امروز:   فروردین ۱۹, ۱۳۹۹    
فيسبوک

Archive for اسفند ۲۲ام, ۱۳۹۸

مریم فیروز؛ چهره ماندگار جنبش زنان ایران

به مناسبت ۲۳ اسفند ۱۳۹۸، دوازدهمین سالگرد درگذشت رفیق مریم فیروز؛ «چه کردم، چه بودم، چه آرزوهایی داشتم، چه نقشه‌هایی در سر می‌پروراندم؟ آیا از زندگی خود دلشاد می‌باشم، آیا دین خود را در برابر وجدانم، در برابر امید و آرزوهای خود بر آورده‌ام… آیا دلم آسوده است؟ آیا من هم همچون کارگری که آخر روز کارش را تمام کرده و ساعت آسایش او فرا رسیده است، می‌توانم در این ساعات آخر روز زندگیم با شادی به گذشته بنگرم و دست‌کم با دلی آسوده در پندار خود بخزم و آرام به روزهای آتیه بنگرم؟… آنچه که بیش از هر چیز دیگر به این گذشته شادی بخشیده و بر رنج‌ها مرهم گذاشته و دردها را آرام کرده برخورد با انسان‌هایی است که در سخت‌ترین دقایق زندگیم با من همراه بوده‌اند… هنگامی که سیمای نازنین آن‌ها از پیر و جوان، از زن و مرد از جلوی چشمم می‌گذرد خود را ثروتمندترین انسان‌ها می‌شمرم…» ادامه مطلب »

تبعیض علیه زنان در جامعه، دانشگاه، خوابگاه / محرومیت دانشگاهها از آموزش مجازی

نابرابری‌ها در سراسر جامعه، جامه گسترده و دانشگاه نیز همچون سایر محیط‌ها از این تبعیض‌ها مصون نبوده است. همواره دختران دانشجو در زیست دانشجویی و محیط آکادمیک و آموزشی‌شان، در موقعیتی دشوار و سرکوب‌شده نسبت به پسران قرار گرفته‌اند؛ تا حدی که این سخت‌گیری‌ها گاه به زندگی شخصی و فردی آن‌ها نفوذ کرده و فضایی خفقان‌آور را به وجود اورده است/ فروزان یزدانی‌پور هنوز در زندان است / بالای ۹۰ درصد دانشگاه‌های جوان و کوچک، زیرساخت آموزش مجازی ندارند و دانشجویان اعم از دختر یا پسر، از آموزش مجازی محرومند …/ ادامه مطلب »

آمار بالای کرونا در میان فرشتگان سپیدپوش

«دست و پنجه نرم کردن با مرگ» شاید بهترین تعبیری باشد که می‌توان در مورد کاری که این روزها کادر درمانی بیمارستان‌ها انجام می‌دهند، به کار برد. همه این‌ شجاعت‌ها در حالی است که در بسیاری از موارد کادر درمان از امکانات اولیه نظیر لباس مناسب و ماسک بی‌بهره‌اند و به سبب کمبود نیروی کار مجبورند ساعت‌های بسیار بیشتر از حد معمول از خانه و خانواده خویش دور بمانند تا به مردم خدمت کنند…/ ادامه مطلب »

برندگان سیاست‌های اجتماعی دولت در بحران کرونا

کرونا همچون شبحی سرگردان در سرتاسردنیا می‌چرخد. جان‌ می‌گیرد، روح‌ و روان‌ها را می‌ترساند، بدن‌ها را تب‌دار می‌کند و قدرت تنفس را به تحلیل می‌برد. اما این دولت‌ها هستند که تصمیم می‌گیرند چه کسانی دربرابر ویروس کرونا بیشتر مقاوم باشند و چه کسانی شکننده باقی بمانند. نحوه سیاست‌گذاری دولت‌ها و ارائه خدمات برای مقابله با ویروس کرونا همگانی نبوده است. یادداشت حاضر نشان می‌دهد که چگونه سیاست‌های دولت به نفع کارفرماها و علیه کارگران بوده است…/ ادامه مطلب »

بازداشت منتقدان در بحبوحه شیوع کرونا؛ از مهدی حاجتی تا محمد مختاری

«مهدی حاجتی»، عضو سابق شورای شهر شیراز به خاطر توییت‌های انتقادی‌ خود درباره قرنطینه نکردن شهر قم بازداشت شد. از سوی دیگر، خبرها حاکی از آن هستند که «محمد مختاری»، کاپیتان ۳۶ ساله تیم «داماش» گیلان نیز با حکم دادستان و از سوی سازمان اطلاعات سپاه این استان بازداشت شده است…/ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی