امروز:   بهمن ۲۹, ۱۳۹۸    

Archive for اسفند ۱۶ام, ۱۳۹۷

فرخنده باد ۸ مارس (۱۷ اسفند ) روز پیکار مشترک زنان جهان

سایت ما زنان ۸ مارس (۱۷ اسفند ) روز جهانی زن، روز همبستگی مبارزاتی زنان جهان برای رسیدن به جهانی بهتر، جهانی عاری از ظلم و ستم جنسیتی و طبقاتی را به همه شادباش و تبریک می گوید. به ویژه تبریک به زندانیان سیاسی زن، به زنان کارگر و زحمتکش ایران که زیر بار طاقت فرسای فشار اقتصادی قرار دارند و نیز همه کسانی که برای رسیدن به آزادی ، برابری جنسی و طبقاتی، صلح و حفظ محیط زیست در ایران استبداد زده مبارزه می کنند.

نامه آتنا دائمی به بهانه روز جهانی زن از رندان اوین

آتنا دائمی، کنشگر مدنی محبوس در زندان اوین به مناسبت ۸ مارس، روز جهانی زن، نامه ای سرگشاده نوشته است. این کنشگر مدنی با اشاره به نقض حقوق زنان در عرصه های اجتماعی تاکید می کند ““۸ مارس روز جهانی زن است سالهاست که زنان در غرب و اروپا به پیروزی های بزرگی دست یافته‌اند حق و حقوق آنها به رسمیت شناخته شده و قانون در حمایت از زنان تبعیض قائل نمی‌شود و تکیه گاهی است برای آنان. اما در ایران و در قرن ۲۱ ما هنوز نتوانسته‌ایم به کوچکترین حق و حقوقمان دست یابیم. تصور تساوی حقوق زن و مرد در حد افسانه است و هنوز بسیاری به دلیل دفاع از حقوق زنان زندانی می‌شوند.”../ ادامه مطلب »

تبریک کانون نویسندگان ایران به مناسبت روز جهانی زن

تیغ سانسور در مواجهه با آثاری که کلیشه های جنسیتی و چارچوب های مطلوب حاکمیت را می شکند بسیار بُرّنده تر عمل می کند. حتی در بازار کتاب نیز پررنگ کردن آثاری که قالب های موجود را می پذیرند یا تأیید می کنند در راستای به حاشیه راندن آثار انتقادی عمل می کند. در چنین فضایی است که زنانِ آگاه، نوشتن و خلق آثار هنری را به مبارزه ای دائم و رو به جلو تبدیل کرده اند…/ ادامه مطلب »

آیا در خانه هم می‌توان اعتصاب کرد؟

هشت مارس هر سال روز جهانی زن را گرامی می‌داریم؛ گرامیداشت مبارزات دیروز و امروز بر سر از میان برداشتن تبعیض‌ها و روشن نگه داشتن مشعل مبارزه برای رسیدن به جهانی برابرتر و آزادتر. اما در همین روز هم تبعیض‌ها در کارند؛ هم‌زمان که شاخه‌های گل نثار زنان می‌شود. از جمله در خانه‌های ما، حین انجام کارهای خانگی، به‌عنوان تنها یکی از نمودهای تبعیض…/ ادامه مطلب »

هشت مارس امسال: اعتصاب نمادین زنان در آلمان برای برابری جنسیتی

گروه‌های زنان در آلمان فراخوانی برای اعتصاب در هشت مارس داده‌اند. این اعتصاب نمادین است اما سازمان‌دهندگان امیدوارند تا سال آینده بتوانند این اعتصاب را عملی کنند.حرکت اعتصاب نمادین زنان در هشت مارس مختص آلمان نیست و زنان از سایر کشورهای اروپایی و نیز آمریکای لاتین و حتی چند کشور آسیایی برای پیوستن به این حرکت اعلام آمادگی کرده‌اند… / ادامه مطلب »

اعلامیه کمیته مرکزی حزب توده ایران به مناسبت هشتم مارس

روز جهانی زن فرخنده باد! کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران فرا رسیدن هفدهم اسفند (هشتم مارس)، روز جهانی زن، را به همهٔ زنان ایران و جهان، و به همۀ رزمندگان و فعالان جنبش زنان که در راه دگرگون کردن روابط زن‌ستیز جامعهٔ کهنه و ایجاد نظام نوینی عاری از ستم طبقاتی و مبتنی بر برابری حقوق زن و مرد و عدالت اجتماعی تلاش می‌کنند، شادباش می‌گوید. این مبارزۀ تاریخ‌ساز که سیمای جهان ما را دگرگون کرده و می‌کند، بخش جدایی‌ناپذیری از مبارزۀ همۀ نیروهای ترقی‌خواه، پیشرو، و آزادی‌خواه جهان است… ادامه مطلب »

اتهام‌های جدید علیه نسرین ستوده و احتمال حکم سنگین برای او

defaultدادگاه انقلاب فهرستی طولانی از انواع اتهامات به نسرین ستوده زده که پیامد آن بر اساس قانون مجازات اسلامی می‌تواند مجازات اشد باشد. عفو بین‌الملل نوشته که ۳۴ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق در انتظار نسرین ستوده است. رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل زندانی به کمپین حقوق بشر در ایران خبر داده است که حکم همسرش برای پرونده دوم که با هفت اتهام مواجه است صادر شده اما هنوز به نسرین ستوده در زندان اوین ابلاغ نشده است… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی