرست خانوار- در گام نخست سازمان‌دهی مبارزه‌یی متحد با برنامه‌های واپس‌گرایان حاکم در زمینهٔ اعمال هرچه بیشتر خشونت دولتی، و نیز رواج عنصر آگاهی در جامعه به‌هدف زدودن انواع خشونت‌ها، ازجمله خشونت ضد زنان، در میهن خشونت‌زدهٔ ما است. این امر با مبارزه در راه طرد رژیم خشن و زن‌ستیز ولایت‌فقیه پیوندی بلافصل دارد… ادامه مطلب »

«لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت قابل اصلاح نیست»

غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول و سخنگوی قوه قضائیه در مورد سرنوشت لایحه تامین امنیت زنان علیه خشونت گفت این لایحه اصلاح‌پذیر نیست و احتیاج به بازنگری اساسی دارد. با وجود گذشت بیش از ۷ سال از تدوین این لایحه، هنوز بر سر نوع مجازات‌های پیش‌بینی‌شده برای خشونت‌گران اختلاف نظر وجود دارد… ادامه مطلب »

ازدواج کودکان در افغانستان: دختری در بطن مادر، نامزد پسر ۱۱ ساله

شامگاهِ یک زمستان در دهکده‌ای درهلمند، جشن و پایکوبی به رسم سنتی برپا می‌شود. در دهکده‌ای که فرهنگ‌های دیرینه و سنت‌های به‌جا مانده از گذشتگان، هنوز حکم‌فرمایی می‌کنند. خویشاوندان دور و نزدیک، جشنی دارند تا آوازه آن به گوش همگان در محله بپیچد. خانواده‌ای در این دهکده، در ولسوالی گرشک هلمند، پسر بچه ۱۱ سالهِ‌شان را با یک نوزاد ۴۰ ‌روزه، نامزد می‌کنند. پسر اما بی‌خیال از این ماجرا به کار مشغول است… ادامه مطلب »

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان؛

 فراخوان تحصن سراسری فرهنگیان از ۱۲ تا ۱۴ اسفندماه
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان با انتشار بیانیه ای معلمان سراسر کشور را به اعتصاب و خودداری از رفتن به کلاس های درس در روزهای ۱۲، ۱۳ و ۱۴ اسفند ماه ۹۷ فراخوانده است. در این بیانیه آزادی فعالان صنفی فرهنگی، رفع تمام موانع قانونی برای فعالیت آزاد تشکلهای صنفی به عنوان مطالبات اصلی معلمان ذکر شده است. این شورا اعلام کرده است در صورت عدم تحقق مطالباتشان برنامه های بعدی اعتراضی خود را اعلام خواهد کرد. ادامه مطلب »

به دلیل محدودیت ها در ایران

می توان از رویکرد پوپولیسی در جنبش زنان بهره برد

آیا مطالبه‌ی حجاب، سیاسی است؟ فعالان جنبش زنان، باید در مورد حجاب در چه عرصه‌هایی کنشگری کنند؟ عرصه مقاومت در زندگی روزمره یا سیاست کلان؟ عصر ارتباطات نقش موثری در پیدایش و رونق جریان‌های پوپولیستی در جنبش زنان ایرانی داشته است. فمینیست‌های ایرانی نظرات متفاوتی درباره رویکرد فعالان زن با موضوع حجاب و پوپولیسم و کنشگری در جنبش زنان دارند ادامه مطلب »

سوگندها قربانی طرد اجتماعی می شوند

نشست «سوگندی که شکسته شد» بازخوانی پرونده دختران ساکن محلات حاشیه از دیدگاه مددکاری، جامعه شناسی و روان شناختی است که با حمایت جمعیت امداد دانشجویی- مردمی امام علی (ع) برگزار شد.سوگند و مینا دو دختر نوجوان از محلات حاشیه تهران بودند که به خاطر داشتن خانواده ناسالم، رشد در محله ای پر از معضلات اجتماعی، فقر و در نهایت طرد از اجتماع و بی پناهی، اقدام به خودکشی کردند. ادامه مطلب »

در حمایت از عصیان زنان علیه حجاب اجباری

کلیپ اهدایی شکیب مصدق در حمایت از مبارزه زنان علیه حجاب اجباری: چهل سال پس از خروش زنان در ۸ مارس ۱۳۵۷ علیه فرمان حجاب اجباری و در سالگرد خیزش دی ماه ۹۶ زحمتکشان و فرودستان و سالگرد جنبش سرفراز زنان خیابان انقلاب، در زمانۀ اعتلای مبارزات و اعتصابات و تظاهرات کارگران، معلمان، کشاورزان، ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی