امروز:   مرداد ۲, ۱۳۹۸    

دومین روز اعتصاب نیشکر هفت تپه

کارگران اخراجی اقدام به خودسوزی کردند
در دومین روز اعتصاب کارگران تعدادی از کارگران اخراجی کارخانه خوراک دام که در ۲۸ تیر ماه سالجاری همراه با حدود ۳۰ تن  دیگر اخراج شده بودند، به این واحد تولیدی مراجعه و خواستار بازگشت به کار شدند. این خواسته منجر به درگیری لفظی میان کارگران اخراجی و مدیر مجتمع – غفاری- شده و به دنبال آن کارگران اخراجی با ریختن بنزین بر روی خود اقدام به خودسوزی می‌کنند.

 

 

 

***

 

 

 

همزمان با دومین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه پلیس یگان ویژه شوش پنج تن از کارگران معترض را بازداشت کرد. منابع خبری گزارش کردند برای کارگران بازداشت شده پرونده قضایی با اتهام «اخلال در نظم» تشکیل و به صورت آزاد موقت شده‌اند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران گزارش کرد: در دومین روز اعتصاب کارگران تعدادی از کارگران اخراجی کارخانه خوراک دام که در ۲۸ تیر ماه سالجاری همراه با حدود ۳۰ تن  دیگر اخراج شده بودند، به این واحد تولیدی مراجعه و خواستار بازگشت به کار شدند. این خواسته منجر به درگیری لفظی میان کارگران اخراجی و مدیر مجتمع – غفاری- شده و به دنبال آن کارگران اخراجی با ریختن بنزین بر روی خود اقدام به خودسوزی می‌کنند.

این گزارش می‎افزاید: کارگران مانع از خودسوزی همکاران خود شدند و در حالیکه مشغول درمان آنها بودند، یگان‌های ویژه پلیس به درخواست غفاری مدیر مجتمع با گاز اشک‌آور و باتوم به کارگران حمله و پنج تن از آنان را دستگیر کردند.

در خبر دیگری سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه اسناد واگذاری واحد «خوراک دام» این مجتمع به شرکت «سرزمین مهر و ماه» منتشر کرد. این سندیکای کارگری مدعی شده که این شرکت به فرزندان مدیران فعلی نیشکر هفت‌تپه تعلق دارد.

اسماعیل بخشی یکی از نمایندگان کارگران هفت‌تپه شنبه ۲۷ مرداد واگذاری زمین‌های هفت‌تپه به بخش خصوصی را «خط قرمز» کارگران عنوان کرده بود.

بازنشستگان نیشکر هفت‌تپه در ساختمان فرمانداری شوش تجمع کردند

در خبر دیگری، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) از تجمع شماری از بازنشستگان نیشکر در ساختمان فرمانداری شوش خبر داد.

شمار حاضران در این تجمع «حدود ۱۰۰ تن» از کارگران بازنشسته گزارش شده که خواستار «پرداخت حق سنوات» خود شده‌اند. به گفته کارگران بازنشسته، عدم پرداخت حق بیمه بازنشستگی آنان از سوی کارفرما، بازنشستگی بیش از ۳۴۰ کارگر را با مشکل روبرو کرده است.

عدنان غزی فرماندار شوش به کارگران بازنشسته قول داده که مشکلات آنان را پیگیری کند و دو روز بعد- سه‌شنبه ۳۰ مرداد- نتیجه پیگیری‌هایش را به سه تن از نمایندگان بازنشستگان نیشکر هفت‌تپه اطلاع دهد.

رادیو زمانه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی