امروز:   مهر ۱, ۱۳۹۸    

Archive for فروردین ۷ام, ۱۳۹۸

تحسین و انتقاد از روسری سر کردن زنان نیوزیلندی در حمایت از قربانیان تروریسم

کمپین زنان نیوزیلندی به رهبری نخست وزیر این کشور جسیکا آردرن، برای بر سر کردن روسری به نشانه همدردی با زنان مسلمان به دنبال حمله تروریستی به مسجدی در این کشور، باعث اختلاف نظر درباره این موضوع شده که آیا چنین عملی می‌تواند مفید و موثر باشد؟ رویترز در گزارشی به این موضوع پرداخته… ادامه مطلب »

نسرین ستوده؛ مبارزه با ستم یا دشمنی با ستمگر؟

نسرین ستوده در دادگاه نرگس حسینی مدعی شد که در اصل جرمی واقع نشده است. طبق گفته‌ی او قانون زنان را به رعایت حجاب شرعی موظف کرده است. حجاب شرعی بر حسب فتوای بسیاری از فقها شامل پوشاندن موی سر نیست. در مواجهه با چنین استدلالی، حکومت ایران تصمیم گرفت که خود نسرین ستوده را از جمله به همان اتهامی متهم کند که نرگس حسینی را متهم ساخته بود: تشویق به فساد و فحشا. محکومیت نسرین ستوده به گفته عفو بین‌الملل «شدید‌ترین حکمی است که [حکومت ایران] برای یک مدافع حقوق بشر صادر کرده است.» ادامه مطلب »

گزارش به «مادران و خانواده‌های خاوران»

دوستان و همراهان گرامی؛ در سی و چند سال گذشته، در کنار تعدادی از شما دوستان عزیز علاوه بر اینکه بر ضروری بودن پیگیری موضوع جنایت‌های سیاسی گسترده و سازمان‌یافته دولتی در داخل کشور از جمله طرح شکایت در مراجع داخلی اعتقاد داشته و به آن عمل کرده‌ام، در جستجوی روزنه‌ای در معاهدات و مکانیزم‌های بین‌المللی بودم تا بتوان جمهوری اسلامی را مجبور به پاسخ‌گوئی کرد. امیدوار بودم که بدین‌ترتیب بتوان هموطنان، جامعه جهانی و به‌ویژه مدافعان حقوق بشر ایرانی و غیر ایرانی را به اهمیت پرداختن به این جنایت‌ها قانع کرد. ادامه مطلب »

ضرورت حضور قاضی مشاور زن در پرونده‌های خشونت خانگی

ضرورت حضور قاضی مشاور زن در پرونده های خشونت خانگی/ رایحه مظفریانماهیت دعاوی خانوادگی و روند رسیدگی به پرونده‌هایی که به‌علت بروز خشونت در فضای خانواده به دادگاه ارجاع داده می‌شوند، نسبت به سایر پرونده‌های کیفری متفاوت هستند. بنابراین پرونده‌های خشونت خانگی می‌بایست آیین دادرسی متفاوتی داشته باشند. کما اینکه در سال ۱۳۹۱، قانونگذار، قانون حمایت از خانواده را پیش‌بینی و تصویب کرد و اکنون هم اجرا می‌شود. آنچه در ادامه آمده است مصاحبه‌ای است حول محور چرایی وجود قاضی مشاور زن در دعاوی مرتبط با خشونت خانگی… ادامه مطلب »

اتاق مکتوب؛ گفتگو با پرستو فروهر

تصویر مرتبطاتاق مکتوب، از قدیمی‌ترین آثار پرستو فروهر، هنرمند هنرهای تجسمی است که در شهرهای مختلف دنیا از استرالیا و آمریکا تا شهرهای کوچک و بزرگ اروپا اجرا شده است. این اثر که از نوشتن خط فارسی/عربی روی دیوارها، زمین، و گاهی سقف مکان برگزاری پدید می‌آید، شاید بیش از هر چیز به خاطره‌ی زبان مادری در ذهن مهاجر اشاره می‌کند. در آخرین روزهای این چیدمان در فرانکفورت از پرستو فروهر درباره‌ی این کار هنری پرسیدم…

ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی