امروز:   فروردین ۱۶, ۱۳۹۹    
فيسبوک
فوریه 2020
د س چ پ ج ش ی
« ژانویه   مارس »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  
آخرین نوشته ها

Archive for اسفند, ۱۳۹۸

آیا امکانات مقابله با کرونا و درمان آن با عدالت توزیع شده است؟

کرونای مسئولان، کرونای مردم!
این طور که معلوم است برای مسئولین همه چیز متفاوت است، حتی ویروس کرونا! طی چند روز اخیر شاهد بودیم که برخی مسئولین هم از شر ویروس دموکرات کرونا در امان نبوده و به این بیماری مبتلا و بعد هم قرنطینه شدند؛اما این طور که پیداست حتی بستر بیماری هم برای آن‌ها متفاوت است…/ ادامه مطلب »

نهم مارس در مکزیک؛ اعتصاب عمومی زنان

با تشدید حملات و قتل‌های مبتنی بر جنسیت در مکزیک، فعالان حقوق زنان در این کشور خواستار اعتصاب سراسری زنان شده‌اند..دستورالعمل شرکت در اعتصاب ۹ مارس ساده است: در خانه بمانید. این اعتصاب یک روز پس از روز جهانی زن صورت خواهد گرفت؛ روزی که طی آن انتظار می‌رود معترضان به خیابان‌های سراسر کشور بروند. بسیاری از شرکت‌ها حمایت خود را از اعتصاب اعلام کرده و گفته‌اند که کارمندان زن خود را که برای آن روز مرخصی گرفته‌اند مجازات نمی‌کنند…/ ادامه مطلب »

پرونده‌سازی‌های امنیتی، علیه شورای صنفی دانشجویان

مورد لیلا حسین‌زاده، دانشجوی محبوس در زندان اوین
لیلا حسین‌زاده از مرداد سال جاری، درحالی ۳۰ ماه حبس خود را تحمل می‌کند که فعالیت در شورای صنفی دانشجویان دانشگاه و اعتراض علیه نابرابری‌های عیان آموزشی، به مصادیق جرم او بدل شده است. لیلا حسین‌زادهْ بخشی از بدنه‌ی جریان صنفی دانشجویی است که روند پرونده‌سازی‌های امنیتی و روزشمار حبس او در زندان، مصادف با دیگر کارشکنی‌ها و خشونت‌های اعمال شده در بند زنان اوین نیز بوده است…/ ادامه مطلب »

زنان و مشارکت اجتماعی-دانشگاهی

پژوهش‌ها نشان می‌دهند زنان حضور کمرنگی در نشریات تخصصی دانشگاهی دارند. این شکاف جنسیتی ناشی از چیست؟ عدم توازن بین مشارکت اجتماعی–دانشگاهی زنان و مردان، مسئله‌ای فراگیر در همه‌ی جوامع است. کشورهای مختلف با سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های متفاوتی تلاش دارند تا از این شکاف جنسیتی در عرصه‌ی علم و دانش بکاهند و به شیوه‌های مختلف، توازنی نسبی در این خصوص برقرار نمایند… ادامه مطلب »

خانواده‌های زندانیان سیاسی: آزادشان کنید یا تا پایان بحران کرونا مرخصی بدهید

نامه سرگشاده جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی به مسئولان قضایی : با توجه به اخبار نگران کننده در مورد شیوع ویروس کرونا در زندان‌های کشور و نظر به اینکه زندانیان ضمن عدم برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و قابل قبول، به دلیل زندگی جمعی و تنگاتنگ به شدت در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند، ما جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی به منظور جلوگیری از وقوع یک فاجعه انسانی خواهان آزادی یا حداقل مرخصی قابل قبول زندانیان تا پایان دوران بحران…/ ادامه مطلب »

سایه سیاه کرونا بر سر کودکان کار

حجم سیاهی به دست‌های کوچکشان سنگینی می‌کند. این روزها در میان جمعیتی که ماسک به دهان زده‌اند و دستکش به دست کرده‌اند، بدون ماسک و دستکش بیشتر از هر زمان دیگری به چشم می‌ایند. بی‌محابا به میان جمعیت می‌روند و مثل گذشته سعی در فروش اجناس خود دارند. می‌ترسند؛ نه از کرونا، که از فروش نرفتن اجناسشان. آنقدر غم نان دارند که جان برایشان بی‌ارزش است…/ ادامه مطلب »

کرونا، خطرات احتمالی بازگشایی مجدد مدارس

کانون صنفی معلمان ایران از دولت و حاکمیت می‌خواهد علاوه بر تامین کلیه امکانات بهداشتی، شرایط را برای نگهداری دانش آموزان توسط خانواده‌ها در خانه مهیا کند و بجای حضور دانش‌آموزان در مدارس، از امکانات کلاس های غیرحضوری و تلویزیون استفاده کند. مدارس به عنوان مراکزی با جمعیت بالا و با شرایط که از نبود (یا کمبود) امکانات بهداشتی رنج می برند، مستعدند تا به محیط‌هایی پرخطر و ناقل ویروس از فرد بیمار به افراد سالم تبدیل شوند…/ ادامه مطلب »

زنانی که اگر «می‌توانستند» حتما نمی‌آمدند! / آنانی که باوجود کرونا دست از کار نمی‌کشند

کرونا آمده اما معلوم نیست به این زودی‌ها برود! در این شرایط کسی به فکر زهرا و زنان دستفروش مترو نیست؛ این زن‌ها هر روز در معرض خطر هستند اما نمی‌توانند در خانه بمانند و پا به میدان خطر نگذرانند؛ این زن‌ها هر روز با دنیایی از درد و دغدغه و ترس، کلنجار می‌روند؛ این زن‌ها که خون‌شان از هیچ شهروند دیگری کمرنگ‌تر نیست، اگر «می‌توانستند» حتما نمی‌آمدند!…/ ادامه مطلب »

آزار و پرونده‌سازی ادامه دارد: ۶ اتهام و ۲ پرونده جدید علیه نرگس محمدی در زندان

سرکوب فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر در ایران به جایی رسیده که این افراد حتی در زندان هم مورد اذیت و آزار و پرونده‌سازی توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی قرار می‌گیرند. در تازه‌ترین مورد «نرگس محمدی» نایب رییس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، که اخیراً به صورت غیرقانونی و با ضرب و شتم از زندان اوین به زندان زنجان منتقل شد، با تشکیل ۲ پرونده جدید و ۶ اتهام امنیتی بابت وقایع دوران حبس خود مواجه شده است…/ ادامه مطلب »

رأی دادگاه قانون اساسی آلمان در مورد ممنوعیت روسری برای یک کارآموز حقوق

دادگاه قانون اساسی آلمان اعلام کرد ممنوعیت پوشش روسری برای کارآموزان رشته حقوق را نقض قانون اساسی نمی‌داند. دادگاه با این رأی، شکایت یک شهروند مسلمان آلمانی-مراکشی را رد کرد. او می‌خواست در جایگاه قضات با روسری حاضر شود…/ ادامه مطلب »

کرونا در ایران: کسی به فکر پرستاران نیست

در روزهای گذشته پرستاران بیمارستان‌های مختلف به نبود امکانات بهداشتی لازم، فشار کاری و عدم اطلاع‌رسانی شفاف درباره بیماری اعتراض کرده‌اند. این اعتراض‌ها در مواردی به رسانه‌ها راه یافته و در فضای مجازی خبرهای متعددی درباره پرستارانی منتشر شده که در محل کار حاضر نیستند.. پرستاران و کادر درمانی بیمارستان‌ها که بیشترین تماس را با افراد مشکوک به کرونا و بیماران مبتلا را دارند، بدون دراختیار داشتن امکانات کافی در مواجهه مستقیم با بیماران قرار دارند…/ ادامه مطلب »

سلامت دانشجو و مردم؛ قربانی نگاه امنیتی

در نبود ابزار و لوازم پیشگیری کافی و در دسترس برای دانشجویان و پرسنل درمانی که جانفشانانه برای سلامت بیماران از خود گذشتگی می‌کنند، کنترل تمام وزارت‌خانه و دانشگاه‌های تابعه را به دیدگاه‌های امنیتی سپرده‌اید. سلامت و پیشگیری را فدای ایجاد آرامش کاذب برای کتمان ناکارآمدی و بی برنامگی خود نموده‌اید…ا/ ادامه مطلب »

زنان؛ دشواری خروج از حاشیه نظام رفاهی

زنان کارگرچه فهمی از زنان و کدام تلقی از مسائل رفاهی آن‌ها، می‌تواند راه را بر پتانسیل‌های دموکراتیکی باز کند که زنان را از ابژه‌هایی «نیازمند» و «وابسته»، به جایگاه مطالبه‌گران «فعال» نظام رفاهی بازگرداند؟ ادامه مطلب »

ضیا نبوی، دانشجوی زندانی انتخابات ۸۸، دوباره دستگیر شد

Zia Nabavi (tahavolesabz.net)ضیا نبوی،‌ فعال سیاسی و از دانشجویان زندانی بعد از انتخابات ۸۸ بار دیگر بازداشت شد. هنوز مشخص نیست او به چه اتهامی و توسط ماموران کدام نهاد بازداشت شده است. ضیا نبوی سال‌های گذشته بیش از ۸ سال را در زندان گذرانده است… ادامه مطلب »

اظهارات ضد و نقیض مقامات ایران در رابطه باره تعداد تلفات کرونا

وزارت بهداشت ایران مرگ ۱۲ نفر به خاطر ویروس کرونا را تائید کرد، ولیکن نماینده قم در مجلس از مرگ حدود ۵۰ نفر در قم گزارش داد. برخی رسانه‌ها، بعد از چین، ایران را در کنار کره‌جنوبی، ژاپن و ایتالیا از جمله کانون‌های اصلی کرونا نامیده‌اند. ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، ترکیه، و عراق در پی گسترش شیوع ویروس کرونا در ایران، مرزهایشان با ایران را بستند… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی