امروز:   مهر ۳۰, ۱۳۹۸    
فيسبوک

Archive for شهریور ۵ام, ۱۳۹۸

سرنوشت مبهم لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت

Photo: grigvovan/depositphotos.comلایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت بعد از گذشت سال‌ها هنوز از قوه قضاییه به دولت بازنگشته است. چندی پیش مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری با اشاره به موانعی که در این لایحه وجود دارد، گفت که از نظر آن معاونت لایحه تأمین امنیت زنان، مناسب و جامع است و فقط امضای ریاست قوه قضاییه کافی است تا به دولت ارجاع داده شود. البته با انتخاب شدن ابراهیم رئیسی به ریاست جدید قوه قضاییه نیز مشکل حل نشد و لایحه مزبور همچنان معطل مانده است…
ادامه مطلب »

سناریوی تکراری: نمایش اعتراف − این بار برای شکستن اعتراض علیه حجاب اجباری

تجربه بیشتر کسانی که به دلایل مختلف پایشان به زندان‌های سیاسی و عقیدتی ایران کشیده شده، تایید می‌کند که اعتراف تلویزیونی یک شیوه مورد علاقه بازجویان نهادهای اطلاعاتی است. درست هم‌زمان با روزهایی که مازیار ابراهیمی، متهم به ترور دانشمندان هسته‌ای به دلیل پرده برداشتن از اعترافات تحت شکنجه در زندان در صدر اخبار قرار گرفته، خبرگزاری فارس، ویدئوی دو زن جوان را منتشر می‌کند که می‌گویند اعتراض‌شان به حجاب اجباری، ناآگاهانه بوده. مریم و متین، دوقلوهای معترض به حجاب اجباری روبه‌روی دوربین ماموران اعتراف می‌کنند که «خام و نادان و منفعل» بوده‌ و شخصیت سستی دارند و در هر محیطی که باشند تحت تاثیر قرار می‌گیرند…
ادامه مطلب »

می‌فرستیمت وسط زندانی‌های خطرناک!

«می‌فرستیمت بند عمومی، وسط زندانی‌های خطرناک که حالت جا بیاد!»؛ این تهدیدی است که بسیاری از زندانیان سیاسی از قاضی یا بازجوی پرونده‌شان شنیده‌اند. تهدیدی که گاه صریح‌تر می‌شود و خطر تجاوز و ضرب و شتم را نیز گوشزد می‌کند. خطری که گاه از آنچه قاضی و بازجو گفته‌اند فراتر نیز می‌رود و چنانکه در خرداد ماه امسال شاهد بودیم به قتل یک زندانی سیاسی می‌انجامد. در روز ۲۰ خرداد ماه علیرضا شیرمحمدعلی، جوان ۲۱ ساله‌ای که به خاطر چند نوشته در کانال تلگرامش بازداشت شده بود، به دست دو زندانی با جرایم خطرناک، کاردآجین شد و پس از اصابت ۳۰ ضربه‌ی چاقو جان‌ باخت… ادامه مطلب »

ازدواج موقت، آسیبی اجتماعی است که توسط فرهنگ حاکم عادی سازی می‌شود

ازدواج موقت که به صیغه یا ازدواج انقطاعی نیز معروف است، نوعی از ازدواج در مذهب شیعه است که در آن عقد ازدواج برای مدت معین و محدودی با مهریه‌ای معلوم، بین زن و مرد بسته می‌شود و با پایان آن رابطهٔ زوجیت خودبه‌خود منقضی می‌شود. از نظر فرهنگی، در جامعه ایران بسیاری «صیغه» را نوعی «کلاه شرعی» برای روسپی‌گری می‌دانند. روسپی‌گری در ایران جُرم بوده و مجازات شلاق دارد اما خواندن یک متن صیغه از جانب عاقد، آن را شرعی می‌کند!! گفتگو با تعدادی از «زنان صیغه‌ای»: هر پنج نفرشان در جلسه‌های ترک اعتیاد با هم آشنا شدند؛ همگی ۴۰ تا ۴۵ سال سن دارند و از شوهران و خانواده‌هایشان جدا شده‌اند. «…» سرگروه است و بیشتر امور زیر نظر او انجام می‌شود. تعرفه‌هایشان نسبت به مدت زمان صیغه متغیر است… ادامه مطلب »

مردم صلح‌طلب هم به مسلخ می‌روند

تنها جمهوری دمکراتیک افغانستان قربانی جهل جهادگرایان اسلامی نیست

سیه‌روزی مردم افغانستان از روزی شروع شد که دشمنی با یک حکومت دمکراتیک آغاز گردید. آفرینندگان تراژدی کشورهای امپریالیستی به سرکردگی آمریکا و گروه دیگری از کشورهای منطقه پاکستان، عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران و دیگر مرتجعین ریز و درشت هستند که تحت لوای «جهاد برضد کمونیسم» زیر نام «مجاهدین افغان» جنگ صلیبی پلیدی را علیه مردم شعله‌ور ساخته‌اند… ادامه مطلب »

ایران بزرگترین زندان جهان برای روزنامه‌نگاران زن است

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) در باره موج تازه‌ای از احضار و بازداشت روزنام‌‌نگاران و شهروند‌-خبرنگاران زن هشدار می‌دهد. با ۱۰ زندانی جمهوری اسلامی ایران امروز بزرگترین زندان جهان برای زنان روزنامه‌نگار و شهروند-خبرنگار است ادامه مطلب »

نامه ۵۰۰دانشجو، به غلامی دراعتراض به زندانی بودن ۱۳ دانشجوی دانشگاه تهران

۵۰۰دانشجوی دانشگاه تهران دراعتراض به زندانی بودن دانشجویان دانشگاه تهران که مجموعا به ۷۰ سال حبس تعزیری می رسد. بخشهایی از نامه دانشجویان به غلامی وزیر علوم روحانی،این نامه در حالی نوشته می‏‌شود که دانشجویان فعال جریان صنفی سراسر کشور و دیگر فعالین، به سبب اعتراضات به‌حق‌شان، به حبس‏‌های طولانی‌مدت محکوم‌ شده و برای تحمل این احکام ظالمانه‏‌ یکی پس از دیگری روانه‏‌ی زندان می‏‌شوند ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی