امروز:   مهر ۱, ۱۳۹۸    

Archive for فروردین ۸ام, ۱۳۹۸

آلِتا یاکوبس و پله‌های مرتفع فمینیسم در هلند

آلِتا هنریته یاکوبس، اولین زنی بود که در هلند به صورت خودآموز تحصیل کرد، اولین زنی بود که وارد دانشگاه شد، اولین زنی بود که پزشک شد و اولین زنی بود که حقوق زنان را در جامعه هلند ارتقا بخشید. هنوز هم قابل تحسین است که در برهه‌ای کاملا مردسالارانه از تاریخ، زنی توانست بر قله‌های موفقیت بایستد و راهگشای مسیر برابری‌خواهی و عدالت برای دیگر زنان باشد. او ۲۵ سال رئیس انجمن حق رأی زنان هلند بود… / ادامه مطلب »

گام‌هایی برای بهبودی بعد از یک فاجعه طبیعی

در شرایط این روزهای ایران، شاید انتظار اینکه چنین مطلبی به دست آسیب‌دیدگان سیل گسترده برسد، چندان معقول نباشد اما اگر از کسانی هستید که برای کمک به آسیب‌دیدگان به مناطق سیل‌زده می‌روید و اگر در میان آشنایان و بستگان خود کسی را دارید که از حوادث اخیر آسیب دیده، شاید بد نباشد که نکته‌های این مطلب را با آنها در میان بگذارید…/ ادامه مطلب »

حاشیه‌ای بر بحران (بی)آبی نوروز ۹۸ در شمال کشور

نوروز امسال در میان انبوهی از ویرانی، بی توجهی، ناامیدی و فقدان شروع شد. ریزش‌های جوی که همواره جزئی از تجربه تاریخی، جغرافیایی و زیستی ساکنان شمال کشور بوده و با برکت و عسرت آن خو گرفته‌اند، امسال با غافلگیری همراه بود. اتفاق از ۲۶ اسفند به صورت بارش شدید آغاز و در ۲۷ اسفند به فاجعه تبدیل شد… / ادامه مطلب »

چرا زنان فقیرتر از مردان هستند؟ نقش اشتغال، ارث و مهریه

عموماً علت فقر زنان، رایگان بودن خدمات خانگی و فقدان کار مزدی معرفی می‌شود. بر اساس تقسیم کار جنسیتی، زنان خانه‌دار به دنیا می‌آیند، و وظایف خانگی برای آنها تعریف می‌شود و چون کار خانگی، کارِمزدی نیست، بنابراین زن از این راه درآمدی ندارد. در واقع او کارگری است که می‌تواند انتظار داشته باشد که مرد به‌مثابه کارفرما غذا، مسکن و لباس و برخی دیگر از نیازهای او را تامین کند. پس خانه‌داری یکی از علل فقر زنان است… ادامه مطلب »

تجاوز و کودک‌همسری در هیأت دین و قانون

معصومه‌ ابتکار طی ماه‌های اخیر تبلیغاتی را در رسانه‌های دولتی ایران راه انداخته است که گویا دولت حسن روحانی تصمیم دارد تا ضمن مصوبه‌ای در مجلس شورای اسلامی عقد دختران زیر ۱۳ سال را ممنوع اعلام کند. شکی نیست چنین لایحه‌ای در صورت تصویب، با پیمان‌نامه‌‌ حقوق کودک به چالش برمی‌خیزد. چون این پیمان‌نامه‌، خیلی روشن و گویا دختران زیر ۱۸ سال را کودک به حساب می‌آورد… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی