امروز:   آذر ۲, ۱۳۹۸    
فيسبوک
فوریه 2019
د س چ پ ج ش ی
« ژانویه   مارس »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
آخرین نوشته ها

Archive for بهمن ۱۹ام, ۱۳۹۷

زنان و چهل سال «جمهوری اسلامی» در ایران

Iran Zuschauer 70er Jahre (daneshju.ir)واضح‌ترین و پرتنش‌ترین تضادهای ساختار سیاسی، حقوقی و ایدئولوژیک جمهوری اسلامی ایران در مسائل زنان و در عرصهٔ جنسیت و سکسوالیته به نمایش درآمده است. حقوق زنان اولین قربانی انقلابی بود که خیلی زود در مسیری واپس‌گرا و ارتجاعی قرار داده شد. بیهوده نبود که اولین اعتراض‌های وسیع خیابانی در این حکومت توسط زنان صورت گرفت. و هزاران تن از زنان شهری به طور خودجوش، به خیابان‌ها ریختند و ضمن بزرگداشت روز جهانی زن به اعلام اجباری شدن حجاب شرعی توسط خمینی و لغو اصلاحات ایجاد شده در قوانین خانواده و برکناری زنان قاضی از شغل قضاوت و برنامه‌های تبعیض‌گرا و زن‌ستیز و… اعتراض کردند و فریاد برآوردند که «آزادی، برابری، نه شرقی است نه غربی، جهانی است!» یا «ما انقلاب نکردیم تا به عقب برگردیم!»… ادامه مطلب »

۴۰ سال دروغ حکومت جمهوری اسلامی ایران: رونمایی از یک سند دستگاه قضایی ایران

گزارشگران بدون مرز (RSF) در کنفرانسی مطبوعاتی در تاریخ ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ با حضور شیرین عبادی و دیگر کنشگران و پژوهشگران و شاهدان سه دهه سرکوب همچون منیره برادران، ایرج مصداقی و رضا معینی از وجود پرونده‌ای رایانه‌ای که در آن شمار زیادی از بازداشتها، زندانی‌ کردن‌ها و اعدام‌ها در تهران ثبت شده است، پرده برداشت و دروغ حکومتی بزرگی را  که به مدت ۴۰ سال درباره سرکوب قضایی گفته شده است، بر ملا کرد… ادامه مطلب »

منصوره بهکیش: شعارهای عدالت‌خواهانه‌ی خمینی همه را هیجان‌زده کرده بود

…انقلاب ۲۲ بهمن نقطه‌ی عطفی در تاریخ جنبشهای آزادی‌خواهانه و عدالتطلبانه‌ی ‌مردم ایران بود. مردم نشان دادند که برای آزادی و عدالت و برابری در مقابل حکومت دیکتاتوری و تمامیتخواه خواهند ایستاد ولی متأسفانه شرایط لازم برای انقلاب مهیا نبود و برای همین آن‌چه پیش آمد، فاجعهبار شد… ادامه مطلب »

کند شدن «تیغ سنت» بر تن زنان

Risultati immagini per ‫ختنه زنان آفریقا‬‎به بهانه ۶ فوریه روز جهانی مبارزه با ختنه زنان؛ گفته می‌شود ظهور آداب مربوط به بریدن آلت تناسلی زنان برای اولین‌بار در اطراف دره رود نیل اتفاق افتاده و از آنجا به نواحی اطراف مانند حوزه رود نیل، شمال شرقی و غرب آفریقا گسترش یافته است. در ایران به گفته رایحه مظفریان فعال و پژوهشگر حوزه زنان و  نویسنده کتاب «تیغ و سنت» بر اساس تحقیقی که در سال ۹۴ انجام شد، قشم یکی از بالاترین آمارها را درباره ناقص‌سازی جنسی زنان در ایران دارد؛ « با حدود ۸۳ درصد قربانی که البته بیشترشان اهل تسنن هستند.» او می‎گوید:« در همه موارد، ختنه‌کننده یا ختّان دایه محلی بوده که ختنه‌کردن را به صورت موروثی یاد گرفته و هیچ آموزش حرفه‌ای ندیده است.» ادامه مطلب »

انقلاب ۵۷ و مسئله زن

پیش از انقلاب ۵۷، با اینکه جامعه ایران یک جامعه سنتی بود، اما تلاش‌هایی برای تغییر شرایط زنان صورت می‌گرفت. این تلاشها را می‌توان در اصلاح قوانین به نفع زنان مشاهده نمود، اصلاحاتی که عمدتا توسط حکومت انجام می‌شد و محصول مبارزات اجتماعی و مدنی زنان نبود. این اصلاحات همواره مورد مخالفت روحانیت قرار می‌گرفت، اصلاحاتی مانند اعطای حق رای به زنان، اعطای حق قیمومت و سرپرستی به مادران، افزایش سن قانونی ازدواج، برخورداری زنان از حق طلاق و … که به بهبود شرایط زنان و استقلال آنان کمک می‌کرد، توسط روحانیت مخالف شرع خوانده می‌شد… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی