امروز:   آبان ۲۲, ۱۳۹۸    

Archive for اسفند ۸ام, ۱۳۹۷

از محفل‌های زنان در دهه شصت تا شورمندی‌های سال ۸۸

تجمع زنان در سال ۱۳۸۴ در پارک دانشجوی تهرانپایان جنگ، که علی‌الاصول می‌توانست فعالیت‌های مدنی و حقوقی را سبب شود، با اعدام‌های گروهی سال ۱۳۶۷ ترسی نو ایجاد کرد و سرخوردگی میان روشنفکران و فعالان سیاسی افزایش یافت. روی کار آمدن دولتی با شعار «سازندگی» نیز نتوانست در جامعه سرخورده امید به تحول اجتماعی ایجاد کند. علی‌رغم چنین فضایی، زنان فمینیست سکولار و زنان خانواده‌های زندانیان، که همدیگر را دوباره پیدا کرده بودند، در گروه‌های کوچک و در محافل خانگی با ترس‌و‌لرز دور هم جمع می‌شدند. در این محافل، که به دوره‌های فیلم یا دوره‌های کتابخوانی اختصاص داشت، برنامه‌ای عملی برای حل معضلات سهمگینی که پیش روی زنان بود دیده نمی‌شد… ادامه مطلب »

مجازات مرگ – گفتاوردهایی از منتقدان

کنگره جهانی مبارزه با مجازات مرگ، بروکسل، ۲۷ فوریه تا اول مارس ۲۰۱۹/ ۷ تا ۱۰ اسفند؛ سلب حق زندگی عملی غیراخلاقی است و جنایتی بزرگ. هرگز نباید جنایت را با جنایت پاسخ داد. به‌طور تاریخی اعدام مجرمان و مخالفان سیاسی تقریبا در همه جوامع انجام شده است؛ هم به‌عنوان مجازاتی برای جرایم و هم برای سرکوب مخالفان. در سال‌های گذشته اما مخالفت با مجازات مرگ در کشورهای مختلف شدت گرفته است تا جایی که اکنون از میان ۱۹۶ کشور دنیا بیش از دو سوم‌شان -یعنی ۱۴۱ کشور- مجازات مرگ را یا به‌طور کلی از قوانین خود حذف کرده‌اند یا در عمل آن را اجرا نمی‌کنند… ادامه مطلب »

پدری که دخترش را به قاچاق‌بر سپرد

اولین بار او را در یکی از خیابان‌های منتهی به میدان «آمونیا» آتن ملاقات کردم. ساعت چهار صبح بود که در خیابان‌ها به دنبال پناه‌جویان ایرانی بودم. او به همراه دوستش که قبلا ملاقات کرده بودم، از دیسکو خارج شده بود. …وقتی گفت چاره‌ای نداشتم و باید دخترم را می‌فرستادم، زبانم خشک شده بود و وحشت زده نگاهش می‌کردم. باور نمی‌کردم پدری حاضر شود دختر چهارساله‌اش را به افرادی بسپارد که هیچ از آن‌ها نمی‌داند. پرسیدم خانواده یونانی را می‌شناختی؟ مدام در سرم این سوال می‌چرخید که چه بر سر این کودک آمده است؟ اگر به مقصد نمی‌رسید، چه؟ اگر در راه مورد آزارجنسی قرار گرفته باشد، چه کسی می‌تواند از راز کودکانه اما پرخشونت او پرده بردارد؟ ادامه مطلب »

مادر

برای مادر، فروغ تاجبخش (مادر لطفی)
خاوران چشم به راه تست
این خاکِ از عشق و استخوان
نامت را فریاد می زند
بی تو ما به کدام درگاه
رو خواهیم آورد!؟ ادامه مطلب »

گزارش خشونت علیه زنان ۲۰ درصد افزایش یافته است

نتیجه تصویری برای عکس خشونت علیه زنانرئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: «شناسایی و گزارش موارد معلول‌آزاری، سالمندآزاری و همسرآزاری از جمله خشونت علیه زنان به دلیل رشد خدمات اورژانس اجتماعی و افزایش آگاهی مردم به‌طور متوسط۲۰درصد افزایش یافته است». زنان مبارز ایران به‌درستی می‌دانند که برای محو خشونت علیه زنان و ریشه‌های آن، آگاهی‌رسانی به زنان- به‌خصوص زنان کارگر، کارمند و زنان سرپرست خانوار- در گام نخست سازمان‌دهی مبارزه‌یی متحد با برنامه‌های واپس‌گرایان حاکم در زمینهٔ اعمال هرچه بیشتر خشونت دولتی، و نیز رواج عنصر آگاهی در جامعه به‌هدف زدودن انواع خشونت‌ها، ازجمله خشونت ضد زنان، در میهن خشونت‌زدهٔ ما است. این امر با مبارزه در راه طرد رژیم خشن و زن‌ستیز ولایت‌فقیه پیوندی بلافصل دارد… ادامه مطلب »
جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی