امروز:   فروردین ۱۹, ۱۳۹۹    
فيسبوک

Archive for اسفند ۱۸ام, ۱۳۹۸

پیام اعتراضی نسرین ستوده از زندان اوین

نسبت به “نقض سیستماتیک حقوق زنان” در ایران

نسرین ستوده با اشاره به محکومیتش به ۳۳ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق، ضمن تشریح وضعیت محل نگهداری‌ خود در بند زنان زندان اوین می‌نویسد که “چهل زن در بندی کوچک و سه اتاقه عمدتا به دلایل سیاسی از آزادی محروم شده‌اند. جرم شماری از این زنان تنها توزیع گل در مراسم هشت مارس سال گذشته در متروی تهران بوده است” ادامه مطلب »

خاستگاه سوسیالیستی روز جهانی زن

روز جهانی زن از ابتدا مناسبتی برای گرامیداشت زنان کارگر و مبارزه با سرمایه‌داری بوده است. سال ۱۹۸۴ کلارا زتکین صفحاتی از جریده‌ی زنان سوسیال-دموکرات با نام «برابری» را که از سه سال پیش راه‌اندازی کرده بود به موضوع منازعه علیه جریان اصلی فمینیسم آلمانی اختصاص داد. زتکین نوشت «فمینیسم بورژوا و جنبش زنان پرولتاریا دو جنبش اجتماعی اساساً متفاوت هستند». ادامه مطلب »

به بهانه‌ی هشتم مارس، روز همبستگی زنان جهان

زنان در سراسر جهان با دشواری‌های فراوان رو به رو بوده اند. تاریخ زنان، تاریخ پر از درد و رنج و مبارزه برای احقاق حقوق و رسیدن به برابری در جامعه‌ی انسانی بوده است.اما در این میان زنان افغانستان، سرنوشت غمبارتر و پررنجی داشته اند. زنان در این سرزمین بلا کشیده، پیچ‌های دشوارگذری را طی کرده اند که نادیده‌گیری، ممانعت از آموزش و کار، نقض حقوق انسانی و دینی، که منجر به شکنجه و قتل هزاران زن طی‌ سال‌ها شده است. ادامه مطلب »

هشت مارس روز تجلیل از زنان موفق نیست

(در دفاع از هشت مارس و آرمان برابری جنسیتی)
هشت مارس روز یادآوری ضرورت مبارزه برای احقاق حقوق زنان با حرکت های جمعی و محو ساختارهای سلطه و ستم  است و نه لبخند موفقیت های فردی. روزی است که به یاد بیاوریم «رهایی زنان» با محو تمام اشکال تبعیض و از طریق فروریزاندن ساختارهای بنا شده بر ستم طبقاتی و جنسیتی رقم می خورد، نه با پُزهای حمایتگرانه دولت های نئولیبرال و زیر عنوان رقت آور «توانمندسازی» از آن سان که شخصی مثل ایوانکا ترامپ طلایه دارش است ادامه مطلب »

«زمان آن است که زنجیرها را بشکنیم !»

دست اندرکاران سایت مازنان، هشت مارس روز جهانی زن و روز همبستگی جهانی زنان برای ساختن دنیایی دیگر را به تک تک زنان میهن ما به‌ویژه زنان کارگر و زحمتکش، به زنان زندانی سیاسی، عقیدتی، مدنی و همچنین با یاد گرامی «نرجس خانعلی‌زاده»ها، به پرستاران و پرسنل شریف بیمارستان‌ها، که این روزها جان بر کف برای نجات جان هم‌میهنان خود تلاش می‌کنند، و به همه برابری‌خواهان ایران و جهان فرحنده باد می‌گوید. با امید به گسستن همه زنجیرهای ستم جنسیتی و طبقاتی، در این روز فرحنده شعر زن از بانوی غزل ایران خانم سیمین بهبهانی به همه زنان مبارز و ستمدیده ایران تقدیم می شود…

ترانه‌ای در بزرگداشت روز جهانی زن بازیرنویس فارسی‌ «زمان آن است که رنجیرها را بشکنیم»/ ادامه مطلب »

بیشترم بشناس!

به انگیزه ۸ مارس، روز جهانی زنان؛ به گیسوان سیاهم بنگر و به پوست رنگ باخته‌ام! به نی‌نی چشمان کم‌فروغم خیره شو و دستان زمخت و کارای مرا در دست گیر! دست مرا در دست گیر تا تو را به درون زندگی سراسر رنج و مظلومیت خود برم، آنجا که میان آرزوها و تجربه‌هایم فرسنگ‌ها فرسنگ راه ناهموار را می‌بینی، شرف و حیثیت پایمال شده‌ام را می‌بینی و ذره ذره آب شدن شمع هستی‌ام. ترا به شالیزارهای شمال می‌برم. خورشید هنوز در بستر صبحگاهی خود آرمیده است که من کار می‌کنم… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی