امروز:   اسفند ۲, ۱۳۹۸    
فيسبوک

Archive for فروردین, ۱۳۹۸

بیاد آریم آنان را !!!

در زندان ۹ ساله ام در۳زندان اوین ،قزلحصار و گوهردشت… زن سیاسی که  با کودک خردسالش دستگیر شده بود، برایم می گفت: هر وقت که مرا برای بازجوئی می بردند، بچه نوزادم را تک و تنها روی زمین سلول می گذاشتم و باید می رفتم. در زیر بازجوئی فقط به پسرم فکر می کردم در چه وضیعتی است و امیدوار بودم که سریع شکنجه ها به پایان رسد تا هر چه زودتر به سلول برگردم تا بتوانم کودکم را به آغوش بگیرم ادامه مطلب »

«نافرمانی مدنی درباره حجاب باید به مرحله‌ای بالاتر پرش کند»

یا مطالبه‌ حجاب، سیاسی است؟ فعالان جنبش زنان، باید در مورد حجاب در چه عرصه‌هایی کنشگری کنند؟ عرصه مقاومت در زندگی روزمره یا سیاست کلان؟ عصر ارتباطات نقش موثری در پیدایش و رونق جریان‌های پوپولیستی در جنبش زنان ایرانی داشته است. فمینیست‌های ایرانی نظرات متفاوتی درباره رویکرد فعالان زن با موضوع حجاب و پوپولیسم و کنشگری در جنبش زنان دارند ادامه مطلب »

ترس از رد صلاحیت و طرح مقابله با کودک همسری

پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران در مجلس می‌گوید: ترس از رد صلاحیت باعث شد بسیاری از نمایندگان به طرح مقابله با کودک همسری رای ندهند. اصلا آن روزی که قرار بود رای دهیم، بسیاری از نمایندگان در صحن حضور نداشتند و فضا به سمت ما نبود….سال ۹۷ تمام شد، اما پرونده زنان و حقوق آن‌ها همچنان باز است. «حق ورود به ورزشگاه» «کودک همسری» «منع خشونت علیه زنان» «مهریه» و … مسائلی است که زنان مجلس و جامعه برای رسیدن به آن‌ها از هیچ تلاشی کوتاهی نکردند ادامه مطلب »

همبستگی تشکیلات دموکراتیک زنان ایران با قربانیان فاجعه سیل روزهای اخیر در کشور

ما از کمک‌های بی‌دریغ گروه‌های مردمی و فعالان مدنی ایران به سیل‌زدگان قدردانی می‌کنیم؛ نوروز و بهار سال ۱۳۹۸ با فاجعه سیل خانمان‌سوز و در غیاب هشدارهای ضروری هواشناسی، در شمال و در بسیاری از استانهای ایران آغاز شد. روستاهای زیادی زیر آب رفتند و یا در محاصره آب قرار گرفتند… تشکیلات دمکراتیک زنان ایران ضمن همدردی با مردم سیل‌زده میهن‌مان و تسلیت به قربانیان این فاجعه، خود را در غم آنان شریک دانسته و درود فراوان خود را به گروه‌های مردمی و فعالان مدنی و همه شهروندانی که با امکانات ابتدایی خود به یاری هموطنان سیل زده شتافتند، نثار می‌کند. ادامه مطلب »

«بیش از سه چهارم جوانان ایران مخالف کودک‌همسری هستند»

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که تنها اندکی کمتر از ۲۳ درصد جوانان ایرانی معتقد به ازدواج دختران در سن پایین هستند و ۷۷ درصد [پرسش‌شوندگان] ازدواج در سن پایین را باعث برخی آسیب‌ها دانسته‌اند. درحالی که قوانین مدنی ایران برگرفته از احکام شرعی اسلام حداقل سن ازدواج پسران را ۱۵ سال و دختران را ۱۳ سال تعیین کرده است که تحت شرایطی ازدواج دختران در سن پائین‌تر را نیز مجاز می‌داند!! ادامه مطلب »

نسرین ستوده : اجازه دهید قضات دادگاه انقلاب تک نفره بازی کنند

با سلام و تبریک سال نو و اعلام مراتب تشکر خود بابت همه‌ی حمایت‌هایی که بیش از حد انتظارم بوده است، دوست دارم توضیحاتی را پیرامون رایی که توسط دادگاه انقلاب در محکومیت اینجانب صادر شده است ارائه دهم و از این فرصت استفاده کنم تا خاطر نشان سازم کلیه‌ی احکام دادگاه انقلاب با شرایطی کم و بیش مشابه صادر می‌شوند و تا روشن شود که فقدان وکیل در دادسرا و خیلی اوقات در دادگاه تا کجا حقوق متهمان را تضییع می‌کند/ ادامه مطلب »

اطلاعیه کانون صنفی معلمان استان تهران: با تمام توان به کمک به سیل زدگان بشتابیم

کانون صنفی معلمان تهران این پیش آمد ناگوار را به خانواده های آسیب دیده و تمامی هموطنان تسلیت عرض می نماید. توجه تمامی برنامه‌ریزان و مدیران سیاسی و اقتصادی را به پیامدهای تصمیمات نادرست پیشین که خسارت های جانی و مالی کنونی نتیجه آن است، جلب می نماید…/ ادامه مطلب »

یک گزارش میدانی: زلزله زدگان سر پل ذهاب و باران های سیل آسا

« انتشار فیلم کوتاهی از وضعیت کانکس‌نشینان حاشیه رودخانه‌های شهر سرپل ذهاب در کرمانشاه بعد از بارندگی‌های سیل‌آسای اخیر، من را به صرافت رفتنِ دوباره به این شهر می‌اندازد. می‌روم تا ببینم جریان ساخت‌وساز خانه‌های تخریبی زلزله آبان ۹۶ تا کجا پیش رفته و بارندگی‌های شدید، چه دردهای دیگری بر بلاهای ناشی از زلزله‌ی این شهر اضافه کرده است..روی بنری نوشته‌اند: «محل جمع آوری کمک به سیل‌زدگان گلستان» و چه جمله‌ای از این عجیب‌تر. مردمی که خودشان هنوز از رنج‌های زلزله خلاص نشده‌اند و درحال جنگ با سیل‌اند، کمک‌های آن روزها را از یاد نبرده‌اند و به فکر هموطنانشان در کیلومترها دورتر هستند…»/ ادامه مطلب »

مرگ و زندگی زنان کارتن‌خواب شیراز

خبر فوت زنی حدودا ۴۵ ساله به نام گل‌بس که از سرما و نبود یک سقف امن درگذشت، واکنش شدید فعالان مدنی محلی را برانگیخت به شکلی که عده‌ای پای پیاده راه افتادند و تمام منطقه را پی بی‌خانمان‌ها گشتند و عده‌ای دانشجو هم نامه‌ای سرگشاده به مسئولان نوشتند و شب را بی پتو و بالاپوش مقابل ساختمان شورای شهر شیراز خوابیدند تا نسبت به مرگ زنی که سقف یک خانه امن می‌توانست جانش را نجات دهد، معترض باشند./ ادامه مطلب »

آیا جرم خواهر من از تاراجگران بیت المال سنگین تر است؟


اقای رئیسی آیا جرم خواهر من از اختلاس گران و تاراج گران بیت المال ,عاملان فجایع کهریزک و قتل های فرزندان بی گناه مردم سنگین تر است که اقای بقایی,مشایی,مرتضوی ودیگران در مدت کوتاه بازداشت,چندین بار به مرخصی بروند و با مرخصی ایام عید آنان نیز موافقت شود, ولی نرگس محمدی بعد از بازداشت قریب به پنج سال و با وجود بیماری پدر و مادرمان و عدم تماس مرتب با فررندانش این گونه مورد تبعیض و نابرابری قرار بگیرد…/ ادامه مطلب »

آلِتا یاکوبس و پله‌های مرتفع فمینیسم در هلند

آلِتا هنریته یاکوبس، اولین زنی بود که در هلند به صورت خودآموز تحصیل کرد، اولین زنی بود که وارد دانشگاه شد، اولین زنی بود که پزشک شد و اولین زنی بود که حقوق زنان را در جامعه هلند ارتقا بخشید. هنوز هم قابل تحسین است که در برهه‌ای کاملا مردسالارانه از تاریخ، زنی توانست بر قله‌های موفقیت بایستد و راهگشای مسیر برابری‌خواهی و عدالت برای دیگر زنان باشد. او ۲۵ سال رئیس انجمن حق رأی زنان هلند بود… / ادامه مطلب »

گام‌هایی برای بهبودی بعد از یک فاجعه طبیعی

در شرایط این روزهای ایران، شاید انتظار اینکه چنین مطلبی به دست آسیب‌دیدگان سیل گسترده برسد، چندان معقول نباشد اما اگر از کسانی هستید که برای کمک به آسیب‌دیدگان به مناطق سیل‌زده می‌روید و اگر در میان آشنایان و بستگان خود کسی را دارید که از حوادث اخیر آسیب دیده، شاید بد نباشد که نکته‌های این مطلب را با آنها در میان بگذارید…/ ادامه مطلب »

حاشیه‌ای بر بحران (بی)آبی نوروز ۹۸ در شمال کشور

نوروز امسال در میان انبوهی از ویرانی، بی توجهی، ناامیدی و فقدان شروع شد. ریزش‌های جوی که همواره جزئی از تجربه تاریخی، جغرافیایی و زیستی ساکنان شمال کشور بوده و با برکت و عسرت آن خو گرفته‌اند، امسال با غافلگیری همراه بود. اتفاق از ۲۶ اسفند به صورت بارش شدید آغاز و در ۲۷ اسفند به فاجعه تبدیل شد… / ادامه مطلب »

چرا زنان فقیرتر از مردان هستند؟ نقش اشتغال، ارث و مهریه

عموماً علت فقر زنان، رایگان بودن خدمات خانگی و فقدان کار مزدی معرفی می‌شود. بر اساس تقسیم کار جنسیتی، زنان خانه‌دار به دنیا می‌آیند، و وظایف خانگی برای آنها تعریف می‌شود و چون کار خانگی، کارِمزدی نیست، بنابراین زن از این راه درآمدی ندارد. در واقع او کارگری است که می‌تواند انتظار داشته باشد که مرد به‌مثابه کارفرما غذا، مسکن و لباس و برخی دیگر از نیازهای او را تامین کند. پس خانه‌داری یکی از علل فقر زنان است… ادامه مطلب »

تجاوز و کودک‌همسری در هیأت دین و قانون

معصومه‌ ابتکار طی ماه‌های اخیر تبلیغاتی را در رسانه‌های دولتی ایران راه انداخته است که گویا دولت حسن روحانی تصمیم دارد تا ضمن مصوبه‌ای در مجلس شورای اسلامی عقد دختران زیر ۱۳ سال را ممنوع اعلام کند. شکی نیست چنین لایحه‌ای در صورت تصویب، با پیمان‌نامه‌‌ حقوق کودک به چالش برمی‌خیزد. چون این پیمان‌نامه‌، خیلی روشن و گویا دختران زیر ۱۸ سال را کودک به حساب می‌آورد… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی