امروز:   اسفند ۲, ۱۳۹۸    
فيسبوک
آوریل 2019
د س چ پ ج ش ی
« مارس   مه »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archive for فروردین ۲۵ام, ۱۳۹۸

چون ترنجم بشکن آنگه آن پری را می شناس

کمتر کسی است که با شعر آشنا باشد و با نام سیمین بهبهانی آشنا نباشد. سیمین بهبهانی ازجمله شاعران نواندیش و صاحب سبک ادبیات معاصر ایران بوده که اشعارِ قابل‌تأمل فراوانی به نگارش درآورده است. اگرچه پژوهش‌های بسیاری در خصوص شعر سیمین انجام‌شده،اما هیچ‌گاه از منظر روایت شناسی آثار او موردبررسی قرار نگرفته است. در این نوشتار یکی از اشعار او با عنوان «افسانه پری» از منظر روایت شناسی موردبررسی قرار می‌گیرد ادامه مطلب »

نگاهی به شکاف جنسیتی در جهان

برابری جنسیتی و  پیشبرد حقوق زنان در کشورها در حقظ صلح، پیشرفت و توسعه پایدار از اهمیت اساسی برخوردار است. شکاف جنسیتی کمتر در کشورها به نحوی با رشد زنان در قدرت نسبت مستقیم  و برعکس از فرهنگ مردسالاری روبه افول و محو نشان دارد. در نمودار ذیل کشورهایی که رتبه شکاف جنسیتی کمتری از ۱ تا ۳۶  و کشورهایی که شکاف جنسیتی بیشتری از ۱۰۸ تا ۱۴۴ دارند نشان داده شده است. طبق گزارشات قبلی ایران در میان ۱۴۹ کشور جهان رتبه ی ۱۴۲ شکاف جنسیتی را به همت حکومت و قوانین جمهوری اسلامی از آن خود کرده است. ادامه مطلب »

۱۴ آوریل یادِ سیمون دوبوار فیلسوف و نویسنده‌ی فمینیست و اگزیستانسیالیست

سیمون دوبوار در ۱۴ آوریل ۱۹۸۶ و در سن هفتاد سالگی به خاطر ذات‌الریه درگذشت. او را در کنار ژان پل سارتر به خاک سپردند. در شناخته ترین اثر «جنس دوم» (۱۹۴۹) فیلسوف اگزیستانسیالیست سیمون دوبوآر نوشت: «هیچ کس زن متولد نمی‌شود بلکه زن می‌شود». این ادعا فضایی را برای این ایده به وجود آورد که جنس با جنسیت یکسان نیست. و در ساده‌ترین فرمول‌بندی این مفهوم، جنس همچون داده زیست‌شناختی و جنسیت تفسیر فرهنگی جنس دیده می‌شود ادامه مطلب »

وکیل ویدا موحد: موکلم مشمول عفو شده اما آزاد نمی‌شود

به گفته وکیل ویدا موحد او به یک سال زندان محکوم شده، اما بعد مشمول عفو شده است. با این حال مسئولان زندان شهر ری برای اجرای حکم اقدامی نمی‌کنند. او اولین زن معترض به حجاب اجباری و حرکت موسوم به دختران خیابان انقلاب است. او در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ روی سکویی رفت و  روسری سفید خود را از سر برداشت و آنرا مانند یک درفش بر سر چوب کرد ادامه مطلب »

پیروزی صدف خادم، نخستین بوکسور زن ایرانی

دیشب در فرانسه شبی بیادماندنی برای ورزش زنان ایرانی رقم خورد؛ صدف خادم، نخستین پیروزی رسمی را در یک مبارزه بوکس به‌دست آورد. او در این مسابقه، حجاب اسلامی نداشت اما لباس خود را به رنگ پرچم ایران در آورده و پشت پیراهنش بزرگ نوشته شده بود: IRAN. خادم ۲۴ساله، چهار سال‌‌ است‌ که بوکس کار می‌کند، صدف خادم (سمت راست) در کنار حریف فرانسوی ../ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی