امروز:   فروردین ۱۹, ۱۳۹۹    
فيسبوک

Archive for فروردین ۵ام, ۱۳۹۹

بحران کرونا؛ بیانیه صدها هنرمند و فعال مدنی: حق حیات کمترین حق زندانی است

صدها سینماگر، نویسنده، شاعر، فعال مدنی و هنرمند ایرانی طی بیانیه‌ای با اشاره به گسترش ویروس کرونا و اعطای مرخصی به برخی زندانیان، خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی شده‌اند. عمده زندانیان سیاسی و عقیدتی در حالی از اعزام به مرخصی محروم مانده‌اند که شمار زندانیان مشکوک و تایید شده مبتلا به ویروس کرونا در زندان‌های کشور نیز رو به افزایش است. افزایش مبتلایان به این ویروس با توجه به محیط بسته زندان، تغذیه نامناسب، نبود امکانات بهداشتی و پزشکی لازم، تراکم بالای جمعیت، جان بسیاری از زندانیان را تهدید می‌کند… ادامه مطلب »

کرونا در ایران: آزمون مسئولیت پذیری و همبستگی در جامعه

هر جامعه‌ای اعم از توسعه یافته و کمتر توسعه یافته، واقع در شمال سیاسی یا جنوب، می‌تواند مانند امروزِ ایران در معرض همه‌گیری مشکل بهداشتی همچون ویروس کرونا قرار گیرد. آنچه جوامع را از نظر میزان موفقیت در پیشگیری و مقابله با بیماری و کاستن از هزینه‌های جانی و مالی از یکدیگر متمایز می‌سازد، احتمالاً مرتبط است با عواملی چون: مسئولیت پذیری مقامات، سرعت عمل و پاسخگویی نهادهای ذیربط، شفافیت در اطلاع رسانی، کیفیت و کمیت تأمین خدمات و اقدامات نهادی و… ادامه مطلب »

طرح «فاصله‌گذاری اجتماعی» در رابطه با کرونا به تصویب نرسید

دولت روحانی که از پیامدهای اقتصادی رکود کسب و کارهای کوچک که ۴۰ درصد از اقتصاد ایران را شامل می‌شود وحشت دارد «مصونیت گله‌ای» [مصونیت جمعیت در اثر ابتلا به یک بیماری همه‌گیر] را به قرنطینه خانگی که برای مثال در کشورهای ایتالیا و فرانسه به اجرا درآمده ترجیح می‌دهد… ادامه مطلب »

اخراج پزشکان بدون مرز؛ ایدئولوژی اولویت دارد یا سلامت مردم؟

defaultمقامات ایرانی می‌گویند، نیازی به برپایی بیمارستان توسط نیروهای خارجی نیست. موافقان اخراج می‌گویند، قصد تیم پزشکان بدون مرز فعالیت جاسوسی بود. بسیاری از کاربران شبکه‌ها اجتماعی شگفت‌زده‌اند. آخرین خبرها از ارسال کمک‌های نقدی به ایران حکایت می‌کنند. با مخالفت گروهی اصولگرایان و همچنین رسانه‌های نزدیک به سپاه، تیمی از پزشکان بدون مرز که برای مقابله با شیوع کرونا قصد فعالیت در اصفهان را داشتند، از ایران اخراج شدند… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی