امروز:   آبان ۲۲, ۱۳۹۸    

Archive for اسفند ۹ام, ۱۳۹۷

معلم زن بازنشسته به ۵ سال حبس محکوم شد

معصومه عسکری، معلم بازنشسته و زندانی عقیدتی محبوس در بند زنان زندان اوین به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است. وی در جریان اعتراضات سراسری مردادماه برای مدتی و سپس در آذرماه امسال توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تحمل یک ماه انفرادی در بازداشتگاه وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین در تهران به بند زنان این زندان منتقل شده و هم اکنون در حال تحمل مدت محکومیت خود است…/ ادامه مطلب »

از ۸۸ تا ۹۷: جنبش زنان، صاعقه‌زده اما همچنان زنده

جنبش زنان که از اوایل دهه‌ی ۷۰ شروع به بازسازی مجدد خود کرده بود و در دهه‌ی ۸۰ با نهادسازی و سازمان‌دهی، صدای حق‌خواهی و اعتراضش را بلند کرده بود و برای تحقق مطالباتش برنامه‌ریزی می‌کرد، بعد از ناآرامی‌های ۱۳۸۸، با وضعیت جدیدی مواجه شد. وضعیتی که از یک سو به دلیل سرکوب‌ها و انسداد فضای سیاسی کشور، امکان ادامه‌ی فعالیت به شکل قبلی را ناممکن کرده بود و از سوی دیگر با بازداشت بسیاری از فعالان زن در اعتراضات ۸۸ و خروج تعداد قابل توجهی از اعضای فعالش که بسیاری از آنها از نیروهایی با قدرت برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی بودند../ ادامه مطلب »

نگاهی آماری به مسئله اعتیاد دانش آموزان

هرچند آمار عریان، آزار دهنده و رعب آور است، لیکن هولناک تر آن است که ما تلخی حقیقت را فرو بگذاریم و به تاسی از تفکر معیوب حاکم بر ملاحظات اجتماعی، با استراتژی بقای مواد مخدر تعامل کنیم و بنشینیم تا این چرخه بچرخد و قاچاقچیان، مواد مخدر را وارد کنند و دستگاه ها برای مبارزه پول بگیرند و یک عده با اندوه حسرت های ناتمام، در گوشه و خلوت خیابان به اجساد مغلوب خود لگد بزنند و مصرف کنند تا دنیا از حرکت بایستد و این دور محصور بماند و این چرخه باز هم بچرخد…/ ادامه مطلب »

ما باید تعریف‌مان از جنبش زنان را تغییر دهیم

تصویر مرتبطبه مناسبت هشت مارس روز جهانی زن
گفتگو با هاله صفرزاده: فرض کنیم که ما از تعدادی زن صحبت می‌کنیم که دور هم جمع شده‌اند و می‌خواهند شرایط زنان را تغییر دهند. برای اینکار باید یک بنیان نظری داشته باشند که بر مبنای آن جامعه و مسائل را تحلیل کنند تا ببینند چیزهایی که می‌خواهند تغییر دهند، دقیقا چه هستند. با این وصف برای من این سئوال مطرح می‌شود که با این تنوع نظری میان فعالان جنبش زنان، آیا ما می‌توانیم فقط راجع به یک “جنبش زنان” در ایران یا دنیا حرف بزنیم یا با جنبش‌های مختلفی روبرو هستیم؟ ادامه مطلب »
جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی